Naujienų srautas

Verslas2015.08.07 10:03

Buvusio aukšto „Vilniaus vandenų“ pareigūno šeima pelnosi iš sostinės nuotekų

Kol „Vilniaus vandenys“ sunkiai suduria galus, iš šios bendrovės turtus kraunasi kitas, ne taip ir toli nuo „Vilniaus vandenų“ nutolęs verslas.

Kol „Vilniaus vandenys“ sunkiai suduria galus, iš šios bendrovės turtus kraunasi kitas, ne taip ir toli nuo „Vilniaus vandenų“ nutolęs verslas.

Jau keletą metų „Vilniaus vandenų“ dumblą kompostuoja bendrovė „Biastra plius“, tapusi visiška šios srities monopoliste Vilniuje. „Vilniaus vandenų“ 15min.lt pateiktais duomenimis, jai kompostavimo darbams pateikiamas „visas dumblas, kuris gaunamas po dumblo apdorojimo įrenginių“.

Ši įmonė, iš esmės gyvenanti iš „Vilniaus vandenų“ užsakymų, pasižymi ne tik fantastiniais pelningumo rodikliais, bet ir įdomiomis sąsajomis su buvusia „Vilniaus vandenų“ vadovybe.

Kaip dumblas virsta fantastišku pelnu

„Biastra plius“ iš esmės minta iš „Vilniaus vandenų“. Stambiausias įmonės klientas užtikrina stabiliai aukštas pajamas.

Pernai su įmone sudaryta pusantrų metų trukmės dumblo tvarkymo paslaugų pirkimo sutartis. Vertė – 6,5 mln. Lt. Tų pačių metų lapkritį – dar viena, trejų metų trukmės, ir jau už 15 mln. Lt. Ir dar viena – vėl trejiems metams, bet už palyginti kuklią 0,9 mln. Lt sumą.

O riebiausią kąsnį „Biastra plius“ gavo 2009 m. vasarį. Tada, centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenimis, sudaryta penkerių metų dumblo utilizavimo sutartis už 26,94 mln. Lt.

Dumblas tuo metu buvo viena didžiausių „Vilniaus vandenų“ aktualijų, dėl kurių galvas suko turbūt visa įmonės vadovybė. O „Vilniaus vandenų“ statybos direktoriaus pareigas tuo metu ėjo Vytautas Valančiauskas. Jo sūnus Martynas šiuo metu turi 25 proc. „Biastra plius“ akcijų. O buvusio aukšto „Vilniaus vandenų“ vadovo šeimos iš dalies valdoma įmonė pasižymi daugiau nei puikiais finansiniais rodikliais.

Registrų centro 15min.lt pateiktais duomenimis, 2005 m. įmonė veikė nuostolingai, bet sunkūs buvo tik pirmieji metai. Ir kuo toliau – tuo geriau.

2008 m. įmonė gavo beveik 3,59 mln. Lt pajamų ir sugebėjo daugiau nei ketvirtadalį šios sumos paversti grynuoju pelnu – „Biastra plius“ pelningumas pirmą, bet tikrai ne paskutinį kartą perlipo milijoną litų. 2009 m. įmonės pajamos ūgtelėjo iki 3,88 mln. Lt, o grynasis pelnas jau pasiekė trečdalį apyvartos – 1,35 mln. Lt. 2010 m. „Biastra plius“ pasiekė naujas aukštumas: kiek daugiau nei 5,34 mln. Lt pajamų ir kosminis grynasis pelnas – 2,4 mln. litų arba beveik 45 proc. metinės apyvartos.

2011 m. įmonės pajamos ir pelnas kiek smuktelėjo – iki atitinkamai 4,47 ir 1,48 mln. Lt. Bet jau kitais metais padėtis pasitaisė – su beveik 5,19 mln. Lt pardavimo pajamų „Biastra plius“ gavo 2,08 mln. Lt grynojo pelno. Užpernai skaičiai buvo labai panašūs – 5,11 mln. Lt pajamų ir 2,11 mln. Lt pelno. Na, o pernai priartėta prie 2010 m. rekordo: uždirbusi 5,33 mln. Lt pajamų „Biastra plius“ savo akcininkams padovanojo beveik 2,26 mln. Lt pelno.

Paprastai susumuojant, per šešerius metus iš „Vilniaus vandenų“ pagrinde mintanti įmonė savo akcininkams sugeneravo gerokai daugiau kaip 12 mln. Lt pelno iki mokesčių. To paties laikotarpio įmonės pardavimo pajamos – apie 32,9 mln. Lt. Taigi, jau minėta 26,94 mln. Lt sutartis su „Vilniaus vandenimis“ – ir dar šiek tiek.

„Vilniaus vandenys“: tokia informacija nedisponuojame

„Vilniaus vandenų“ 15min.lt pateiktais duomenimis, 2009 m. sutarties, užtikrinusios liūto dalį „Biastra plius“ pajamų ir pelno, sudarymo metu V. Valančiauskas tebėjo vadovaujančias pareigas „Vilniaus vandenyse“.

„Darbiniai santykiai su V. Valančiausku nutrūko 2009 12 31, papildoma tokio pobūdžio informacija pagal galiojantį asmens duomenų apsaugos įstatymą ir bendrovės valdybos patvirtintą Konfidencialios informacijos sąrašą negali būti atskleidžiama trečiosioms šalims“, – teigiama „Vilniaus vandenų“ 15min.lt pateiktame komentare.

Įmonė dievagojasi, jog informacija apie V. Valančiausko sūnaus dalyvavimą „Biastra plius“ valdyme nebuvo pateikta nei 2009 m., nei vėliau.

„Vilniaus vandenys“ tokio pobūdžio informacija nedisponuoja“, – teigia bendrovė.

Į klausimą, ar V. Valančiauskas kaip nors prisidėjo rengiant jo sūnaus įmonės laimėtą milžiniškos vertės konkursą, „Vilniaus vandenys“ atsakė labai aptakiai: „2009 metais viešųjų pirkimų konkursas ir sprendimų priėmimas buvo vykdomas Vilniaus miesto savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos ir visi sprendimai buvo tvirtinami Vilniaus miesto savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pasirašytais protokolais“.

„Vilniaus vandenų“ duomenimis, „Biastra plius“ kompostavimui gauna didelius kiekius apdorotų nuotekų.

„Tai sudaro apie 29000 tonų Vilniaus nuotekų valyklos apdoroto dumblo ir apie 2000 tonų smėliagaudėse sulaikyto smėlio. Taip pat Vilniaus miesto nuotekų valykloje yra kompostuojama visos mieste susidarančios žaliosios atliekos. Iš viso žaliųjų  atliekų sukompostuojama apie 50 000 m3 per metus“, – skaičiuoja „Vilniaus vandenys“.

Bendrovė aiškina pati negalinti kompostuoti nuotekų dumblo.

„Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo (įstatymo redakcija galiojusi iki 2014 11 01) 15 str. 2 d. nustatė, kad <...> Viešasis vandens tiekėjas negali užsiimti jokia kita veikla, nesusijusia su geriamojo vandens tiekimu ir nuotekų tvarkymu, bei veikla, nenumatyta viešojo vandens tiekimo licencijoje. Antrinis nuotekų dumblo perdirbimas (kompostavimas) nelaikomas nuotekų tvarkymu, todėl UAB „Vilniaus vandenys“, norėdama kompostuoti sutankintą ir išsausintą dumblą, turėjo įsigyti dumblo kompostavimo paslaugas. Dumblo kompostavimo paslaugas bendrovei teikia mažiausią kainą pasiūlęs tiekėjas (operatorius).

Dumblo kompostavimo paslaugos tiekėjas turi būti įregistruotas atliekas tvarkančių įmonių registre ir turėti teisę tvarkyti atliekas pagal atitinkamą tvarkomų atliekų sąrašo kodą. Taip pat paslaugos tiekėjas, vykdydamas veiklą, turi turėti „Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą“ (TIPK). UAB „Vilniaus vandenys“ nėra įregistruota minėtame registre ir tokio leidimo neturi. Tokiai veiklai vykdyti papildomai naudojama galinga dumblo apdorojimo, vartymo ir pan. įranga, kurios UAB „Vilniaus vandenys“ neturi“, – dėsto „Vilniaus vandenys“.

Konkursus ėmė be konkurencijos

Beveik visais atvejais „Biastra plius“ neturėjo konkurencijos „Vilniaus vandenų“ viešuosiuose pirkimuose.

2012 m., kai su „Biastra plius“ sudaryta sutartis už 1,37 mln. Lt, įmonės konkurentė „Biodegra“ pašalinta iš konkurso. Pernai tas pats likimas ištiko koncerno „Icor“ įmonę „Prime Capital“ – šiai neatitikus „Vilniaus vandenų“ reikalavimų, „Biastra plius“ užsitikrino 15 mln. Lt vertės sutartį.

Netrūko ir tokių pirkimų, kur „Biastra plius“ apskritai buvo vienintelė dalyvė, kitoms įmonėms nė nebandant pretenduoti į „Vilniaus vandenų“ pinigus.

„Biastra plius“ vadovas: M.Valančiauskas prisijungė tėvui išėjus į pensiją

„Biastra plius“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Stanislavas Tracevičius 15min.lt patvirtino, kad 25 proc. jo įmonės valdo buvusio „Vilniaus vandenų“ statybos vadovo sūnus. Vis dėlto jis patikino, esą M. Valančiauskas tarp „Biastra plius“ akcininkų atsirado jau po to, kai jo tėvas išėjo iš „Vilniaus vandenų“.

