Verslas

2019.09.19 18:27

Ūkininkai skundžiasi stumbrų padaryta žala: valdžia žada pagalbą, tačiau jos naudingumu abejojama

Vesta Tizenhauzienė, Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.19 18:27

Aplinkos ministerija reaguoja į Panevėžio ir Kėdainių rajonų ūkininkų skundus, kad jų pasėliams daug žalos pridaro stumbrai. Šiose vietovėse laisvėje gyvena daugiau nei 200 į Raudonąją knygą įrašytų galiūnų. Žiemą ten bus įrengtos mobiliosios gaudyklės, o į jas įkliuvę stumbrai bus perkeliami į Dzūkija. Tai daroma ne tik gyventojų labui – specialistai pastebi, kad vienoje vietovėje gyvenantys giminingi stumbrai pradeda išsigimti.

Panevėžio rajono ūkininkas Gytis Giedraitis po nakties rado stumbrų ištryptą cukrinių runkelių lauką. Vyras sako tokių atvejų šiemet užfiksavęs ne kartą ir padarytų nuostolių tik daugėja.

„Cukrinių runkelių lauke žala akivaizdi. Jeigu jų čia ateina 30, tai tonos jau ir nėra. Tokie nuostoliai iš tikrųjų, jie ateina kasdien. Tai nuostoliai tokie ir gaunasi, aišku, juos įvertinti be galo sunku“, – pasakoja ūkininkas.

Panevėžio rajono Žemės ūkio skyriaus vedėja Dalia Klemkienė tvirtina, kad dėl stumbrų padarytos žalos besikreipiančiųjų skaičius kasmet ženkliai didėja. Vien šiemet jau užfiksuota 64 hektarai ištryptų laukų.

„Žala kompensuojama, bet ji neatstoja to, ką turėtų kompensuoti. Tai yra didelė ir materialinė žala ūkininkams ir moralinė. Įdėta tiek darbo, investicijų, aišku, našta ir Vyriausybei, kadangi žalos tikrai didelės“, – pasakoja D. Klemkienė.

Skaičiuojama, kad šiuo metu Kėdainių ir Panevėžio rajonuose laisvėje gyvena apie 220 stumbrų. Jau šią žiemą čia žadama įrengti keturias mobilias gaudykles ir pradėti jų perkėlimą į Dzūkijos nacionalinį parką. Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Albertas Stanislovaitis, perkėlus dalį stumbrų sumažėtų žala Kėdainių ir Panevėžio rajono ūkiams.

„Populiacija bent jau iš pradžių turėtų nustoti augti, tai yra jų neturėtų daugėti šiame regione, galbūt šiek tiek net ir sumažėtų. Svarbiausia yra kontroliuoti augimą“, – teigia A. Stanislovaitis.

Per dvejus metus planuojama perkelti apie 20 stumbrų, tačiau ūkininkai tokio projekto nauda abejoja. Anot jų, apie stumbrų keliamas problemas kalbama daugybę metų, tačiau pokyčių taip ir nesulaukiama. Ir kol jų nėra, ūkininkai imasi patys saugoti laukus.

„Mes pamatome, kad jie jau vaikšto, paprastai ir žmonės paskambina, tai atvažiuoji, bet naktį ne visąlaik išeina, kada tik dieną ar vakare, tai pamatome ir išbaidome. Bet automatiškai kažkoks kitas ūkininkas iš kitos pusės vėl juos baido ir taip jie vaikšto ratu kiekvienam darydami kažkokį nuostolį“, – sako G. Giedraitis.

Ūkininkas Rimas Kaščionis taip pat sako, kad stumbrai turi būti iškelti, tačiau yra tik daug kalbų, o veiksmų – nesiimama.

„Juos iškelti tikrai reikėtų, nes populiacija tikrai smarkiai padidėjusi yra. Veiksmai pakankamai lėti iš tikrųjų. Iš tos pusės jų daug kalbų, o veiksmų kaip ir nelabai matosi“, – teigia ūkininkas.

Stumbrus perkelti nuspręsta ne tik dėl daromos žalos ūkininkams. Specialistai pastebėjo, kad dėl artimos giminystės Panevėžio ir Kėdainių rajonuose gyvenantys stumbrai pradeda išsigimti, sirgti įvairiausiomis ligomis. Perkėlimui bus gaudomi jaunikliai iš atskirų bandų.

Žinios. Aurelijus Veryga nusiskuto plaukus, tokiu būdu išreikšdamas solidarumą vėžiu sergantiems žmonėmis ir Sauliui Skverneliui

Populiariausi