Naujienų srautas

Verslas2012.06.14 11:24

R. Rudzkis: VAE projektas – per didelė finansinė našta Lietuvai

DNB banko analitikai prognozuoja, kad Lietuvos bendras vidaus produktas (BVP) artimiausius metus augs po 3 proc. Realus darbo užmokestis šiais metais taip pat turėtų įžengti į teigiamą zoną. Džiugina eksporto apimčių augimas šalyje, tačiau neramina tai, kad praktiškai šios pajamos nepatenka į vidaus ekonomiką.

Buvęs ilgametis DNB banko vyriausiasis analitikas prof. Rimantas Rudzkis teigė, kad nors eksporto audimas Baltijos šalyse kelia džiaugsmą, nereikėtų prarasti budrumo.

„Šiemet eksportas Lietuvoje tikrai bus mažesnis nei pernai. Turime potencialą didinti paslaugų eksportą, todėl tai reikėtų ir daryti. Tačiau esame labai priklausomi nuo aplinkos. Kadangi ES sunkumų tik daugėja, stiprių sprendimų nėra, Rusijos perspektyvos sunkios, todėl galima tikėtis ir liūdnos ateities“, – kalbėjo ekonomistas.

„Praeitis buvo nebloga, bet ateitis nerimo pilna“, – konstatavo specialistas.

Kalbėdamas apie ilgalaikes šalies perspektyvas, R. Rudzkis prognozavo, kad situacija Lietuvos ūkyje bus prasta, ne bent pasikeis valstybės politika. „Jei nepasikeis viešojo sektoriaus ir verslo aplinka, ateitis miglota. Jei darbo jėga išvažiuoja, o kapitalo nesugebama pritraukti, tai kaip augsime?“ – retoriškai klausė profesorius.

R. Rudzkis ragino skatinti ir dirbti prie eksporto plėtotės. Jo manymu, ypač neišnaudotas paslaugų eksporto potencialas. Daug perspektyvų slypi turizmo eksporte.

„Labai gaila, kad neišnaudojama informacinių technologijų sritis. Airijoje vien informacinių paslaugų eksportas sudaro 12 proc. BVP, tuo metu Lietuvoje vos 0,1 proc. Žinoma, kaip siūloma, galima didinti ir statybų, medicinos ir teisinių paslaugų bei kitų rūšių eksportą“, – siūlė analitikas.

Profesorius išsakė ir savo įžvalgas apie šiuo metu plėtojamą Visagino atominės elektrinės projektą: „Jei žiūrėtume į Lietuvos finansų perspektyvas 2015 metais ir nepamirštume, kad bus Europos Sąjungos lėšų sumažėjimas, tai bus per didelė finansinė našta. Šioje situacijoje esame susiplanavę nepaprastai ambicingų planų“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi