Naujienų srautas

Verslas2019.10.02 16:27

Kelios savivaldybės ėmėsi eksperimento: bedarbius vilioja ir maitinimu, tačiau dirbti nori ne visi

Keliose savivaldybėse beveik metus vyksta bandomasis projektas, kuriuo siekiama į darbo rinką sugrąžinti ilgalaikius bedarbius. Dalį jų pavyko įdarbinti visoms projekto dalyvėms. Tačiau ypač sunku įdarbinti priklausomybių turinčius asmenis. Projektas bus tęsiamas ir kitąmet, prie jo prisijungs daugiau savivaldybių.

Akmeniškė Dalia Kuodienė pasakoja darbo neturėjusi apie 6 metus ir gyvenusi tik iš pašalpų. Būdama jaunesnė dirbo valytoja, tačiau 56-erių moters samdyti niekas nebenorėjo. Dalia dalyvauja bandomajame ilgalaikių bedarbių įdarbinimo projekte ir jau 3 savaites dirba vienos maitinimo įstaigos virtuvėje.

„Viską darau: ir pjaustau, ir tarkuoju, salotas darau, cepelinus padarau“, – nauju darbu džiaugiasi Naujosios Akmenės gyventoja D. Kuodienė.

Kavinėje įdarbintos dar dvi ilgalaikės bedarbės. Jų darbo vieta pusmetį bus remiama projekto lėšomis. Tokios lengvatos nemenka paskata darbdaviams, nes nekvalifikuotus asmenis mokyti ilgai užtrunka ir brangiai kainuoja.

„Darbo našumo nėra, jį reikia papildomai dar mums ir kitam darbuotojui laiką gaišti, kad jį mokyti, skirti. Ir produktai, ir darbų kokybė kenčia, bet mes tikimės rezultato. Nesiekiam tos naudos, kad dabar ir čia pat turėti. Mes daugiau patiriam išlaidų, negu kad naudos turėdami iš jo, kaip darbuotojo. Bet žiūrim į priekį“, – sako kavinės vadovas Algirdas Gadliauskas.

Per projektą tikimasi suteikti pagalbą ilgalaikiams bedarbiams, turintiems priklausomybių ir sveikatos problemų, gyvenantiems atokiuose kaimuose. Juos sugrąžinti į darbo rinką bandoma ir rengiant darbo muges. Akmenės rajono žmonėms šį kartą buvo siūlomas darbas Plungėje, žuvies apdirbimo įmonėje.

Ne visi nori sugrįžti į darbo rinką

Nekvalifikuotiems darbininkams būtų suteikiamas pavėžėjimas nuo namų iki darbo, maitinimas per pietus. Atlyginimas į rankas siektų apie pusę tūkstančio eurų. Tačiau ne visi nori sugrįžti į darbo rinką.
Akmenės rajone nedarbo lygis beveik dvigubai viršija Lietuvos vidurkį ir siekia daugiau kaip 11 procentų.

Šiame rajone ilgalaikių bedarbių skaičiuojama apie pustrečio šimto. 84 iš jų dalyvauja bandomajame projekte. Darbą rasti pavyko maždaug kas dešimtam.

„Aišku, tie rezultatai nėra labai džiuginantys ir nėra tokie, kokių mes norėtumėm. Metai laiko, kiek trunka projektas, tikrai nėra tas laikas, per kurį mes galim išspręsti visas problemas“, – įsitikinusi Laura Sabaliauskaitė, nedirbančių asmenų atvejo vadybininkė.

„Yra numatyta ir kitiems metams įtraukiant dar kelias savivaldybes. Stebėti, kaip vyksta, kokie rezultatai iš to yra numatyti. Planuojame tęsti“, – tikina užimtumo tarnybos direktorė Ligita Valalytė.

Bandomajam ilgalaikių bedarbių įdarbinimo projektui skirta apie 5 milijonus eurų. Naujojo modelio kūrėjai metų pradžioje tikino, kad eksperimentas bus pavykęs, jeigu pasiseks įdarbinti bent penktadalį asmenų. Šiuo metu projektas įgyvendinamas Alytuje, Panevėžyje, Druskininkuose, Pagėgiuose, Šilutėje ir Akmenėje. Panašių principų modeliai veikia ir užsienio šalyse: Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Vokietijoje.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 19.48 min.

Panorama. Kaip jaučiasi Santaros klinikose gydoma Alma Adamkienė?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi