Verslas

2019.09.24 21:56

Besikeičiant valdančiųjų pažadams dėl NPD – ekonomistų perspėjimas: tai gali paspartinti emigraciją

svarsto palengvinti dalią daugiavaikėms šeimoms
Urtė Korsakovaitė, Aina Mizgirdė, Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.24 21:56

Seime – mokesčių reformos reforma. Po pateikimo parlamentarai pritarė didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, bet ne tiek, kiek žadėta, taip pat naujam pajamų mokesčio tarifui turtingiausiems. Kartu tam, kad vienas iš tėvų, auginančių keturis ir daugiau vaikų, būtų atleistas nuo pajamų mokesčio.

Kai kurie ekonomistai sako, kad besikeičiantys valdančiųjų pažadai gali tik dar sparčiau padidinti darbingo amžiaus žmonių emigraciją.

Verčiasi taip, kaip gali

Švilpauja, siuva drabužius, audžia juostas – Lipinskų šeima verčiasi, kaip gali, kad išmaitintų keturias atžalas. Tėvams, auginantiems keturis ir daugiau vaikų, Seimas svarsto palengvinti dalią – vieną jų atleisti nuo gyventojų pajamų mokesčio.

„Kiekvienas euras neišeinantis iš kišenės yra didelė pagalba ir mes, kai savo versliuką turime, tai labai gerai suprantame, kad laikas, tai pinigai ir kiekvieną eurą, jeigu lieka kišenėje, tai galime skirti daugiau laiko vaikams“, – aiškina šiaulietis Dovydas Lipinskas.

Pasak ekonomistų, valdžia viena ranka glosto, kita muša. Parlamentarai sutarė svarstyti, ar lėčiau kelti neapmokestinamųjų pajamų dydį – algos dalį, nuo kurios neimami mokesčiai. Kitais ir dar kitais metais po 50, o ne po 100 eurų, kaip planuota anksčiau. Kukliau didinti NPD siūlo ir prezidentas – tik 30 eurų.

„Tas pažadas, dideliu skaičiumi padidinti NPD, iš esmės nelabai atitinka tą tikslą kurti „gerovės valstybę“, taip yra, nes „gerovės valstybei“ taip pat reikia pinigų, mes negalime sau leisti taip drastiškai mažinti mokestines pajamas, tai reiškia ir mūsų mokytojų, ir socialinių darbuotojų algas. Galbūt tas pažadas buvo kiek per didelis ir dabar mes tą pažadą koreguojame“, – aiškinasi Tomas Tomilinas, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas.

Tokios pažadų korekcijos reikštų, kad žymaus algos padidėjimo į rankas dirbantieji nepajustų, o valstybė surinktų daugiau mokesčių.

„Seimas tik prieš pusę metų priėmė mokesčių naują sistemą ir nepraėjo nei pusė metų ir vėl siūlymai keisti tą sistemą, tai mokesčiai, kaip sistema, neturi keistis pasikeitus valdžiai. Tiesiogiai arba kam taip pasakius kitaip, mokesčiai turi turėti žymiai ilgesnį laikotarpį, kad verslininkai ar mokesčių mokėtojai žinotų, kiek jie gaus lengvatų ar mokės mokesčių“, – tikina Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Kęstutis Glaveckas.

Turi pastabų ir verslas, ir ekonomistai

Prezidentas sutaupytus pinigus siūlo išleisti senatvės ir pašalpos pensijoms kelti. Ekonomistai sako, kad tokie mokesčių pakeitimai gali tik dar sparčiau padidinti darbingo amžiaus žmonių emigraciją. Pastabų dėl mokesčių keitimo turi ir verslas.

„Mokestinė našta nėra tas dalykas, kuris skatintų verslo plėtrą. Apskritai kalbant, mes per daug kalbame apie paskirstymą, Lietuva tampa ne augimo valstybe, o paskirstymo valstybe“, – įsitikinęs Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

„Mokesčių mažinimas dirbantiesiems, ypatingai mažesnes pajamas uždirbantiems, yra tikrai tas kelias, kuriuo turėtų eiti Lietuva, siekdama labiau padidinti dirbančiųjų pajamas, kad jiems sumažėtų paskatos emigruoti“, – tvirtina ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Kartu su lėtesniu NPD didinimu naujomis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisomis, Seimo nariai siūlo didinti mokesčio tarifą didžiausias pajamas gaunantiems asmenims – nuo dabartinių 27 iki 32 procentų. Dėl GPM ir NPD Seimas apsispręs gruodį, svarstydamas kitų metų biudžetą.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 4.15 min.

Panorama. Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijos atgarsiai: Donaldas Trumpas liepė įšaldyti pagalbą Ukrainai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt