Verslas

2019.10.02 10:34

Dar viena gamykla Kauno rajone: JAV milžinė „Hollister“ ieško šimtų darbuotojų

Trečiadienį JAV medicinos įrangos gamintoja „Hollister“ po beveik dvejus metus trukusių statybų Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pagaliau atidaro gamyklą. Įmonės atstovai žada sukurti iš viso kone pusę tūkstančio darbo vietų ir tikina, kad Lietuvą pusšimtį milijonų siekiančiai investicijai pasirinko ne dėl pigios darbo jėgos.

Gamykla, kurioje bus gaminama medicininė įranga, daugiausia – stomos priežiūros priemonės, užima 13 hektarų plotą.

„Hollister Incorporated“ vyriausiasis pasaulinės gamybos direktorius ir „Hollister Lietuva“ generalinis direktorius Shane‘as Caheris LRT.lt papasakojo, kokių darbuotojų šiuo metu ieškoma intensyviausiai ir kokie yra įmonės planai Lietuvoje.

Direktorius: Lietuva buvo pigiausia vieta gamybai

JAV milžinė „Hollister“, be dviejų gamyklų pačiose JAV, turi gamyklą Indijoje, Europoje – Danijoje ir Airijoje. Gamykla Lietuvoje bus pirmoji šiame Europos regione, tačiau Shane‘as Caheris tikina, kad Lietuvą pasirinko ne tik dėl pigesnės nei Vakarų Europoje darbo jėgos.

„Norėjome įkurti gamyklą tokioje vietoje, kur ji ilgą laiką būtų konkurencinga sąnaudų atžvilgiu. Lietuva buvo pigiausia vieta gaminti, tačiau, be išlaidų, buvo ir daugybė kitų priežasčių, kurias mes apsvarstėme, pavyzdžiui, skaidri verslo aplinka, Lietuvos bei mūsų kompanijos vidinės darbo kultūros suderinamumas“, – sako jis.

Jis pripažino, kad nemažą įtaką įmonės apsisprendimui turėjo „Investuok Lietuvoje“ veikla, taip pat palankus vietinės Kauno valdžios požiūris: „Artumas Europos rinkoms, atsidavusi ir entuziastinga darbo jėga bei techninės galimybės išnaudoti mokslinių institucijų kapitalą – tai buvo pagrindinės priežastys. Būtent šis derinys leido mums pajausti, kad galime čia vystyti verslą.“

Šiandien apie 150 darbuotojų turinčioje įmonėje iki kitų metų galo tikimasi įdarbinti dar apie 350. Šiuo metu labiausiai reikia kvalifikuotos darbo jėgos – techninių darbuotojų, taip pat žmogiškųjų išteklių valdymo specialistų, finansų ekspertų, tiekimo grandinės valdymo darbuotojų, aptarnaujančio personalo ir pan.

Shane‘as Caheris pasakoja, kad intensyviai dirbama ir su Kauno technologijos universitetu, kuris padeda ieškoti darbuotojų. Šiuo metu gamykloje Airijoje stažuojasi keli KTU studentai, kurie turėtų būti perkelti į Kaune veikti pradėsiančią gamyklą.

Tikina, kad mokės konkurencingas algas

Skelbimų portaluose jau galima atrasti darbo skelbimų. Nors nuo šių metų rugpjūčio darbdaviai privalo skelbimuose nurodyti atlyginimus, juos galima pastebėti ne prie visų skelbimų. Pavyzdžiui, šiuo metu ieškomam gamybos įrengimų priežiūros technikui siūlomas nuo 1606 eurų bruto, t. y. 1000 eurų į rankas siekiantis atlyginimas.

Tiek pat siūloma infrastruktūros technikui, nors kitame skelbimų portale šios pareigybės darbuotojui žadamas didesnis – 1913 eurų popieriuje (apie 1200 eurų į rankas) siekiantis atlyginimas. Tiek pat siūloma pamainos meistrui.

Shane‘as Caheris pripažino, kad prievolė nurodyti atlyginimus nėra įprasta šalyse, kuriose įsikūrusios „Hollister“ gamyklos: „Nenorime vertinti šio įpareigojimo, tačiau, žinoma, galiu patikinti, kad mes laikysimės įstatymais nurodytų reikalavimų.“

Rekvizitai.lt nurodoma, kad vidutinis atlyginimas rugpjūtį įmonėje siekė 2300 popieriuje, t. y. apie 1400 į rankas, o vidutinis įmonės darbuotojas, kurių tuo metu buvo 142, uždirbo apie 1800 eurų bruto, taigi apie 1100 eurų į rankas.

Paties Shane‘o Caherio teigimu, įmonė savo darbuotojams žada „konkurencingą atlyginimą ir tam tikrą naudų paketą“.

„Suprantame, kad sparčiai augančioje ekonomikoje turime konkuruoti dėl darbuotojų, todėl tikime, kad jiems galėsime pasiūlyti patrauklų naudų paketą. Taip pat didelį dėmesį skiriame darbo aplinkai ir, žinoma, įmonės kultūrai, ko Lietuvoje itin trūksta.“

Lietuvoje jau kurį laiką gyvenantis Shane‘as Caheris sako pastebėjęs, kad lietuvių darbuotojai išsiskiria savo kuklumu, tačiau šis bruožas ne visada gali būti patrauklus.

„Panašu, kad lietuviai negali ar nenori pasigirti savo pasiekimais ar galimybėmis. Tai yra geras bruožas, tačiau sukelia sunkumų darbo atrankose apklausiant juos dėl norimos pozicijos“, – sako jis.

Gamykla gali būti ne paskutinė stotelė

Nors šiuo metu iš viso numatytos 50 mln. eurų siekiančios investicijos Lietuvoje, gamykla, kaip atskleidžia Shane‘as Caheris, gali būti ne paskutinė stotelė.

JAV milžinė, gaminanti medicinos įrangą, – stomos priežiūros priemones, lengvinančias šalinimo sistemos sutrikimus, sėkmės atveju gali tuo neapsiriboti ir ateityje svarstytų galimybę įkurti tyrimų laboratoriją.

„Mūsų planas Kaune – greitai ir sėkmingai išplėsti gamybos pajėgumus. Šioje gamykloje planuojame gaminti ne tik stomos, bet ir kitus medicinos produktus. Jei viskas klostytis sėkmingai, kaip mes tikimės, sieksime išnaudoti galimybes ne tik gamyboje“, – sako jis.