Verslas

2013.01.27 13:19

Sąskaitos už šildymą mažiausiai gąsdina Talino gyventojus, labiausiai – Vilniaus

Šalta žiema ne tiek kaulus gelia, kiek piniginę kiurdo. Nors už šildymą gyventojai šilumos tiekėjams atiduoda šimtus litų, kiauruose namuose vis tiek šalta. Galbūt taip pat, kaip Vilniuje, šalta ir Rygoje, ir Taline, tačiau ne taip brangu.

Šalta žiema ne tiek kaulus gelia, kiek piniginę kiurdo. Nors už šildymą gyventojai šilumos tiekėjams atiduoda šimtus litų, kiauruose namuose vis tiek šalta. Galbūt taip pat, kaip Vilniuje, šalta ir Rygoje, ir Taline, tačiau ne taip brangu.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija jau skaičiavo, kad 60 kvadratinių metrų ploto buto apšildymas kainuoja nuo 160 iki 650 Lt.

Mokėjimai už šildymą miestuose, kuriuose vartojamos dujos, naujų ar renovuotų daugiabučių 60 kv. metrų ploto butuose vidutiniškai sudaro apie 160 litų, senos statybos neapšiltintuose namuose – apie 465 litus, labai prastos būklės namuose – apie 650 litų ir daugiau.

Kadangi dauguma gyventojų – per milijoną – gyvena senos statybos nerenovuotuose namuose, tai daugumai kvadratinio metro apšildymas kainuoja apie 7,6 Lt.

Mažiausiai šildymas kainuoja iš Baltijos sostinių Talino gyventojams. Jie už kvadratinio metro apšildymą moka apie 4,5 Lt.

Rygoje šiluma kainuoja daugiau nei Taline, tačiau vis dar mažiau nei Vilniuje. Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas skaičiuoja, kad be PVM Rygoje šiluma kainuoja 22,21 ct/kWh. Tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje šilumos suvartojama panašiai, taigi kvadratinio metro apšildymas Rygoje kainuoja 5,5 Lt (be PVM).

Vilniuje šiluma galėtų būti pigesnė

Vilniuje šilumos kilovatvalandė kainuoja 27,20 ct/kWh (be PVM). Tačiau, V. Stasiūno teigimu, galėtų kainuoti pigiau.

– 2,09 ct/kWh – kompensacija už 2008–2011 m. patirtas, bet nepadengtas sąnaudas dėl dujų pabrangimo ir laiku neperskaičiuotų šilumos kainų, Latvijoje šilumos kaina buvo perskaičiuojama atsižvelgiant į dujų kainos pokytį)  ct/kWh;

– ~2,3 ct/kWh dėl aukštesnės dujų kainos Lietuvai nei Latvijai (Dujų kaina Lietuvai yra 1390 Lt/1000 kub.m; Dujų kaina Latvijai yra 1116 Lt/1000 kub.m);

– ~2 ct/kWh dėl nepilnai apkrautų kogeneracinių elektrinių Lietuvoje.

„Jeigu Vilniuje gamtinių dujų kaina būtų tokia pati kaip Rygoje, o kogeneracinės elektrinės būtų pilnai apkrautos ir įvertinta kompensacija už patirtas laiku neperskaičiuotas šilumos kainas, Vilniuje nuo 2013 m. sausio 1 d. šilumos kaina būtų apie 20,80 ct/kWh“, – sakė V. Stasiūnas.

Jeigu galiotų mažesnė šilumos kaina, vilniečiai už kvadratinio metro būsto apšildymą mokėtų pigiau nei Rygos gyventojai – 5,2 Lt/kWh/kv.m.

Tačiau dabar sovietinės statybos nešiltinto daugiabučio gyvenamojo namo šilumos gyventojai moka 6,8 Lt/kWh/kv.m. (be PVM).