Verslas

2019.09.28 12:01

Kinijos URM vadovas: protekcionizmas gali išprovokuoti pasaulio recesiją

BNS 2019.09.28 12:01

Jau ilgiau kaip metus tęsiantis Vašingtono ir Pekino prekybos ginčui, Kinijos užsienio reikalų ministras penktadienį įspėjo, jog protekcionizmas gali išprovokuoti pasaulio ekonomikos recesiją.

„Didžiosios depresijos pamokos neturėtų būti pamirštos“, – pareiškė Wang Yi per Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją Niujorke.

„Muitai ir kurstomi prekybos ginčai, kurie trikdo pasaulio pramonės ir tiekimo grandinių veikimą, pakerta daugiašalę prekybos sistemą, taip pat pasaulinę ekonominę ir prekybos tvarką“, – pažymėjo jis.

„Tai net gali nugramzdinti pasaulį į recesiją“, – pridūrė Kinijos URM vadovas.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas Kiniją kaltina nesąžininga prekybos praktika ir intelektinės nuosavybės vagyste ir nustatė papildomus importo muitus šimtų milijardų JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms.

Žiniasklaidoje penktadienį pasirodė nemažai pranešimų apie tai, jog dvišalis ginčas vėl gali gerokai paaštrėti, nes D. Trumpas svarsto drastiškas priemones, pavyzdžiui, pašalinti Kinijos bendroves iš JAV biržų prekybos sąrašų arba pamėginti blokuoti JAV investicijas Kinijoje.

Wang Yi aiškiai davė suprasti, jog Kinija dėl bet kokių tolesnių priemonių imsis atsakomųjų veiksmų.

„Kinija siekia [ginčus] spręsti ramiai ir racionaliai bendradarbiaujant ir yra linkusi elgtis itin kantriai ir geranoriškai“, – pareiškė ministras.

„Jeigu kita šalis veiks piktavališkai arba nerodys jokios pagarbos lygiaverčiam statusui ar derybų taisyklėms, mums teks imtis būtinų atsakomųjų veiksmų, kad galėtume apsaugoti savo teisėtas teises ir interesus ir užtikrintume tarptautinį teisingumą“, – pažymėjo jis.

„Leiskite man jums paaiškinti: Kinija yra šalis, turinti 5 tūkst. metų civilizaciją, 1,4 mlrd. darbščių ir drąsių žmonių ir 9,6 mln. kvadratinių kilometrų žemės. Kinija niekada nepasiduos grasinimams ar spaudimui“, – pareiškė ministras.

Savo kalboje jis nedažnai tiesiogiai minėjo Jungtines Valstijas, tačiau spėjo, kad D. Trumpo elgesį lemia vidaus politika.

„Statant sienas, visuotinių problemų neišspręsti, o kitų kaltinimas dėl savo problemų tiesiog neduoda rezultatų“, – pareiškė ministras.