Naujienų srautas

Verslas2019.09.30 11:11

Vyskupas: teisingas perskirstymas per mokesčius – tik viena iš gerovės valstybės sąlygų

Teisingas perskirstymas per mokesčių sistemą yra tik viena gerovės valstybės sąlygų, taip pat labai svarbu stiprinti šeimą, visuomenines organizacijas, sudaryti sąlygas plėstis smulkiam ir vidutiniam verslui, sako vyskupas Kęstutis Kėvalas.

„Viešajame diskurse gerovės valstybės kūrimo pagrindinė mintis dažnai būna teisingas perskirstymas, mokesčių politika, ir tai labai svarbi dalis, bet, mūsų supratimu, tai tik dalis sprendimo, kadangi gerovės valstybei reikia stiprinti tris labai svarbias sritis – šeimą, visuomenines organizacijas, galimybes plėsti smulkųjį ir vidutinį verslą“, – per spaudos konferenciją Seime pirmadienį sakė K. Kėvalas.

„Viską turime daryti, kad jaunas protas, energija, širdis liktų mūsų tėvynėje, o sąlygos dirbti būtų tiek palankios, kad kraštui nereikėtų prarasti jauno žmogaus. Mes prarandame savo vertingiausią išteklių, tai yra daug daugiau nei mokesčių mokėtojų pinigai, tai yra žmogus“, – kalbėjo Lietuvos vyskupų konferencijos Socialinių reikalų tarybos pirmininkas K. Kėvalas.

Pagalba vargstantiems užsiimančios katalikiškos organizacijos „Caritas“ atkūrimo Lietuvoje 30-mečiui skirtoje konferencijoje kalbėjęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis kaip gerovės valstybės sąlygą pabrėžė subsidiarumo principą, kai aukštesnės galios institucijos nesikiša į žemesnių veiklą, jei pastarosios pajėgios susitvarkyti pačios.

„Jei asmuo gali pats pasidaryti, už jį neturėtų daryti šeima, kalbant apie mamas, kurios ruošia pamokas už vaikus, jei šeima gali pati pasidaryti, to neturėtų daryti bendruomenė, jei bendruomenė pati gali susitvarkyti, neturėtų kištis savivalda, ir ką gali padaryti savivalda – neturėtų daryti valstybė. Mes turime aiškią galios hierarchiją – bet ne iš viršaus į apačią, o iš apačios į viršų. Aukštesnės institucijos turėtų įsikišti tik tada ir tik tokiu būdu, kad padėtų institutui pačiam tvarkytis savo galios ribose“, – kalbėjo ministras.

Vėliau žurnalistams komentuodamas Lietuvos situaciją L. Kukuraitis teigė, kad šalis yra gerovės valstybės kūrimo kelyje, o pagrindinė problema išlieka didelė nelygybė.

„Esam procese, ir tikrai ne šiais metais mes gerovės valstybę pradedam kurti, turbūt nuo nepriklausomybės pradžios buvo siekiama kurti gerovės valstybę, kaip kam sekėsi, žinome, o kad kryptis ta, rodo tai, jog situacija Lietuvoje gerėja, deja, nelygiu tempu, kai kuriems didesniu tempu, kitiems mažesniu, ir tą nelygybę mes turime išspręsti“, – teigė ministras.

Spaudos konferencijoje dalyvavusi Europos „Caritas“ generalinė sekretorė Maria Nyman teigė, kad vienas pagrindinių gėrovės valstybės ramsčių yra socialinio draudimo sistema. Anot jos, valstybėse veikia skirtingi jos modeliai, bet visiems žmonėms turi būti užtikrinta teisė į maistą, sveikatos draudimą, galimybę dalyvauti visuomenės gyvenime.

„Caritas“ yra katalikų vyskupų XIX amžiaus pabaigoje įkurta organizacija, subūrus labdara užsiimančias bendruomenes. Lietuvoje „Caritas“ veikė nuo 1926 metų, o po sovietmečio atkurtas 1989 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi