Verslas

2019.09.25 21:51

Nauja tvarka turgavietėse: Vyriausybė tikisi didesnio skaidrumo, verslininkai bijo žlugimo

Turgaviečių ir smulkiųjų verslininkų asociacijos priešinasi Vyriausybės planams nuo kitų metų rudens turgavietėse įvesti centralizuotą apskaitos sistemą. Ją diegianti Žemės ūkio ministerija teigia vykdanti Vyriausybės pavedimą, kovoti su šešėliu. Verslininkai sako, kad valdžia blogina smulkaus verslo sąlygas.

Vilniaus rajone Valčiūnuose gyvenanti Janina vienoje iš sostinės turgaviečių mėsa prekiauja jau 20 metų.

„Atsikeliame 4 valandą, išvažiuojam 5, į darbą atvažiuojam 6 ir 6.30 pradedame dirbti“, – pasakoja turgaus prekeivė.

Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos atstovai gąsdina, kad po metų moteriai gali būti dar sunkiau. Kitą rudenį Vyriausybė planuoja įvesti centralizuotą turgaviečių veiklos apskaitos sistemą. Tai reikštų, kad kiekvienas maistu prekiaujantis turgaus prekiautojas prieš ir po darbo turėtų registruotis elektroninėje mokesčių inspekcijos sistemoje.

„Tai gal ir „Maxima“ turėtų kiekvieną rytą prisiregistruoti visi, atsiskaityti visi, kiek yra likučiai, kiek jie suprekiavo per dieną. Vakare – vėl taip pat. Bet tai čia yra laiko klausimas, tai žmogus turėtų pora valandų, pusantros valandos užtrukti iki darbo ir dar po darbo“, – sako Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos atstovė Nijolė Uinskienė.

Prekeivė Janina tikina, kad anksčiau atvykti į darbą jai – neįmanoma. Taip yra dėl to, kad ji jau ir taip į turgų atvažiuoja anksčiausiai važiuojančiu autobusu.

Centralizuotą turgaviečių veiklos apskaitos sistemą Žemės ūkio ministerijai įdiegti pavedė Vyriausybė, kaip kovos su šešėliu priemonę. Žemės ūkio viceministras Evaldas Gustas sako, kad ji padės sukontroliuoti, ar viską, ką pardavė turgaus prekiautojas, ir apskaitė.

„Mokesčių inspekcijos duomenimis, būtent neapskaityta maisto produktais apyvarta praeitais metais buvo apie 10 mln. eurų, būtent nuo tos apyvartos ir būtų sumokami mokesčiai“, – sako jis.

Lietuvos ūkininkų atstovai pasisako už naująją turgų kontrolės sistemą, sakydami, kad tai padėtų stabdyti šešėlinę prekyba pigesne mėsa iš Lenkijos, kur pridėtinės vertės mokestis mažesnis.

Turgaviečių atstovai sako, kad neteisėta versti juos tikrinti turgaus prekiautojus, kurie tik nuomojasi iš jų vietą ir grasina gintis teismuose.

„Jeigu bus įteisinta centralizuota turgaviečių apskaitos sistema, Lietuvos prekyvietės ir turgavietės nesilaikys. Mes buvome ignoruojami, su mumis nebuvo derinta, su mumis nebuvo tariamasi, mes buvome apšmeižti milžinišku šešėlio mastu turgavietėse neva egzistuojančiu“, – piktinasi asociacijos „Prekyvietės ir turgavietės“ vadovas Vytenis Butkevičius.

Žemės ūkio viceministras sako, kad centralizuotos turgaviečių apskaitos sistemos kūrimas ir diegimas kainuos apie pusę milijono eurų. Ir nors projektai jau parengti, kad ji pradėtų veikti, dar reikia galutinio Vyriausybės sprendimo.

Žinios. Tęsiasi JT Generalinė Asamblėja: šio vakaro kalbai besiruošiantis Nausėda Trumpą pakvietė apsilankyti Lietuvoje