Verslas

2019.09.17 12:33

Ušackas žada niekada negrįžti į politiką: turiu dar 10–15 metų parako kažką nuveikti versle

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.09.17 12:33

Antradienis – pirmoji diplomato Vygaudo Ušacko darbo diena „Avia Solutions Group“ įmonėje. Interviu LRT.lt jis papasakojo, kodėl negrįš į politiką, kas lėmė jo sprendimą pereiti į privatų sektorių ir kaip vos nežuvo skrisdamas lėktuvu.

Nuo rugsėjo 17 dienos diplomatas bei buvęs kandidatas į šalies prezidentus V. Ušackas pradėjo dirbti verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojamoje aviacijos įmonėje „Avia Solutions Group“ (ASG). Įmonėje jis eis direktorių tarybos nario pareigas.

LRT.lt žurnalistai diplomatą sutiko „Air convention“ renginio metu, kuriame jis teigė turintis darbo susitikimus.

– Kokias tikslais šiandien lankotės „Air convention“ konferencijoje? Kokius susitikimus turėsite?

– Lankausi čia, nes šiandien yra mano pirmoji darbo diena „Avia solutions group“. Ką tik turėjau susitikimą su „Wizz Air“ kompanijos vadovu Jozsefu Varadi. Taip pat klausysiuosi konferencijos pranešimų ir bendrausiu su renginio atstovais.

– Kaip sumanėte pereiti į privatų verslą ir pradėti dirbti tarptautinėje aviacijos paslaugų įmonėje „Avia solutions group“? Ar jus surado Gediminas Žiemelis ar jūs jį?

– Tiesiog sutapo mūsų interesai. Viskas prasidėjo dar 2019 metų birželio mėnesį, kai įmonė buvo įpusėjusi įsigyti vieną iš didžiausių pasaulinių čarterinių kompanijų „Chapman Freeborn“.

Jie manęs paprašė, kad aš šiek tiek patarpininkaučiau su savo kontaktais tarp aviacijos ir reguliacinių institucijų Didžiojoje Britanijoje. Nuo tada pradėjome kalbėtis.

Manau, kad sinergija įmonės ambicijų ir veiklos, įsitvirtinant kaip globaliai įmonei aviacijos paslaugų teikimo srityje ir mano asmeninė bei tarptautinė patirtis, kontaktų ratas, prisidės prie to, kad tapsime globalia lietuviška verslo įmone, kuria galėsime didžiuotis.

– Buvote Europos Sąjungos atstovybės Rusijos Federacijoje vadovas. G. Žiemelis šioje šalyje taip pat turėjo nemažai investicijų („Avia Solutions Group“ su partnere „Rostec“ vykdė Žukovskio oro uosto keleivių terminalo statybą, įmonė į projektą investavo 17 mln. eurų -LRT.lt) . Ar būtent šioje šalyje ir susipažinote su juo?

– Aš su G. Žiemeliu pažįstamas jau kokius 20 metų. Kaip ir pažįstamas su bene visais 100 sėkmingiausių Lietuvos verslininkų.

Visada žiūrėjau į valstybės ir verslo santykį per partnerystės prizmę. Manau, kad Lietuva turi atsisakyti tų supriešinimų, kuriais kai kurie politikai bando spekuliuoti, ir išnaudoti savo interesams. Lietuvos pažangos jėga yra investuotojai ir verslininkai.

– Nuo šiandien dirbate verslininko G. Žiemelio kontroliuojamos aviacijos verslui skirtas paslaugas 66–iose šalyse teikiančios grupės ASG direktorių tarybos nariu. Koks bus jūsų vaidmuo įmonėje?

– Paprastai pasakius, būsiu ASG įmonių grupės užsienio reikalų ministru. Tai didžiulė įmonė, kuri turi 66 biurus įvairiose pasaulio dalyse nuo Azijos iki JAV. Vienas iš mano darbų bus koordinuoti tų įmonių veiklą.

Antrasis veiklos pobūdis – kaip direktorių tarybos narys vertinsiu ėjimą į naujas rinkas, naujus įsigijimus, ekonomines bei politines rizikas ir galimybes.

Trečiasis aspektas, padėsiu įmonei atverti naujas rinkas ir galimybes per pažinčių ratą, kurį aš turiu finansiniame sektoriuje.

– Aviacijos rinkoje reikia turėti daug specifinių žinių. Visą gyvenime dirbote diplomatu, o darbo specifika buvo kitokia. Kaip jaučiatės naujose pareigose, ar netrūksta žinių ir patirties?

– Tikrai yra dar ko mokytis. Būtent tai yra viena iš priežasčių, kodėl aš nusprendžiau eiti į verslą. Man 55 metai. Turiu dar parako 10–15 metų ne tik atiduoti save, bet ir kažko naujo išmokti. Tai be galo įdomi sritis.

Aš esu globalus pilietis. Man patinka sritys, kuriose nėra sienų, o aviacija yra viena sparčiausiai augančių industrijų. Įmonė taip pat sparčiai plečiasi. Šiais metais visų konsoliduotų įmonių apyvarta sieks 1,6 mlrd. eurų. Tai, kad ji dirba keturiuose pasaulio kontinentuose, joje dirba 5 tūkst. žmonių, o 2,5 tūkst. dirba Lietuvoje, ir dauguma jų kuria aukštą pridėtinę vertę, visa tai mane žavi. Tai ir buvo motyvacija, kodėl aš prisijungiau prie įmonės.

– Ar manote, kad ASG gali tapti didžiausias pajamas generuojanti ir žinomiausia užsienyje lietuviško kapitalo įmonė?

– Manau, kad tikrai galėsime ASG didžiuotis taip, kaip estai didžiuojasi „Skype“, suomiai „Nokia“, airiai „Ryanair“, o vengrai „Wizz air“. Tai yra labai sparčiai auganti įmonė, kuri ruošiasi viešai kapitalo rinkai. Manau, kad ji garsins Lietuvą.

– O ar į politiką nežadate grįžti?

– Tikrai ne. Aš tokį sprendimą priėmiau sąmoningai. Pasvėriau visas galimybes, privalumus ir iššūkius. Minėjau, kad noriu kažko naujo. Kažko naujo išmokti ir prisidėti prie įmonės plėtros.

– Ar ateinant į ASG jums buvo svarbu, kad ši įmonių grupė teikia paslaugas aviacijos srityje?

– Nepasakyčiau. Žinoma, aviacija yra įdomi sritis, tačiau mane sužavėjo įmonių grupės globali ambicija. Man svarbu tai, kad ASG yra tarptautinė kompanija. Tai, kad ji neturi sienų, tai, kad mes galime padaryti iš mažos valstybės proveržį ir būti žinoma, gerbiama bei geidžiama kompanija pasaulyje.

– Jūsų darbo pobūdis praeityje lėmė, kad tekdavo daug skraidyti. Ar yra tekę patekti į aviacijos incidentą?

– Yra buvę įvairiausių incidentų. Pavyzdžiui, 2004 metais skrendant iš Aspeno į Denverį pilotas nebesuvaldė lėktuvo ir pranešė per mikrofoną: „Tai jau nebe mano, o Dievo rankose“. Prie Denverio yra Kolorado kalnai. Iš Aspeno skridome mažu lėktuvu. Nepamenu, gal tai buvo „Gulfstream“ lėktuvas. Mus pagavo oro srovė ir ėmė nešioti. Pilotas jau nebegalėjo suvaldyti lėktuvo ir skrido labai arti kalno. Man atrodė, kad tai buvo kokie 10 metrų nuo kalno. Gal 100 metrų.

Tuo metu pagalvojau apie artimuosius. Bet, ačiū Dievui, kažkaip išvinguriavo lėktuvas. Nusileidus Denveryje, vieni bėgo į tualetą, o kiti į barą. Aš nulėkiau su tais, kurie ėjo į barą.

Taip pat yra buvę, kad Afganistane, skrendant malūnsparniu, kartu su dabartiniu Didžiosios Britanijos karinių pajėgų vadu mus apšaudė talibai. Ačiū Dievui „In one piece so far“ (liet. – visa dar gyvas).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt