Naujienų srautas

Verslas2019.09.27 17:12

Susikirto dėl pasirengimų galimai avarijai Astravo AE: pratybos institucijoms, o ne gyventojams?

Lietuvos pasirengimas galimai avarijai Baltarusijos atominėje sukiršino Vidaus reikalų ministeriją ir Vilniaus savivaldybę. Kitą savaitę rengiamose nacionalinėse pratybose atsisakanti dalyvauti savivaldybė sako, kad planai daugiau primena imitaciją: vengiant parodyti klaidas, mokymai bus rengiami tik keliuose kaimuose. Vidaus reikalų ministrė atkerta, kad net ir nutikus avarijai Baltarusijos atominėje, evakuoti Vilniaus nenumatoma.

20 kilometrų iki Baltarusijos atominės. Nežinant, migloje vargiai suprastum, kad tai elektrinės aušinimo kaminai. Pasienio vienkiemių gyventojai sako, jau nesidairo atominės pusėn – priprato. Nelabai ką girdėjo ir apie kitą savaitę planuojamas nacionalines pratybas, kai bus mokomasi evakuoti pietryčių Lietuvos gyventojus.

Nedaug informacijos turi ir Buivydžių gyventojai, nors būtent šis kaimas yra vienas iš kelių, kur ir vyks aktyviausi pratybų reaguojant į galimą branduolinį incidentą veiksmai. Iš viso keliuose rajonuose planuojama maždaug 100 savanorių evakuacija į saugius rajonus, imituojamas gyventojų sanitarinis švarinimas, dalijamos jodo tabletės.

Seniūnijos patalpos išduoda – ne pratybos šiandien svarbu, o tinkamai pasiruošti savaitgalio rudens šventei. Atviresnis Lavoriškių seniūnas – jis pripažįsta, kad apie pratybas žino retas, ir tik gal kas antras, kaip elgtis nutikus avarijai.

„Jei poreikis, pagal planą, programą, bandysim visus, daugumą gyventojų informuoti“, – tikina laikinasis Lavoriškių seniūnas Markas Pilatas.

Pagrindinė perspėjimo sistema – bažnyčia

Pratybų organizatoriai, kaip vieną pagrindinių darbų išskiria, patikrinti, kaip veikia perspėjimo sistemos, taip pat ir sirenos. Tačiau Vilniaus rajono savivaldybė dar tik planuoja jų pirkimą, todėl panašiose gyvenvietėse iki šiol pagrindinė perspėjimo sistema – bažnyčia.

„Dėl to, kad neturim sirenos, gyventojai bus informuoti per bažnyčios varpus: gyventojai, seniūnaičiai ir kiti pasiuntiniai“, – aiškina M. Pilatas.

Pratybas organizuojanti Vidaus reikalų ministerija su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu ramina, kad mokymų tikslas – ir tinkamai pasiruošti gyventojų evakuacijai 30 kilometrų spinduliu nuo atominės. Tai maždaug 16 tūkstančių gyventojų. Kiti bus tik informuojami, kaip elgtis įvykus branduoliniam incidentui.

Savivaldybė dalyvauti atsisakė

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius sako, kad blogiausiam scenarijui turi ruoštis ir sostinė. Esą tokių kaip vasarą savivaldybės surengtų mokymų neužtenka, būtina rengti nacionalines pratybas ir sostinėje.

Tačiau jose savivaldybė dalyvauti atsisakė, nes Vidaus reikalų ministerija esą pabijojo realių iššūkių: pasitikrinti miesto evakuaciją piko metu uždarant vieną didžiausių sostinės Ukmergės gatvę.

„Tai mes suprantame, kad pavedimas yra iš vadovybės, kad per pratybas turi nieko blogo neatsitikti, ar turi viskas atrodyti labai gerai, saugiai ir kad visi yra pasirengę, jokių problemų nėra. Mes tokiose pratybose nematome prasmės dalyvauti. Požiūrio klausimas, ar mes įvardiname tas problemas ir grėsmes ir dirbame su jomis, ar apsimetam, kad viskas yra gerai ir parodome tiktai tuos veiksmus, kuriuos žinome, kad jokių problemų nesukels“, – klausia Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

„Mes negalime kelti gyventojų sąmyšio, uždaryti pagrindinę eismo arteriją Vilniuje ir kuomet tik galbūt tuo momentu, esant nelaimei ar incidentui, negalės pasiekti mūsų greitoji ar gaisrinė, ar kitos tarnybos mūsų gyventojų. Vis dėlto evakavimas gyventojų yra 30 kilometrų nuo tokio objekto atstumu. Tai Vilnius, mes žinome, yra 100 kilometrų zonoje“, – sako Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

„Jeigu viena savivaldybė atsisako, mano galva, tai yra labai neatsakinga, nes tada Vilnius nežinotų, kaip veikti. Nežinotų, ką daryti. Manau, šitas politizavimas arba politikavimas per mokymus tikrai negeras dalykas“, – mano NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas žada po pratybų aiškintis, kaip institucijos pasiruošusios branduoliniam incidentui Baltarusijos atominėje.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 24.50 min.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi