Verslas

2019.09.25 23:46

Iš Kinijos į Lietuvą atvykę parlamentarai: domina investicijų galimybė, o jautrios temos – neliečiamos

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.25 23:46

Į Lietuvą atvyko ir su Seimo komitetais susitiko Kinijos parlamentarai: finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas bei užsienyje gyvenančių kinų reikalų komiteto narys. Vizitas vyksta apkartusioje dvišalių santykių atmosferoje: prieš mažiau nei mėnesį Lietuvos užsienio reikalų ministerija Pekinui siuntė notą dėl trukdymo Honkongo palaikymo akcijai Vilniuje, o šiomis dienomis verda ginčas tarp Vilniaus savivaldybės ir Kinijos ambasados dėl leidimo šaudyti fejerverkus Vilniuje komunistinės Kinijos įkūrimo jubiliejaus proga.

Kinijos parlamentarų vizito fonas įtemptas. Per vieną mėnesį Vilniaus ir Pekino santykius apkartino du politiniai incidentai. Vilniaus valdžiai nukabinus plakatus, kvietusius švęsti komunistinės Kinijos įkūrimo jubiliejų ir merui pareiškus, kad renginio nebus, Kinijos ambasada paragino šventės nepolitizuoti. Žurnalistai Seime prašė Kinijos ambasadoriaus komentaro, tačiau Seimo narys Juozas Bernatonis pabandė jų prie ambasadoriaus neprileisti.

Ambasadorius kelią iki kamerų prasiskynė, nes turi ką pasakyti Vilniaus savivaldybei.

„Perduokite jiems, kad tikrai gaila. Manau, kad tai nėra geras mero sprendimas“, – sako Kinijos ambasadorius Lietuvoje Shen Zhifei.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius atsako, kad dėl renginio turi ne tik politinių abejonių. Išduoti jam leidimo neplanuoja.

„Kai švenčiami nauji metai, ar Mindaugo karūnavimas, tai fejerverkai tinka, bet kai švenčiamas komunistinės valstybės įkūrimas, tai žavesio neprideda, dar yra ir aplinkosauginės abejonės“, – teigia meras.

Kinijos ambasadorius Lietuvoje pabrėžia, kad buvo numatomas kultūrinis, o ne politinis renginys: „tai tik fejerverkų šou, tai kultūrinis renginys, o ne politinis. Tai neturi nieko bendro su politika. Tačiau, jei meras dėl kažkokių priežasčių su tuo nesutinka... Gerai, nėra problemos, bet gaila dėl vilniečių, kurie praras tokį nuostabų fejerverkų reginį.“

Vis dėlto ambasadorius patikino, kad dvišaliams Lietuvos ir Kinijos santykiams Vilniaus mero sprendimas įtakos neturės. Kinijos parlamentarų ir Seimo narių susitikime dominuoja prekybos ryšių stiprinimas, jautrios politinės temos nejudinamos.

„Žymiai geriau yra su visais, kaip Konfucijus sakė, statyti vėjo malūnus, o ne statyti sienas“, – tikina Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Kęstutis Glaveckas.

Į Europą iš Kinijos plūsta milijardinės investicijos, tačiau Lietuvą didžioji šių srautų dalis aplenkia. Pernai tiesioginės Kinijos investicijos Lietuvoje tesudarė 9,5 milijono eurų. Lietuva su Kinija turi ir nemenką prekybos deficitą: kinai į Lietuvą eksportavo prekių už daugiau nei milijardą eurų, o lietuviškų prekių priėmė už mažiau nei 200 milijonų.

„Tas toks disbalansas neramina. Kinija deklaruoja norą investuoti, bet mes privalome supažindinti ir su mūsų sąlygomis, nes mūsų struktūra ūkio, demokratiniai procesai yra kitokie“, – tikina Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius.

Tačiau derybos gali būti sunkios, nes kinų ir lietuvių požiūris išsiskiria ties esminiu klausimu.

„Mes norėtume matyti didesnes Kinijos investicijas, su sąlyga ir išlyga, kad kalba neitų apie nacionalinio saugumo požiūriu jautrius objektus, bet paradoksas yra tas, kad kinus būtent tokios šakos, vietos ir objektai ir domina“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Konstantinas Andrijauskas.

Kinai ne kartą domėjosi galimybėmis investuoti į Klaipėdos uostą.

Panorama. Šiąnakt JT Asamblėjoje kalbą sakysiantis Nausėda pakvietė Trumpą apsilankyti Lietuvoje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt