Verslas

2019.09.16 21:22

Ekspertai perspėja dyzelinių automobilių savininkus – šio kuro kainos šuolis gali būti ir dviženklis

po atakų Saudo Arabijoje prognozuojamas laipsniškas kitų degalų brangimas
Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.16 21:22

Ekspertai beveik neabejoja, kad po atakų Saudo Arabijoje brangstant naftai, netrukus sulauksime ir aukštesnių degalų kainų Lietuvoje. Degalinių atstovai ramina, kad brangimas vyks palaipsniui, tačiau kol kas neprognozuoja, kiek. Ekonomistai skaičiuoja, kad kainos kilimas neturėtų būti labai ryškus – maždaug 4 centais. Tačiau perspėja dyzelinių automobilių vairuotojus: šio kuro kainos šuolis gali būti ir dviženklis.

Gali būti, kad dar šią savaitę skirtumas tarp išleistų eurų ir įsipiltų degalų kiekio bus dar didesnis. Tačiau degalinių tinklų atstovai sako, anksti prognozuoti, koks. Kol kas aišku tik tai, kad kaina stiebsis, tiesa, palaipsniui.

„Mažmeninės degalų kainos priklauso nuo didmeninių kainų. Ir didmeninės kainos šiaip yra nustatomas pagal Platts indeksą. Kiek tas indeksas padidės ir kaip greitai, sunku pasakyti, bet kadangi naftos kainos padidėjo, manau, kad didmeninės kainos tikrai padidės. Na ir vėliau mažmeninės kainos, kaip bebūtų gaila, padidės ir degalinėse“, – LRT TELEVIZIJAI teigia Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovė Daiva Jokšienė.

Ekonomistai sako matematika paprasta: naftai brangstant 10 proc., už degalus turėtume mokėti maždaug 4 centais daugiau. Tačiau kaip keisis skaičiai švieslentėse, priklausys ir nuo didmeninių kainų.

„Tai tiek dyzelino, tiek benzino atveju turbūt būtų logiškas padidėjimas. Pagal dabartinę kainą 3–4 centais litrui. Ta pati žaliavinė naftos kaina, 66–70 JAV dolerių už barelį, bet lygiai prieš metus žaliavinė nafta „Brent“ kainavo apie 78 JAV dolerius už barelį. Tad netgi ir dabar po pabrangimo nafta vis dar yra pigesnė, negu prieš metus“, – aiškina SEB banko analitikas Tadas Povilauskas.

„Jeigu kaina pajudėtų į 1,35 euro arba 1,39 euro tai jau daugelis vartotojų turbūt tai pastebės ir netgi reiškia reikš negatyvią emociją. Tai manau, kad degalinių tinklai, jeigu jie nematys ilgalaikės tendencijos, tai turbūt pasirinks 1,29–1,35 euro kainą“, – dėsto „Pricer.lt“ įkūrėjas Arūnas Vizickas.

Ekspertai perspėja, kad šį rudenį degalų kainų pokytį labiausiai pajus dyzelinių automobilių vairuotojai. Šio kuro kainos šuolis gali būti ir dviženklis, nes atėjus šaltajam sezonui ir išaugus paklausai, kaina paprastai susilygina su benzino.

„Praėjusių metų spalį, lapkritį, kai benzino ir dyzelino kainos buvo susilyginusios degalinėse, šiai dienai skirtumas yra 8–10 euro centų už litrą. Tas skirtumas, labai realu, susitrauks ir šiais metais“, – mano SEB banko analitikas.

Kainų stebėtojai turi prastų žinių ir įpratusiems degalų pigiau įsipilti savaitgalį. Degalinės atsisako akcijų, kai taikydavo kartais ir 10 centų nuolaidą degalams per išeigines.

Panorama. Įvykių Saudo Arabijoje atgarsiai palietė ir Lietuvą: ekspertai neabejoja – degalai brangs

Populiariausi