Verslas

2019.09.26 14:20

Atomazga e. parašo istorijoje: teismo sprendimu valstybei bus atlyginta šimtatūkstantinė žala

LRT.lt2019.09.26 14:20

Rezonansą sukėlusioje lietuviško e. parašo istorijoje taškus deda teismas. Už neteisėtą naudojimąsi valstybės infrastruktūra bus atlyginta 140 tūkst. eurų žala, už sutarties pažeidimus – dar 80 tūkst. eurų. Žalą valstybei turės atlyginti ta pati privati kompanija.

„Apmaudu, kad poreikį ir potencialą turinti inovatyvi paslauga buvo tapusi neskaidrių interesų taikiniu, gebėjusių mesti šešėlį ir ant besikeičiančios įmonės reputacijos. Tačiau teismas šioje istorijoje deda taškus. Įmonės pozicija nesikeičia – ir toliau principingai laikysimės to, kad gyventojams ir verslui aktuali elektroninio parašo paslauga būtų teikiama kokybiškai ir nekeltų jokių abejonių dėl savo veikimo principų ar skaidrumo. Kartu su teismo sprendimais mums atsiveria ir platesnės galimybės investuoti į e. parašo vystymą ateityje“, – teigia Registrų centro generalinis direktorius Saulius Urbanavičius.

Šią savaitę įsigaliojo Vilniaus apygardos teismo priimtas sprendimas dėl Registrų centro patirtos daugiau kaip 140 tūkst. eurų žalos, kuomet privati bendrovė „Eme Solution“ turėjo išskirtines sąlygas nemokamai naudotis valstybės turtu – virtualiais serveriais, dėl ko valstybės įmonė negavo pajamų, o privati bendrovė nepagrįstai sutaupė. Įmonės virtualūs serveriai neatlygintinai buvo naudoti 2014-2018 metų laikotarpiu.

Dėl šio teismo sprendimo įgyvendinimo – patirtos žalos atlyginimo – įmonė jau kreipėsi į antstolius.

Be to, šį mėnesį Vilniaus apygardos teismas priėmė dar vieną sprendimą, kuriuo konstatavo, kad ta pati privati bendrovė, su kuria Registrų centras buvo sudaręs ir vėliau nutraukė programinės įrangos mobilaus parašo techninio sprendimo sukūrimui nuomos sutartį, nepagrįstai iš valstybės įmonės gavo beveik 80 tūkst. eurų permoką, kurią teismo sprendimu turės grąžinti.

Teismas nusprendė, kad Registrų centras neprivalėjo apmokėti bendrovės patirtų iki pranešimo apie sutarties nutraukimą su sutarties vykdymu susijusių išlaidų. Minėta sutartis galiojo 2017-2018 metais.

Šią vasarą taip pat buvo užbaigtas elektroninio parašo sertifikavimo paslaugų teikimo auditas atskleidęs įmonei galimai padarytą dar didesnį žalos mastą. Dėl žalos atlyginimo ir atsakingų asmenų nustatymo įmonė kreipėsi į teisėsaugą. Auditorių vertinimu, preliminari žala dėl taikytų per mažų sertifikavimo paslaugų įkainių gali viršyti 400 tūkst. eurų. Ją bus siekiama išieškoti iš atsakingų asmenų.

Pastarojo meto tendencijos rodo, kad e. parašo sprendimai verslui ir gyventojams tampa vis aktualesni identifikuojant tapatybę ir pasirašant elektroninius dokumentus. Tokių operacijų skaičius sparčiai auga. Registrų centras šiuo metu teikia ir vysto maksimaliai saugią elektroninio parašo paslaugą, o gyventojai ir organizacijos e. parašo sprendimus gali įsigyti USB laikmenose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.