Verslas

2019.09.26 10:31

Seimas pritarė naujiems alkoholio pardavimo ribojimams: palies „bambalius“ ir „vieno gurkšnio“ indelius

atnaujinta 11.25
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.09.26 10:31

Seimas ketvirtadienį pritarė siūlomiems platesniems alkoholio pardavimo ribojimams. Ministras Aurelijus Veryga tokius siūlymus vertina teigiamai, tačiau valdančiųjų lyderis į tai žiūri skeptiškai, vadina opozicijos populizmu.

Už šį įstatymą balsavo 72 Seimo nariai, prieš buvo 1, o aštuoni susilaikė.

Parlamentas ketvirtadienį galutinai nusprendė uždrausti stipresnį nei 6 proc. alkoholį pardavinėti didesnėse nei 0,2 litro pakuotėse (vadinamuosius „bambalius“), išskyrus, kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą. Taip pat siekiama uždrausti parduoti stiprų – stipresnį nei 22 proc. – alkoholį vadinamuosiuose jogurto indeliuose („vieno gurkšnio“ indelius). Pasiūlymą kartu teikia ir opozicijos, ir valdančiųjų atstovai – keli konservatoriai ir keli „valstiečiai“.

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio paklausus, ar dar šioje kadencijoje planuojama daugiau alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, jis kalbėjo, kad Vyriausybė, įvertinus alkoholio vartojimo mažėjimą ir kylančias problemas, turėtų pateikti siūlymus, tačiau jų nepateikė. Jis paleido akmenį ir į ketvirtadienį priiminėjamo įstatymo rengėjus.

„Opozicija tiesiog užsiiminėja nežinau kuo – populizmu ar kažkuo. Jie bando kažkam įsiteikti, nuolat teikia pasiūlymus mažinti alkoholio kontrolę ir legalizuoti narkotikus. Mums atsibodo šitie siūlymai, jie nuolat kartojasi. <...> Nežinau, kurie „valstiečiai“ yra tarp pataisų autorių. Žinau, tik kaip Seimas balsuos“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Portalas LRT.lt patikslina, kad legalizuoti narkotikus Seime siūloma nebuvo. Anksčiau buvo teikiamos pataisos, kurios dekriminalizuotų kanapių vartojimą, kitaip tariant, už mažą kiekį šių medžiagų negrėstų baudžiamoji atsakomybė.

„Dabar tie visi siūlymai yra nekompleksiniai, nežiūrint į aplinkybes, į tendencijas, jie yra populistiniai“, – sakė R. Karbauskis. Paklaustas, ar palaikys siūlymą, dėl kurio balsuojama ketvirtadienį, R. Karbauskis teigė, kad yra EK leidimas, įstatymas bus priiminėjamas.

Paklaustas, ar jau pasiekti tikslai, kelti priimant Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, valdančiųjų lyderis teigė: „Manau, kad tai, kad užsienio šalių žurnalistai atvažiuoja į Lietuvą paklausti, kaip mes tokį stebuklą sugebėjome padaryti per tokį trumpą laiką, matyt kažkas pasiekta.“

Ministras pritaria

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kalbėjo, kad tokie siūlymai yra logiški ir sakė juos palaikantis. Tiesa, paklaustas, ar yra duomenys, koks yra stipraus alkoholio mažose tarose vartojimas, ministras teigė, kad juos greičiausiai turi pardavėjai, kurie nedega noru jų atskleisti.

„Pirmiausia juos turi prekybininkai, kurie klausimas, ar norėtų jais dalintis. Aišku, jie yra. Tik tiek, kad valstybės lygiu jie nelabai analizuojami, sudėtinga būtų tai ir padaryti. Turime duomenis, kiek ir kokių gėrimų parduodama pagal grupes, kiek akcizo sumokama, bet kiek tiksliai gėrimų per mažus indelius parduodama, abejoju ar valstybė turi“, – komentavo A. Veryga.

Kalbėdamas apie tai, koks yra tipinis stipraus alkoholio mažoje taroje pirkėjas, ministras svarstė, kad dažniausiai tokį alkoholį perką problemų dėl vartojimo jau turintys žmonės, kuriems stinga pinigų įsigyti brangesnio alkoholio.

„Garantuotai pasakyti nedrįsčiau, reikėtų daryti tyrimą. Bet kas esate buvę parduotuvėje, matėte, kas juos perka. Dažniausiai tokius gėrimus perka žmonės, kurie turi vartojimo problemų ir nelabai turi pinigų, gali pirkti mažą kiekį, stengiasi už kuo mažiau pinigų nupirkti kuo didesnį alkoholio procentą. Tai jiems patogus toks pirkimo būdas“, – sakė ministras.

Palies mažuosius aludarius

Tačiau Seimo narė pastebėjo, kad valdžia pirmiausia ėmėsi keisti amžių, nuo kada galima pirkti alkoholį, ėmėsi draudimų lauko kavinėse, bet nesiėmė spręsti „bambalių“ ir stipraus alkoholio vadinamuosiuose jogurto indeliuose prekybos.

„Mes garsėjame alkoholio draudimais ir rūpesčiu, jog reikia padėti žmonėms mažiau vartoti alkoholio. Bet kažkodėl pradėta ne nuo šito draudimo, kai Lietuvoje trejus metus egzistavo jogurtiniai indeliai, liaudiškai tariant, „pachmielo darymui“, o uždrausta nuo kitų metų veikti paplūdimio kavinėms, lauko kavinėms, padidintas amžiaus cenzas, leista dvyliktokams šimtadienius švęsti Latvijos kurortuose, kaimo sodybose.

Trejus metus šita valdžia nesprendė „bambalių“ klausimo, nesprendė „pachmielo indelių“ klausimo ir dėl to kaltino Europos Komisiją, kad patys nepradėjo notifikavimo procedūros anksčiau. Tai yra šiek tiek komiška“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Be to, Seimo narė atkreipė dėmesį, kad toks draudimas paveiks smulkius aludarius, dirbančius Lietuvos regionuose. Tuo metu vienas pataisos teikėjų Paulius Saudargas teigė, kad mažieji Lietuvos aludariai nepilsto savo produktų į „bambalius“.

Pasiūlymas įsigalios nuo 2020 metų liepos 1-osios.