Verslas

2019.10.03 09:25

Latvijos URM vadovas apie elektros nepirkimą iš Astravo: latviai nesupras padidėjusių elektros tarifų

ELTA 2019.10.03 09:25

Lietuvai nutraukus elektros energijos importą iš Baltarusijos dėl joje statomos nesaugios Astravo atominės elektrinės (AE), Latvija bus priversta ieškoti kitų alternatyvų, teigia Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius, ragindamas „atskirti politiką nuo ekonominio tikslingumo“.

Tarp Latvijos svarstomų alternatyvių elektros energijos tiekėjų – Rusija, per kurią į Latviją gali tekėti ir Astravo AE pagaminta elektra.

„Jei matome, kad mums neleidžia prieiti prie gana pigios elektros energijos iš esmės dėl politinių priežasčių, ieškosime galimybių kitose vietose. Latvijos gyventojai, manau, nesupras eilinį kartą padidintų tarifų. Jau dabar pas mus vyksta ginčai dėl to, kiek gi mes iš tiesų mokame už elektrą. Dabar svarstoma daugybė“, – Varšuvos saugumo forumo kuluaruose žurnalistams sakė E. Rinkevičius, kurį cituoja Baltarusijos naujienų portalas tut.by.

Pasak jo, Latvijos sprendimas ieškoti pigesnės elektros energijos, net jei tai reiškia, kad ji tekės ir iš Baltarusijos statomos Astravo atominės jėgainės, nėra neįprastas.

„Nesuprantu to, ką žmonės vadina skandalu. Šiuo metu Latvija ir Estija gali pirkti elektros energiją tik per Lietuvą. Lietuva nesutaria su Baltarusija dėl Astravo AE. Lietuvos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo apribojamas elektros energijos importas iš Baltarusijos ir Rusijos“, – aiškino ministras.

E. Rinkevičiaus teigimu, jei Lietuvoje įsigalios sprendimas nepirkti elektros energijos iš Baltarusijos, Latvijoje atsiras elektros energijos deficitas, dėl to pakils kainos ir elektros tarifai.

„Vadinasi, mums reikia ieškoti alternatyvių tiekėjų, kol mes nesame sinchronizavę savo elektros tinklų su Europos Sąjunga, o tai, mūsų skaičiavimais, įvyks tik 2025-2026 m. Taigi mes Vyriausybėje svarstome galimybę pirkti elektros energiją iš Rusijos, o tai reiškia, kad galime ją gauti ir iš Baltarusijos“, – kalbėjo E. Rinkevičius.

„Pasikartosiu, mums reikia atskirti politiką, įvairius ultimatumus nuo ekonominio tikslingumo“, – paragino ministras.

ELTA primena, kad Baltarusija 2400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.