Verslas

2019.10.07 15:23

Advokatai priešinasi: valstybė vėluoja sumokėti algas, todėl dalis atsisako imtis bylų

Advokatų atstovai ragina reformuoti teisinę sistemą, kad ji būtų naudinga advokatams ir užtikrintų kokybišką valstybės skiriamą teisinę pagalbą žmonėms. Valstybė kelis mėnesius vėluoja sumokėti advokatams algas, todėl dalis jų atsisako imtis bylų.

Teisingumo ministro teigimu, valstybė advokatams lieka įsiskolinusi apie pusę milijono eurų. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad ši skola susidarė per daug metų.

„Paskola velkasi iš metų į metus – tai mažėja, tai didėja. Šiais metais buvo tikrai nemažas skaičius bylų. Buvo sausio 13 d. byla, kuri pareikalavo labai daug išlaidų. Dėl to susidarė šioks toks lėšų trūkumas. Ministerija daro viską, ką daro. Išsiskolinimas sumažintas iki pusės milijono eurų ir iki metų galo jis bus tolygiai mažinimas.

Kiekvieną mėnesį mes vis randam atitinkamas sumas ir mokam pagal galimybes. Praeitais metais tokia pati skola buvo, šiais metais šiek tiek didesnė. Bet mes ją minimalizavom iki dabartinio pusės milijono“, – sako E. Jankevičius.

Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė atkreipia dėmesį, kad advokatų darbo užmokestis dešimtmetį beveik nekito ir yra daug mažesnis nei kitose šalyse.

„Ta skola vėlgi yra dėl pačios sistemos ydingumo. Siūlome toliau teikti tas paslaugas, bet jeigu advokatas nenori jos teikti ir pasako, kad man yra nenaudinga, nei advokatūra, nei valstybė, nei joks kitas asmuo negali priversti asmens dirbti. Žmonės nepatenkinti dėl to, kad yra per mažas atlygis.

Latvijoje turime 30–40 eurų už valandą, Estijoje – 50 eurų už valandą, o Lietuvoje turime 13 eurų už valandą prieš mokesčius ir prieš visokias kitas išlaidas. Tai yra tikrai yra didelė problema“, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas I. Vėgėlė.