Verslas

2019.10.07 10:51

Linkevičius: Lietuva atvira JAV pagalbai sinchronizavimo projekte

BNS2019.10.07 10:51

Lietuva gali pasidalyti gerąja praktika energetinio saugumo srityje, įsitikinęs užsienio reikalų ministras. Bet, pasak Lino Linkevičiaus, pačiai Lietuvai bus svarbi Jungtinių Valstijų parama desinchronizuojant elektros tinklus nuo posovietinės sistemos.

„Laikotarpis iki 2025 metų bus ypač svarbus. Mums reikalinga parama, ir turime aptarti bet kokią vertingą pagalbą iš JAV, o kartu ir įgyvendinti kibernetinio saugumo iniciatyvas, dėl kurių sutarta vakar (sekmadienį – BNS)“, – JAV ir Europos energetikos forume pirmadienį Vilniuje kalbėjo ministras.

Jungtinės Valstijos žada padėti Baltijos šalims saugoti jų energetikos infrastruktūrą nuo kibernetinių atakų, Lietuvai, Latvijai ir Estijai rengiantis atjungti elektros tinklus nuo posovietinės sistemos ir sinchronizuoti juos su Vakarų Europa.

Bendroje deklaracijoje, kurią sekmadienį Vilniuje pasirašė R. Perry ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos ministrai, nurodoma, kad JAV gali teikti strateginę ir techninę paramą.

L. Linkevičius viliasi, kad Vilniuje vykstančiame forume bus paliestas ir netoli Lietuvos Baltarusijos statomos Astravo atominės elektrinės (AE) klausimas.

„Viliuosi, kad taip pat diskutuosime ir dėl nesaugių branduolinių jėgainių, kurių viena statoma mūsų kaimynystėje. Tai nėra tik mūsų ar mūsų regiono galvos skausmas, tai kartu precedento klausimas – kaip mes traktuosime tokius projektus, kokie bus standartai, koks bus mūsų požiuris“, – sakė L. Linkevičius.

Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad Lietuva puikiai žino laisvės ir energetinio saugumo kainą ir dabar gali pasidalyti patirtimi su kitomis šalimis.

„Nutiesėme vadinamus elektros tiltus į Švediją, Lenkiją, taip pat bus statomas dujotiekis su Lenkija (...) Mes dabar laikome save energetinio saugumo centru (hub), mes galime diskutuoti šiais klausimais su kitais ir dalytis geriausia praktika, ypač po to, kai pasistatėme suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą Klaipėdoje“, – sakė L. Linkevičius.

Ministras pažymėjo, kad JAV dujos reikalingos Europai, o tam gali pasitarnauti ir Klaipėdos uostas.

Pirmasis transatlantinio energetikos bendradarbiavimo (P-TEC) susitikimas buvo surengtas šių metų kovą Hiustone (JAV). Forumas rengiamas įgyvendinant R. Perry iniciatyvą, kuria siekiama didinti JAV vyriausybės ir verslo paramą Vidurio ir Rytų Europoje įgyvendinamiems energetikos projektams.

Energetikos forume – ir Nausėdos kalba: toks JAV ir Europos dialogas dar niekada nebuvo toks svarbus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt