Verslas

2019.11.02 16:08

Po kelionių ir darbų užsienyje IT įmonę įkūrė Varėnoje

LRT RADIJAS, LRT RADIJO laida „Skalsu kalbos", Jolanta Jurkūnienė, LRT.lt2019.11.02 16:08

„Lietuviai yra stropūs žmonės, kurie stengiasi pasiekti gerą rezultatą“, – LRT RADIJUI sako Lukas Povilauskas, Varėnoje įkūręs informacinių technologijų (IT) įmonę „Elnis“. Iš emigracijos į savo mylimą kraštą grįžęs dzūkas sako atsikandęs įvairių darbų ir grįžęs prie to, kas sekasi geriausiai, – programavimo.

Kompiuteris traukė nuo vaikystės

„Esu tikras varėniškis, dzūkas, gimęs Varėnoje“, – užtikrintai prisistato L. Povilauskas. Dzūkuoti nevengiantis vyras mokslus baigė sostinėje, čia Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) jis įgijo inžinerinės informatikos profesiją.

„Turėjau draugą, kuris kažkada buvo tarsi žvaigždė, – jis pirmasis įkūrė pokalbių svetainės mobilią versiją, kuri buvo labai populiari. Jis, taip pat varėniškis Aurimas Sabaitis, mane motyvavo ir įkvėpė, – pasakoja L. Povilauskas. – Programavimas, interneto svetainių kūrimas mane domino jau seniai, tad net nebuvo abejonių, ką rinksiuosi studijuoti.“

Baigęs studijas dzūkas buvo įsidarbinęs VGTU kompiuterių operatoriumi, tačiau ilgai ten neužsibuvo ir su drauge leidosi į kelionę kemperiu, kaip pats sako, neribotų atostogų.

Savanorystė ekologiniuose ūkiuose

„Važiavome, kur akys veda: neturėjome nei maršruto, nei tikslo. Pinigų tam, žinoma, buvome pasitaupę, mat keliavome metus laiko. Tolimiausias taškas – Sacharos dykuma, – prisiminimais dalijosi iššūkių nebijantis jaunasis verslininkas. – Kelionė yra geras būdas pažinti ne tik savo draugą, bet ir save patį.“

Kelionių metu varėniškis sakosi atradęs ekologinius ūkius, kuriuose jaunimas ne tik gauna patirties, bet ir susipažįsta su tenykšte kultūra, tradicijomis, susiranda naujų draugų.

„Yra tokie ekologiniai ūkiai, kurie trumpam laikui priima savanorius. Ten galima pasavanoriauti vieną kitą savaitę, išmokti naujų dalykų ir susipažinti su kitais savanoriais, vietine kultūra. Tuose ūkiuose gauni nemokamus pietus. Labai gera patirtis. Labai rekomenduoju tai išbandyti visiems jauniems žmonėms, kurie neturi daug pinigų kelionėms, tačiau nori susipažinti su tam tikros šalies kultūra“, – tikina pašnekovas.

Patirtis Danijoje

Kelionei išleidęs visus pinigus, vyras nutarė pasukti turtingosios Danijos pusėn ir ten užsidirbti pinigų sodybai. „Sodybą galiausiai nusipirkau Varėnos rajone, Margionių kaime“, – džiaugiasi pašnekovas.

Bet Danijoje vyrui buvo tekę pamiršti programavimą ir imtis visai kitos veiklos – ūkininkavimo. „Buvau kažkiek pavargęs nuo kompiuterių. Danijoje sutikau tokius žmones, kurie man pasiūlė duoti savo žemės ir technikos. Maždaug 3 hektaruose žemės auginau ekologiškas braškes, įvairias daržoves, o paskui jomis prekiavau centrinėse Kopenhagos aikštėse, – netikėto darbo patirtimi dalijosi L. Povilauskas. – Dirbau nuo ryto iki vakaro.“

Pasiblaškęs po pasaulį ir įgijęs įvairios patirties, dzūkas vis tik suprato, kad jo pašaukimas – ne ekologinis ūkis. Varėniškis sako itin pasiilgęs Lietuvos, todėl nusprendęs grįžti į gimtąją Varėną ir užsiimti sau artima veikla.

Klientai – Vilniaus ir užsienio rinkos

Grįžęs į Lietuvą, vyras dirbo pagal individualios veiklos liudijimą, tačiau po poros metų pajuto, kad visko nebespėja, ir nusprendė įkurti savo įmonę.

„Esame ketvirtus metus dirbanti IT įmonė „Elnis“ – interneto svetainių kūrimo ir programavimo profesionalai“, – sako jos įkūrėjas L. Povilauskas. Pasak jo, nors įmonė įsikūrusi Varėnoje, vietinių klientų ji neturi.

„Dauguma mūsų klientų yra Vilniaus arba net ne Lietuvoje esančios įmonės. „Dirbame penkiese. Dalis darbuotojų dirba nuotoliniu būdu. Apskritai manau, kad lietuviai yra stropūs žmonės, kurie stengiasi pasiekti gero rezultato“, – įsitikinęs L. Povilauskas.

Didžiuojasi šilų dzūkais

Pašnekovas juokauja, kad IT įmonei patalpos nėra svarbios, anot jo, dirbti galima ir namuose ar kokioje pavėsinėje, daug svarbiau – kompiuteriai ir geras internetas. Penkias darbo vietas provincijoje sukūręs dzūkas prisipažįsta Varėnoje išsinuomojęs nedidelį biurą.

Vyras sako griaunantis mitą, kad Varėna yra tik pagyvenusių žmonių, mirusio verslo miestas. „Esu Varėnos krašto verslo asociacijos valdybos narys, tad glaudžiai bendrauju su aktyviausiais verslininkais. Varėna gyva ne tik grybais ir uogomis, čia yra ir maisto, maitinimo, medienos verslų“, – optimistiškai kalba Varėnos krašto patriotas.

Pasak IT specialisto, jo gimtajame krašte verda gražus bendruomeniškas gyvenimas. „Ypač Margionių kaime. Tokios bendruomenės nemačiau visame pasaulyje. Kai tik ten atvykau, pasijaučiau kaip sugrįžęs namo, į šeimą, nors pirmą kartą ten lankiausi. Tie šilų dzūkai tokie malonūs, nuoširdūs, svetingi. Mane netgi į teatro veiklą įtraukė. Margionių kaimas yra garsus seniausiu Lietuvoje kaimo klojimo teatru“, – liaupsių vietos bendruomenei negailėjo jaunasis verslininkas.

Išsamiau – laidos „Skalsu kalbos“ įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.