Verslas

2019.10.02 21:25

Dilemos dėl biudžeto: ar pensijų didėjimo sąskaita pabrangs maistas ir paskolos

Irma Janauskaitė, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.02 21:25

Dar pora savaičių ir pasimatys, kas lieka iš prezidento Gitano Nausėdos siūlymų didinti pensijas ir didinti mokesčius daliai gyventojų. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad bus kaip esą sutarta – dalis prezidento idėjų atsiras kitų metų biudžeto projekte, dalis virs alternatyvomis, o dalį prezidentas turės registruoti pats.

Opozicinės frakcijos nuogąstauja, kad, pavyzdžiui, dėl ūkininkų lengvatų bus palikta spręsti, anot jų, didžiausiam žemvaldžiui Seime. O pensininkai susirūpinę, kad pensijų kėlimas nenutoltų, nes dalis jų esą numirs, pažadėto sotesnio gyvenimo taip ir nesulaukę.

Kūrybingų idėjų „Senjorų Aviliu“ pavadintame centre – gausybė. Vilnietėms siūti, siuvinėti ar nerti – malonumas, kitoms – naujų gebėjimų atradimas. Moterys sako, dabar daro tai, kam dirbant neturėjo laiko arba ko tiesiog neišdrįso. Veiklios pensininkės neslepia, kad daugiau galimybių, ne tik nemokamų, atsivertų padidėjus pensijoms.

„Labai labai norėtųsi ir į teatrą nueiti, ir šen, ir ten. Ir į ekskursijas važiuoti. Viskas suvaržyta, kai to pinigėlio trūkumas“, – sako pensininkė Stasė.

Pensininkė Zita teigia, kad jau išmoko taupyti, o pensijos padidėjimo norėtų: „Išmokę mes taupyti. Labai taupom. Aišku, labai norisi (kad padidėtų pensija – LRT.lt). Kam nesinori. Aišku, labai norisi.“

Prezidentas pasiūlė kitąmet pensijas didinti labiau nei vidutinis darbo užmokestis. Tačiau jis įstatymų projektų kol kas nepateikė nė vieno. Anot jo patarėjų, G. Nausėda tebelaukia, į ką iš iniciatyvų atsižvelgs Vyriausybė. Premjeras sako, bus kaip sutarta.

„Mes ir kalbėjome su prezidentu. Ieškome alternatyvų ir buvo nuspręsta, kad kai kas bus surasta ir integruota į biudžeto projektą arba lydinčius įstatymus, kai kam bus pasiūlytos alternatyvos, kur siūlė prezidentas, siekiant to paties tikslo ir trečia – kai kuriuos projektus įregistruos pats prezidentas“, – teigia S. Skvernelis.

Prezidento Vidaus politikos grupės vadovas Povilas Mačiulis teigia, kad prezidentas teiks įstatymus tik tada, jei nebus matomi prezidento pasiūlymai siūlomame biudžete.

„Jeigu arba didžia dalimi, arba mažesne dalimi, Vyriausybės teikiamame biudžete tai matysis (prezidento siūlymai – LRT.lt), tai teikti Seimui atskirai nereikės. Bet, jei Vyriausybė biudžete nenumatys, tai prezidentas yra pasiruošęs teikti įstatymus“, – sako P. Mačiulis.

Kad pensijas būtų iš ko kelti, prezidentas pasiūlė nustatyti kuklesnę lengvatą ūkininkų dyzelinui, taip pat suvienodinti skirtingų veiklos rūšių apmokestinimą gyventojų pajamų mokesčiu ir lėčiau plėsti mokesčių lengvatas dirbantiesiems.

Seimo opozicinių frakcijų seniūnai sako to ir bijantys, kad neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD) didinimo pristabdymas ir ūkininkų lengvatų klausimas bus paliktas Vyriausybės kompetencijai. Esą, jei to nebus biudžeto projekte, gali nebūti visai.

„Jeigu paliekame tokį klausimo sprendimą, kaip spręs didžiausios frakcijos, didžiausias Lietuvoj ūkininkas spręs klausimą, ar dyzelino lengvatą taikyti, ar netaikyti, tai gausis taip, kad rezultatas gana jau gana prognozuojamas“, – tikina Seimo opozicijos lyderis Julius Sabatauskas.

Prezidento patarėjų teigimu, jeigu prezidentui pačiam teks teikti įstatymų projektus, jie nusikels ne į kitus, o į dar kitus metus. Taip esą gali būti ir su didesniu dalies individualios veiklos apmokestinimu. Pensininkai labiausia susirūpinę, kad pensijų didinimas nenusikeltų.

„Jeigu nusikels, kažkas numirs per tą laiką. Tai gal to siekiama? Jeigu to siekiama, tai tada galima vilkinti ir neaišku kiek, žinokite. O taip tai čia – neatidėliotinas dalykas“, – teigia Vilniaus „Bočių“ bendrijos pirmininkė Vilija Turienė.

Tačiau pensininkų atstovės teigimu, negerai, jei pensijų didėjimas pristabdytų NPD dirbantiesiems didėjimą. Esą išeitų, kad gerinant senjorų gyvenimą, skriaudžiamos šeimos su vaikais. Bet NPD kelti mažiau nei numatyta, priimant mokesčių reformą, jau ketina ir patys valdantieji.

Valdantieji taip pat svarsto apmokestinti bankus ir prekybos tinklus. Šie abu iškart pasakė, kad viską permestų ant gyventojų pečių – didėtų kainos ir brangtų paskolos. Premjeras bankų reakciją vadina apgailėtina. O pensininkės „Senjorų Avilyje“ svarsto – jeigu produktai brangtų, pensijos padidėjimas liktų parduotuvėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt