Naujienų srautas

Verslas2019.09.17 21:19

Daugiau nei milijoną norintis uždirbti Ušackas – apie uždavinius Žiemelio įmonėje

Nuo šiandien diplomatas bei buvęs kandidatas į prezidentus Vygaudas Ušackas pradėjo dirbti verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojamoje aviacijos įmonėje „Avia Solutions Group“. Jis eis įmonės direktorių tarybos nario pareigas.

Rusijos ekspertas Marius Laurinavičius tokį Ušacko pasirinkimą netruko sulyginti su buvusio Vokietijos kanclerio Gerhardo Schroderio darbu „Gazprome“ arba buvusio Suomijos premjero Esko Aho tarnyba „Sberbank“ stebėtojų taryboje.

Kodėl Vygaudas Ušackas politiką iškeitė į verslą? Su buvusiu politiku, diplomatu, ambasadoriumi V. Ušacku kalbasi žurnalistas Raigardas Musnickas.

Dienos tema. Iš politikos į verslą sukantis Vygaudas Ušackas: pereinu į sėkmingiausią Lietuvoje aviacijos įmonę

– Kodėl nusivylėte politika?

– Tiesiog padariau tokį sprendimą. Dalyvavau demokratijos šventėje – partiniuose rinkimuose dėl kandidato į prezidentus. Nelaimėjau, bet įgijau daug patirties vidaus politikoje, tikiuosi, kad savo mintimis, laiminčios Lietuvos idėjomis, uždegiau daugiau žmonių ir tikiuosi, kad prezidentas Gitanas Nausėda ves Lietuvą į gerovės valstybę, į saugumo ir klestėjimo.

– Bet taip visiškai atsižegnojote nuo politikos?

– Mes jau kalbėjome apie tai, kur esame: amžius, patirtis ir kas toliau? Tai tiesiog įvertindamas savo bagažą, kurį esu sukaupęs diplomatijoje ir politikoje, tikrai svarsčiau, ar darysiu tą darbą, kuris yra galbūt komfortabilus, man gerai žinomas, jį, manau, būčiau atlikęs taip pat gerai, kaip ir iki šiol. Vis dėlto darau kardinalų sprendimą, man 55 m., dar 10–15 m. turiu parako dirbti, atiduoti, išmokti visų pirma. Priėmiau tokį sprendimą.

Kodėl „Avia Solutions Group“? Kadangi esu susipažinęs su jos veikla, šią vasarą pamačiau, kad ta įmonė tikrai turi globalių ambicijų. Man labai svarbu, kad valstybė, įmonė, kurioje dirbčiau, turėtų būtent tuos iššūkius ir globalų požiūrį į tą įmonę, kuri dabar jau veikia 4 kontinentuose, atstovybės veikia 66 valstybėse. Ir kuri atitinka aukščiausius standartus, skaidrumo ir finansinės atskaitomybės, kuri nori plėstis. Mano patirtis, mano kontaktai ir mano įžvalgos, vertinant ekonomines, politines rizikas ir galimybes, atneša tokią natūralią sinergiją tarp įmonės veiklos ir mano paties.

– Bet jūs sakote, kad pažįstate daug verslininkų. Per tiek metų buvo iš kitų verslininkų pasiūlymų?

– Buvo ne Lietuvos verslininkų siūlymų, buvo ir iš Lietuvos verslininkų siūlymų dar anksčiau, kai baigiau tarnystę Amerikoje, kai buvau ambasadoje. Jie ne tokie globalūs, labiau lokalaus pobūdžio, buvo įdomių, juos svarsčiau, bet tuo metu tiesiog buvau nutaręs tęsti diplomatinę veiklą.

– O jeigu nebūtumėte sulaukęs G. Žiemelio siūlymo, ar būtumėte toliau politikoje, ar ką nors kitą veiktumėte?

– Greičiausiai būčiau grįžęs į diplomatinę tarnybą arba svarstęs kitų įmonių siūlymus.

– Sakote, niekada nebegrįžtumėte į politiką. O jeigu, sakykim, „Avia Solutions Group“ bankrutuotų, pavyzdžiui, rytoj, ką darytumėte?

– „Avia Solutions Group“ yra viena sėkmingiausių globalios Lietuvos verslo lyderių. Manau, kad šita įmonė išryškins savo tikrąjį veidą ir savo pasiekimus ir pamatysite, kad mes galėsime ja didžiuotis.

– Klausimas buvo – jeigu, nes bankrutuoja įvairūs didžiausi koncernai...

– Tapau Direktorių tarybos nariu, kad padaryčiau taip, kad tai būtų viena iš sėkmingiausių pasaulinių įmonių savo sektoriuje ir manau, kad mes tai pasieksime.

– Politikos apžvalgininkai tokį jūsų pasirinkimą netruko sulyginti su Vokietijos kanclerio G. Schroderio darbu „Gazprome“ ar buvusio Suomijos premjero tarnyba „Sberbank“ stebėtojų taryboje. Ką jūs apie tai galvojate?

– Tai labai nevykęs palyginimas, labiau tokie populistiniai, kad pagautų antraštes, nes „Avia Solutions Group“ nėra Rusijos įmonė. Joje nėra partnerių ar akcininkų, kurie būtų sankcijų sąraše. Tai yra lietuviško kapitalo įmonė, absoliuti dauguma, jos akcininkais dabar tampa daugiausia vakariečiai. Ir ji atitinka visus reikiamus reikalavimus, tiek skaidrumo, tiek finansinės atsakomybės.

– Jūs tai žinote, kalbėjotės apie tai su G. Žiemeliu?

– Be abejonės.

– Jis pateikė visus ryšius?

– Be abejonės, visų pirma, žinau apie daugumos Vakarų įmonių veiklą Rusijoje iš savo patirties, būdamas ES ambasadoriumi Rusijoje. Tuo metu buvome atsakingi užtikrinti, kad būtų laikomasi sankcijų, ir kad įmonės, kurios nesilaiko, būtų nubaustos. Todėl žinau iš tos veiklos, iš savo patirties ir iš informacijos, kurią jis man yra pateikęs labai išsamiai, kad nesankcionuotos veiklos įmonė nevykdo, nevykdė ir nevykdys.

– Bet jūs esate tas žmogus, kuris, kaip pats sakote, turėsite būti tarsi užsienio reikalų ministras šiai įmonių grupei. Teko statyti oro uostą Rusijoje ir, matyt, teko bent jau matyti susitikimus su „Rostech“ vadovu Sergejumi Čemezovu. Tai vienas įtakingiausių ir artimiausių V. Putino žmonių. S. Čemezovui taikomos Jungtinių Amerikos Valstijų sankcijos. Ar, jūsų nuomone, jos turėtų būti taikomos ir Lietuvoje, Europos Sąjungoje?

– Dabar nežinau, ar Europos Sąjungoje yra taikomos ar nėra taikomos.

– Kol kas, atrodo, nėra.

– Kadangi jos netaikomos, vadinasi, tokia veikla yra leidžiama pagal Europos Sąjungos teisę. Todėl šitoje vietoje nematau problemų. Nematau problemų, kaip, pavyzdžiui, amerikiečių įmonės „Boeing“ ir „Airbus“ tarpusavyje konkuruoja dėl Rusijos rinkos. Ir kažkodėl niekas neleido jiems tikėtis, kad tai yra prorusiškos įmonės.

– Bet jūs buvote ambasadorius Jungtinėse Valstijose. Jeigu JAV taiko sankcijas, tai kaip turėtų elgtis Lietuva? Ji juk yra strateginė Amerikos partnerė.

– Lietuva, visų pirma, yra ES narė, ir mes, kaip ES, tarp 28 valstybių sudarėme sąrašą, įvertindami daugumą jų, aš pats dalyvavau tame procese, derindavau su Amerikos ambasada Rusijoje. Dauguma atvejų tie sąrašai sutapdavo, kitais atvejais nesutapdavo, kai kurie argumentai buvo skirtingi. Europos Sąjungai yra keliami griežtesni reikalavimai, nes, skirtingai negu Amerikos sankcijos, bet kuris pilietis, bet kuri įmonė gali paduoti Europos Sąjungą į tarptautinį teismą, ko negali padaryti JAV atžvilgiu. Todėl tie sąrašai skiriasi, nes, matyt, buvo nepakankamai įrodymų, bet tokia politika. Dar pakartosiu tai, kad „ Avia Solutions Group“ nevykdo jokios bendros veiklos ir partnerystės veiklos su asmenimis, kurie būtų sankcijų sąraše.

– O kaip jūs vertinate Valstybės saugumo departamento tam tikrus vertinimus, pažymas? Šita grupė buvo pakliuvusi į Saugumo departamento akiratį. Ar jūs apie tai kalbėjote su Žiemeliu, jums tai svarbu?

