Verslas

2019.09.19 22:54

Lietuvoje norintys įsidarbinti užsieniečiai tapo Migracijos departamento ir įdarbinimo tarpininkų kovos įkaitais

Norintys įsidarbinti Lietuvoje užsieniečiai tapo Migracijos departamento kovos su tarpininkais įkaitais. Dėl fiktyvių įdarbinimų nuo liepos sugriežtinus leidimų laikinai gyventi išdavimo tvarką, tarpininkavimu užsiimančios firmos piktinasi esą žlugdomas verslas. Neleidžiant jiems registruoti užsieniečių vizitų, iš kitų šalių atvažiavę žmonės priversti grįžti nieko nepešę.

Migracijos departamento vadovė sako, kad tvarkos atšaukti neketinama, o nuo spalio vidurio ji dar griežtės.

Kelis šimtus kilometrų iš Baltarusijos į Vilnių atskubėję čia norintys dirbti vairuotojai atvežė dokumentus į Migracijos departamentą. Tačiau liko nieko nepešę.

„Buvau iš anksto užregistruotas internetu, bet ketvirtadienį atsisakė priimti, remdamiesi, kad ne pats užsiregistravau, o per darbdavio firmą, kuri padėjo užpildyti dokumentus. Paprašė parašyti pasiaiškinimą, kodėl aš ne pats užpildžiau anketą ir ne iš savo pašto išsiunčiau tą raštą“, – pasakoja Baltarusijos pilietis Romanas.

Ketvirtadienį tarp leidimų laikinai gyventi Lietuvoje negavusiųjų – ir vairuotojas Aleksandras, anksčiau jau dirbęs mūsų šalyje.

„Yra darbas, yra sutartis, nežinau, kaip toliau bus, lauksiu, o jau į reisą reikia važiuoti“, – sako jis.

Tokių atvejų, kai žmonės nepriimami, padaugėjo pastaraisiais mėnesiais, kai Migracijos departamentas, neapsikentęs buvusių ilgų gyvų eilių, norinčius Lietuvoje įsidarbinti užsieniečius nuo liepos priima tik iš anksto užsiregistravus internetu. Tačiau registruotis turi pats žmogus arba jo darbdavys.

Tarpininkavimu užsiimančios įmonės teigia, kad kai kurios jų per mėnesį padeda dokumentus susitvarkyti pusšimčiui, kita bendrovė – net keliems tūkstančiams užsieniečių, daugiausia baltarusių ir ukrainiečių. Tarpininkai piktinasi, kad departamentas žlugdo jų verslą, o darbdaviai laiku negauna darbuotojų.

„Mes atstovaujame transporto įmones, ir patys turime transporto įmonę. Turime tokią situaciją, kai žmogus atvažiavo į Lietuvą pateikti dokumentų numatytu laiku, to žmogaus vilkikas stovi, negalėdamas išvažiuoti. Manome, kad yra pažeistos mūsų konstitucinės teisės“, – „Nosco LT“ vadovė Neringa Pačėsienė.

„Proprius LT“ direktorė Oksana Žukauskienė sako, kad užsieniečius dažnai registruoja ji dėl to, kad užsieniečiai neturi interneto, o kartais jiems tiesiog trūksta kompiuterinio raštingumo.

„Pirminis priekaištas buvo, kad registruojame labai daug darbo vizitų, bet tokios yra apimtys mano darbo. Taip, registracijas darau aš, ne užsienietis, nes kartais taip yra ir dėl interneto ryšio, ir dėl jų kompiuterinio raštingumo. Tačiau tai nėra pažeidimas“, – tikina ji.

Pasak departamento vadovės Evelina Gudzinskaitė, tvarka sugriežtinta, nes buvo ne vienas šimtas fiktyvių rezervacijų.

„Tarpininkai, imituodami tą užsienietį arba apsimesdami darbdaviu, šiuo metu jie rezervuoja laikus. Tiesiog pradėjo rezervuoti daugiau laikų, nei jiems reikia, ir laikyti tuos laikus tuščius, fiktyviai užregistruodami kokį asmenį, o atsiradus poreikiui, sukeisdavo, įdėdavo kito užsieniečio rezervaciją. Tokiu būdu jie atimdavo galimybę rezervuoti laikus tikriems užsieniečiams, kuriems reikia laiko. Todėl departamentas įspėjo, kad jie panaikintų fiktyviais rezervacijas, bet jie neklausė mūsų, tai mes panaikinome patys“, – tikina E. Gudzinskaitė.

Departamento vadovė sako, kad nuo spalio 14- osios tvarka dar griežtės. Užsienietis ar darbdavys pirmiausia turės internetu užpildyti prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, o tada, pridėjęs dokumentus, galės rezervuoti vizito laiką.

Panorama. Asmik Grigorian dar vienas pasaulinio lygio apdovanojimas: „Opernwelt“ titulavo solistę „Metų dainininke“