„M. Valančiauskas yra pas mane, akcininkas. Kada jis atsirado, jo (V. Valančiausko – aut. past.) jau tada nebuvo, jau „Vilniaus vandenyse“ nedirbo. Daug vėliau atsirado, kada išėjo į pensiją“, – kalbėjo S. Tracevičius.

Registrų centras tikslia informacija apie M. Valančiausko atsiradimo tarp „Biastra plius“ akcininkų data kol kas nedisponuoja. 2010 m. rudenį įmonės teiktame akcininkų sąraše M. Valančiausko pavardės nebuvo.

Paprašytas pakomentuoti savo įmonės pelningumo rodiklius, S. Tracevičius patikino, jog tai jo asmeninio įdirbio rezultatas.

„O mano protas yra ar vertinat tik pelną? Atsiprašau. Jeigu aš moku dirbti, sukurti technologijas, tai aš atsiprašau. Jeigu pas mane atvažiuoja iš Europos konsultuotis, kaip kompostuoti – čia yra vienas dalykas. Pas mane yra kita firma – „Biastra“. Ir „Vilniaus vandenys“ man skolingi daugiau kaip milijoną eurų“, – bėrė S. Tracevičius.

Pašnekovas tikino net nenorėjęs dalyvauti paskutiniame „Vilniaus vandenų“ konkurse, tačiau buvęs įkalbėtas. Esą „Biastra plius“ vienintelė pajėgi atlikti „Vilniaus vandenims“ reikalingą darbą.

„Aš nenorėjau dalyvauti. Mane pakvietė. Nenorėjau dalyvauti – todėl, kad pasikeičia dumblo kokybė ir aš negalėjau pasiekti gero rezultato. Prieš du mėnesius man pavyko rasti būdą, kaip patobulinti technologiją, kad galėčiau dirbti su tuo dumblu, kuris dabar yra. Prašom, kiekvienas gali. Eikit, dalyvaukit – Dieve tu mano!“ – sakė S. Tracevičius.

Pasak jo, „Biastra plius“ vienintelė pajėgi tenkinti „Vilniaus vandenų“ dumblo kompostavimo poreikius.

„Vilniaus vandenų“ chemijos gamykla (t. y. dumblo apdorojimo įrenginiai – aut. past.) 24 val. per parą dirba. Ten negali sustoti. Galiu atbėgti, pasakyti: pone direktoriau, negaliu vykdyti – todėl, kad nėra struktūrinių medžiagų arba mano technika sugedo, negaliu priimti dumblo. Tai ką – direktorius skambins vilniečiams ir pasakys: „Vilniečiai, nustokit kakoti – todėl, kad „Biastra plius“ negali priimti“, – ironizavo S. Tracevičius.

Pasak jo, net jei būtų norėjęs, V. Valančiauskas niekaip nebūtų galėjęs paveikti „Vilniaus vandenų“ viešųjų pirkimų.

Buvusio aukšto „Vilniaus vandenų“ pareigūno sūnaus dalyvavimas įmonės valdyme, anot jo, jokio šešėlio nemeta. „Jeigu jūs ieškote pas mane povandeninių srovių – jūs pas mane nieko nerasite“, – užtikrino S. Tracevičius.

Savo įmonės sėkmę verslininkas aiškina paprastai – esą „Biastra plius“ tiesiog neturi konkurentų. „Nėra tokių įmonių“, – sakė S. Tracevičius.

„Biastra plius“ pagrindinis akcininkas tikina viską užsidirbęs dorai. „Svarbiausia – būti sąžiningu žmogumi“, – sakė S. Tracevičius.

L. Kvedaravičius: „Vilniaus vandenyse“ yra nerimą keliančių dalykų

Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius 15min.lt teigė nežinojęs nei „Biastra plius“ pelningumo rodiklių, nei to, kad įmonės valdyme dalyvauja buvusio „Vilniaus vandenų“ statybų vadovo sūnus.

„Šie faktai man nėra žinomi“, – kalbėjo L. Kvedaravičius.

Pasak jo, šiuo metu peržiūrimi „Vilniaus vandenų“ išlaidų planai – esą siekiama, kad įmonės sąnaudos vartotojams neatsilieptų tarifų augimu.

„Dirbame su „Vilniaus vandenų“ visais būsimais investiciniais projektais, juos intensyviai peržiūrinėjame. Žiūrime jų reikalingumą, jų naudingumą visuomenei. Pirmas kriterijus – kad tie projektai, kurie bus vykdomi iš europinių pinigų ir iš skolintų lėšų, nekeltų tarifo. Čia yra pagrindinė užduotis“, – tęsė L. Kvedaravičius.

Pasak jo, įmonės valdyba taip pat „intensyviai dirba“ su dumblo apdorojimu ir kitas „Vilniaus vandenų“ viešaisiais pirkimais. Pasak jo, yra klausimų, kurie „kelia nerimą ir, be abejo, bus tvarkomi“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi