Verslas

2019.09.24 11:54

Naujas mokestis bankams: Karbauskis palaiko, opozicija tvirtina, kad bankai naštą permes ant gyventojų pečių

Seimo valdančioji koalicija rudens sesijoje užsimojo skubiai patvirtinti bankų aktyvų apmokestinimo projektą. „Šitam pasiūlymui bus pritarta“, – LRT laidoje „LRT forumas“ nukirto Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, pridūręs nematąs problemos, jei naujas mokestis palies bankuose lėšas laikančius Lietuvos piliečius.

Praėjusią savaitę valdančiąją koaliciją sustiprino prie jos prisijungusi nauja 7 narių frakcija „Lietuvos gerovei“. Iki šiol buvusi trapi valdančioji koalicija šiuo žingsniu užsitikrino stabilią 75 narių daugumą Seime. Naujos frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius LRT laidoje „LRT forumas“ dar kartą pabrėžė, kad frakcijos nariai postų nei parlamente, nei Vyriausybėje nesiekia, tačiau tikina aktyviai palaikysiantys visas mokestines reformas.

Viena tokių – Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LRA-KŠS) Seime įregistruotas projektas dėl komercinių bankų aktyvų apmokestinimo. Šiuo projektu siūloma nustatyti 0,4 proc. metinį tarifą bankų aktyvams ir taip į biudžetą surinkti papildomus 100 mln. eurų. Šių lėšų reikia dar vasarą atsinaujinusios valdančiosios koalicijos pasirašytame susitarime, kuriame numatyta didinti įvairias socialine išmokas bei kompensacijas. Tai planuojama padaryti jau šioje rudens Seimo sesijoje.

„Sieksime, kad senjorams, kuriems virš 75 metų, būtų kompensuojami vaistai. Mes siekiame kartu (su LRA-KŠS – LRT.lt). Tai sutapo, kaip ir vaiko pinigai, todėl mes ryžtingai esime tuo keliu“, – LRT laidoje „LRT forumas“ sakė V. Kamblevičius.

„Mūsų siūlymai yra labai svarbūs: ir nemokami vaistai senjorams, ir vaiko pinigai, padidinti iki 70 eurų kas mėnesį, 100 eurų neįgaliesiems vaikams ir kiti mūsų pasiūlymai, kad būtų įvestas socialinis teisingumas mūsų valstybėje. Iš kitos pusės mes siūlome ir šaltinį. Vienas iš jų – bankų aktyvo apmokestinimas. Galima didelius pinigus iš to gauti, apie 100 mln. eurų. Tokį įstatymo projektą mes paruošėme, įregistravome ir tikimės, kad bus priimtas. Aš manau, kad tokį pasiūlymą turi paremti ir opozicija, nes bankai yra tokia struktūra, kuri uždirba daugiausiai“, – antrino LRA-KŠS lyderis Valdemaras Tomaševskis.

Šį siūlymą palaiko ne tik jo iniciatoriai, bet ir valdančiosios koalicijos partneriai socialdarbiečiai ir koalicijos branduolys – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija.

Seimo opozicija tokį pasiūlymą vadina žala valstybei, o pirmiausia tiems, kas bankuose laiko bent menkiausią indėlį. Anot Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio, toks valdančiųjų žingsnis nieko bendro neturi su realybe. Mat biudžeto projektas jau yra pakeliui į Seimą, tad vargu ar naujasis projektas dėl bankų apmokestinimo bus į kitų metų biudžetą įtrauktas. Juo labiau, kad , G. Landsbergio nuomone, projektas nėra suderintas su Finansų ministerija.

„Tokios kalbos primena oro virpinimą. Mažai tų naujų projektų bus įgyvendinta. Prezidentas pateikė savo pasiūlymus, jų niekas neregistruoja: nei Vyriausybė, nei pats prezidentas, tai kas turėtų registruoti jūsų? Ponas Tomaševskis kalba apie bankų apmokestinimus – tai paprasčiausiai būtų visų žmonių bankuose laikomų pinigų apmokestinimas. Tai galima bandyti įvilkti į kokius nors gražesnius žodžius. [...] Tegul tada ateina finansų ministras, atsakingas žmogus už Vyriausybės programą, biudžetą, jo surinkimą, naujus įstatymus mokesčių srityje, ir pateikia šitą projektą. Ir tada mes pažiūrėsime, ar jūsų žodžiai yra bandymas parodyti plunksnas prieš rinkimus, ar reali politika“, – valdantiesiems įgėlė G. Landsbergis.

Jam pritarė ir Liberalų sąjūdžio naujoji pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kuri panašius įstatymų projektus vadina valdančiųjų pageidavimų koncertu.

„Nepamirškime, kad šis biudžetas yra rinkiminis biudžetas ir norima įsiteikti ir jaunoms šeimos, ir senjorams. Aš tik priminsiu visiems, kad finansų ministras nuo pavasario kartoja, kad artėja žiema, reikia veržtis diržus. Abejoju, ar tam bus pritarta“, – tikino V. Čmilytė-Nielsen.

Tuo metu R. Karbauskis neslepia palaikymo koalicijos partnerių įregistruotam projektui, kuris, anot jo, jau yra suderintas ir su Vyriausybe, ir su Finansų ministerija.

„Šitam pasiūlymui bus pritarta. Tas mokestis yra efektyviausias ta prasme, kad jis tiesiogiai socialiai jautrius žmones mažiausiai paliečia. Labiausiai galbūt palies tuos, kurie turi sąskaitas, kažkokias santaupas ir taip toliau“, – kalbėjo R. Karbauskis.

V. Tomaševskis priminė, kad bankų tarifo aktyvo didinimą taiko tokios šalys kaip Švedija, Jungtinė Karalystė, Lenkija ir kitos. Pavyzdžiui, Švedija iš bankų apmokestinimo surinktas lėšas ketina skirti išlaidų gynybai didinimui.

Parengė Laura Adomavičienė