Verslas

2019.09.19 21:54

Išmaniųjų elektros skaitiklių diegimas: padės taupyti, tačiau kritikai sako, kad tai „žaisliukų“ diegimas

Nuo kitų metų bus pradėti diegti išmanieji elektros skaitikliai. Planuojama, kad juos iki 2023-ųjų turės visi verslo ir daugiau nei pusė buitinių vartotojų. Tai atsieis apie 150 milijonų eurų, o diegimo išlaidos bus įtrauktos į elektros tarifą. Energijos skirstymo operatorius (ESO) skaičiuoja, kad naujos funkcijos leis taupiau naudoti energiją.

Rutininis elektros skaitiklių duomenų tikrinimas po poros metų greičiausiai taps praeitimi. Energetikos reguliavimo tarybai leidus, nuo kitų metų iki 2023 metų, 9 iš 10 elektros vartotojų turės išmaniuosius elektros skaitiklius – visi verslo ir kas antras buitinis.

Įrenginiai išoriškai beveik nesiskirs nuo dabar naudojamų, taip pat ir nuo kol kas bandomųjų skaitiklių, turinčių galimybę duomenis mobiliuoju ryšiu siųsti tiesiai elektros tiekėjui.

„Pagrindinė nauda, kurią matėme, kad vidutiniškai vartotojai gebėjo sutaupyti 6 proc. elektros energijos, taip pat jie turėjo tikslesnes, išsamesnes sąskaitas. Kai darėme apklausą, jie pasidžiaugė tuo, kad jiems nereikia eiti prie skaitiklių deklaruoti rodmenis“, – sako ESO Finansų ir administravimo tarnybos direktorius Augustas Dragūnas.

ESO atstovai sako, kad naujieji skaitikliai bus kur kas išsamesni: jie fiksuos elektros suvartojimą kas 15 minučių, todėl įmonė ar gyventojas galės planuoti, kada ir kiek ko jungti, pasirinkti elektros energijos suvartojimo planus. Už skaitiklių diegimą atskirai mokėti nereikės.

Skaičiuojama, kad namų ūkiui, per mėnesį suvartojančiam apie 150 kWh, sąskaita galėtų mažėti maždaug euru. Arba tiek, kiek dėl skaitiklių diegimo gali didėti elektros tarifas.

Teigiama, kad sutaupyti daugiau galima bus po poros metų, kai liberalizavus elektros rinką, tiekimas bus perduotas verslui.

„Atsiranda prielaidos rinkai vystytis, atsiranda daugiau erdvės konkurencijai, tiekėjams, jiems siūlyti įvairiausius sprendimus, konkuruoti siūlomais sprendimais įvairioms platformoms“, – pasakoja A. Dragūnas.

Energetikos reguliavimo tarybos pirmininko pavaduotojas Renatas Pocius teigia, kad naujieji skaitikliai leis vartotojams taupyti, tačiau patys vartotojai bus atsakingi už tai.

„Jeigu vartotojas yra aktyvus, jis aktyviai dalyvauja, jis stebi situaciją rinkoje, mato, kad, pavyzdžiui, vieną valandą elektros kaina didesnė, kita valanda jau perpus mažesnė, vietoj to, kad vartotų, kad elektra brangi.
Į elektros energiją perkelia savo vartojimui pigesnę elektros energiją zoną. Tai, kitaip sakant, tokie veiksmai, jie nulems, kiek vartotojas galėtų sutaupyti ar, kaip sakant, duodama meškerė ir patys vartotojai turi pasigauti“, – teigia R. Pocius.

Sutaupys ir elektros tiekėjas: bus pigiau prižiūrėti skaitiklius, efektyviau valdyti tinklą, lengviau susekti elektros vagišius.

Projekto kritikai pabrėžia, kad Baltarusijai baigiant statyti atominę, ne išmanieji žaisliukai turi būti prioritetas.

„Astravui pradėjus veikti, iš naujo atrasti iššūkiai ir vėl išėjimas iš „Brell“, žinoma, taip pat sukurs iššūkius ir savo dujinę generaciją. Esant tokioms pigioms dujoms, tai yra turbūt labai gera alternatyva tiek rezervams, tiek savai gamybai ir tą reikia daryti pirmiausia, o vėliau, jau esant jo poreikiui ir išsikristalizavus, labai aiški situacija, galbūt reikėtų investuoti, bet tikrai ne dabar“, – teigia Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos narys Dainius Kreivys.

Išmaniąją apskaita turi beveik visos Europos Sąjungos šalys, taip pat ir Latvija bei Estija.

Panorama. Asmik Grigorian dar vienas pasaulinio lygio apdovanojimas: „Opernwelt“ titulavo solistę „Metų dainininke“