– Be abejonės, man tai svarbu ir aš įdėmiai dar sykį susipažinau su tomis išvadomis ir aprašais, kas yra viešai prieinama. Suprantu, kad iš Lietuvos perspektyvų verslas Rusijoje jau yra rizika kaip savaiminis dalykas. Tačiau visų pirma, rizika yra investuotojai, antra, nemanau, kad tai keltų nacionalinę grėsmę Lietuvos valstybei. Įmonė valdo rizikas, apskritai apyvarta Rusijoje sumažėjusi, dabar yra iki 4 proc., tai rodo būtent rizikos valdymo rezultatai ir įmonės diversifikacija.

– Tai nepatarsite kelti kojos į Rusiją?

– Rusija – didžiulė rinka ir būtų kvaila, jeigu Lietuvos verslininkai visiškai nusigręžtų. Manau, kad ta isterija, kuri keliama kai kurių apžvalgininkų, kenkia Lietuvos verslo interesams ir Lietuvos piliečių interesams. Reikia vertinti racionaliai, pragmatiškai, principingai. Jeigu rinkos pyrage yra galimybių jo atsirėžti, kodėl ne? Suprantama, kad tai reikia daryti vadovaujantis ES teise ir laikytis sankcijų politikos.

– Ar jūsų susitikimai, kai buvote ES ambasadorius Maskvoje, su pramonės ministru Denisu Manturovu kaip nors buvo susiję su „Avia Solutions“ veikla?

– Tikrai nebuvo susiję, aš turėjau susitikimų su visais Rusijos vyriausybės nariais ir valstybės vadovais, tačiau interesai niekur niekada nepasireiškė.

– Sakote, kad bendradarbiavimas su G. Žiemeliu prasidėjo tik šį birželį, o anksčiau ar turėjote kokių nors santykių su juo?

– Esu pažįstamas su daug kuo ir būčiau buvęs labai prastas ambasadorius bei nevykęs ministras, jeigu nebendraučiau su Lietuvos verslo lyderiais. Manau, pažįstu beveik visus 100 sėkmingiausių Lietuvos verslo lyderių, su kuriais dirbau partnerystės pagrindu, padėdamas jiems sprendžiant problemas ir padėdamas atskleisti rinkas ar būdamas ministru, ambasadoriumi. Manau, kad tai mes darėme ganėtinai sėkmingai. Ekonominė diplomatija buvo vienas iš mano prioritetų, tačiau bendrų reikalų versle ir politikoje mes neturėjome. Su daugeliu jų žaidžiu tenisą, golfą, iki šiol – ir krepšinį. Manau, kad tai labai normali praktika Vakarų valstybėse.

– Kiek pagrįstos kalbos, kad „Avia Solutions“ ar G. Žiemelis asmeniškai prisidėjo prie jūsų prezidentinės rinkimų kampanijos finansavimo?

– Visiškai nepagrįstos. Niekaip nepagrįstos. Buvo norinčių visokiausių etikečių lipdyti, kai kam tai mažiau pavyksta, kai kam daugiau, bet tikrai jokios politinės sąsajos su G. Žiemeliu neturėjau. Bendravau su daugeliu Lietuvos verslo žmonių, žinau, kad jie norėjo balsuoti už mane, bet jokiais neteisėtais ar net ir teisėtais būdais nebuvau remiamas, nes elementariai nedalyvavau galutinėje prezidento rinkimų stadijoje.

– Išstojote iš konservatorių partijos?

– Taip, tai padariau prieš porą savaičių pranešdamas.

– Tai susiję su šiuo sprendimu?

– Taip, nesusijęs su sprendimu eiti į tarptautinį verslą, nes niekas manęs nevertė, bet aš tikrai nenorėjau turėti interesų konfliktų. Matydamas kompanijos ambicijas, tuos tikslus ir tuos uždavinius, kurie keliami man ir mano veiklai.

– Kokius uždavinius jums kelia kompanija?

– Tai yra trys pagrindiniai uždaviniai. Pirmas – koordinuoti 66 grupės biurų veiklą 4 pasaulio kontinentuose, antras – dalyvauti direktorių tarybos veikloje, įvertinant naujas galimybes, ekonomines, politines rizikas, darant naujas investicijas, turint omeny grupės labai dinamišką plėtrą. Ir trečias – padėti atverti vartus į naujas rinkas, išnaudojant savo asmenines pažintis versle, finansų sektoriuje ar Vyriausybėse.

– Paskutinis klausimas: kiek per metus uždirbsite? Iki milijono ar daugiau?

– Norėčiau daugiau nei milijoną, kaip uždirbsiu – laikas parodys. Skaičiuosime viščiukus, kaip sakoma, rudenį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi