Naujienų srautas

Verslas2019.09.26 11:58

Užsienio ekspertai apie Valstybės kontrolę: kyla įtarimų dėl jos nepriklausomumo

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2019.09.26 11:58

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) vadovaujama ekspertų grupė, atlikusi Valstybės kontrolės peržiūrą, nustatė, kad pastaroji nėra pakankamai nepriklausoma. „Reikia sunerimti, ar tai nėra paradoksaliai nenormali situacija“, – sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

EBPO vadovaujama ekspertų grupė pirmą kartą atliko Valstybės kontrolės, kaip Lietuvos fiskalinės institucijos, išorės peržiūrą. Jos tikslas – įvertinti veiklos kokybę, atsižvelgiant į taikomus EBPO principus, atskleisti iššūkius ir pateikti rekomendacijas dėl veiklos tobulinimo.

Fiskalinės institucijos funkcijas nuo 2015 metų vykdo valstybės kontrolės Biudžeto politikos stebėsenos departamentas (BPSD). EBPO teigimu, fiskalinė institucija, naudodamasi ir Aukščiausiosios audito institucijos (AAI) reputacija, per trumpą laiką įgijo kompetentingo ir visuomenei naudingo partnerio vardą. Tačiau ekspertai pastebi, jog tam, kad ilguoju laikotarpiu institucija galėtų efektyviai vykdyti savo funkcijas, jos nepriklausomumas nėra pakankamas, taip pat trūksta aiškaus identiteto, nes daugelis suinteresuotųjų šalių negali aiškiai atskirti fiskalinės institucijos ir AAI, dirbančių po vienu Valstybės kontrolės stogu.

EBPO pabrėžia, kad, atsižvelgiant į tarptautinius nepriklausomų fiskalinių institucijų ir Aukščiausiųjų audito institucijų nepriklausomumo standartus, naujajame Valstybės tarnybos įstatyme numatyti įdarbinimo ir kiti procesai neatrodo tinkami nei aukščiausiajai audito, nei fiskalinei institucijoms. Aukščiausiosios audito institucijos teigimu, centralizuota valstybės tarnautojų atrankos sistema kuria santykius su vertinamaisiais audito subjektais ir kelia reputacijos rizikų dėl Valstybės kontrolės darbuotojų objektyvumo ir nešališkumo.

„Lietuvai reikalinga nepriklausoma fiskalinė institucija, tai parodė dar 2008 m. globalinė krizė. Tada Lietuvos BVP krenta 15 proc. punktų, nepaisant didelių konsolidavimo pastangų, šalies biudžeto deficitas siekia apie 10 proc. nuo BVP, todėl reikalingas nepriklausomumas. Valstybės gerovės vizijai įgyvendinti reikia fiskalinio skaidrumo. Realybėje mūsų planai remiasi projekcijomis, todėl reikia nepriklausomos institucijos, kuri paklaustų, ar visos prielaidos yra tinkamos. Norint įgyvendinti didelį struktūrinį pokyti, reikia keleto žmonių, keleto skirtingų nuomonių ir nepriklausomumas yra būtina sąlyga“, – tikino Lietuvos banko tyrimų centro vadovas Povilas Lastauskas.

Fiskalinės institucijos veikla organizuojama atsižvelgiant į EBPO valstybių gerąją praktiką, tačiau Valstybės kontrolei, kaip fiskalinei institucijai, stiprinti ir jos veiklos kokybei užtikrinti būtina teisėkūros investicija. Dabartinis Valstybės kontrolės įstatymas iš esmės nekeistas jau 17 metų. Didesnį savarankiškumą, atskaitomybę ir įgaliojimus stiprinantis įstatymo projektas jau parengtas, registruotas ir laukia tolesnio svarstymo Seime. Poreikį keisti Valstybės kontrolės įstatymą nurodo ir šiuo metu Aukščiausiosios audito institucijos ekspertinį vertinimą atliekanti Europos Audito Rūmų ir Lenkijos bei Jungtinės Karalystės aukščiausiųjų audito institucijų ekspertų grupė.

„Valstybės kontrolei turi būti taikomi kitokie skaidrumo reikalavimai. Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad Valstybės kontrolei pavestos funkcijos turi būti vykdomos objektyviai ir savarankiškai. Tačiau dabar susidaro kolizija su Valstybės kontrolės įstatymu, nes Vyriausybė skiria žmones į sistemą, kurie atlieka auditą. Tačiau tarptautiniai standartai aiškiai sako, kad auditorius negali audituoti pats savęs, negali būti sistemos dalimi, kurią pats audituoja, negali vertinti savo veiklos. Nuo 2017 m. Seime dirbama prie naujos Valstybės Kontrolės įstatymo redakcijos. Ten visos bėdos yra apgalvotos, kaip galėtų būti sprendžiamos. 2018 m. pabaigoje Seime buvo įstatymo pateikimas, dabar reikia žiūrėti pozityviai ir tikėtis tolimesnių politinių sprendimų“, – tikino A. Dulkys.

Pateiktas EBPO ekspertų įžvalgas AAI pristatys ir diskutuos apie jas Seime. Tikimasi, kad bus veiksmingas postūmis sprendimų priėmėjams įgyvendinti tolimesnius būtinus pokyčius, kuriuos nurodo tarptautiniai ekspertai. Šių metų pabaigoje planuojama pristatyti Europos Audito Rūmų, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės aukščiausiųjų audito institucijų ekspertų grupės šiuo metu atliekamą aukščiausiosios audito institucijos ekspertų vertinimą.

Valstybės kontrolės sudėtyje veikia trys atskiros nepriklausomos institucijos: klasikinė aukščiausioji audito, ES investicijų audito ir fiskalinė. Esant tokiai neįprastai struktūrai, siekiama užtikrinti trijų visiškai skirtingų funkcijų vykdymą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi