Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Naujas kiaulių maro užkratas grasina 40 tūkst. kiaulių

BNS 2015.09.08 13:45

Naujas afrikinio kiaulių maro užkrato židinys grasina 40 tūkst. kiaulių. Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius teigia, kad penktadienį Jonavos rajone viename ūkyje nustačius maro užkratą, į pavojų pateko aplink esantys dideli kiaulių kompleksai. Juose dabar atliekami tyrimai ir kyla grėsmė, kad bus apribota prekyba.

Naujas afrikinio kiaulių maro užkrato židinys grasina 40 tūkst. kiaulių. Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius teigia, kad penktadienį Jonavos rajone viename ūkyje nustačius maro užkratą, į pavojų pateko aplink esantys dideli kiaulių kompleksai. Juose dabar atliekami tyrimai ir kyla grėsmė, kad bus apribota prekyba.

Penktadienį veterinarai Kulvos seniūnijoje, Čičinų kaime, nustatė afrikinio kiaulių maro užkratą tris kiaules auginusio ūkininko ūkyje. Specialistai patvirtino afrikinio kiaulių maro diagnozę vienoje kiaulės gaišenoje, o kitas dvi kiaules papjovė ir išvežė tyrimams.

Aplink ligos židinį 3 kilometrų spinduliu nustatyta apsaugos, o 10 kilometrų – priežiūros zona. Į pastarąją patenka keli kiaulių kompleksai, kuriuose yra apie 40 tūkst. kiaulių.

„Aptvėrėme tą sodybą, dezinfekavome. Taip pat policija saugo, kad niekas iš to kaimo neišvažiuotų su kiauliena ar šerniena. Į trijų kilometrų zoną patenka 76 kiaulės, joms atliekami kraujo tyrimai. Į 10 kilometrų zoną patenka per 40 tūkst. kiaulių. Ten yra Beržų kaulių kompleksas ir Pauliukų kiaulių kompleksas. Dabar ten atliekame tyrimus“, – BNS sakė J. Milius.

Anot jo, jeigu kompleksuose ir nebus nustatytas užkratas, gali būti, kad bus uždrausta išvežti produkciją iš kompleksų į kitas valstybes, o tai gali atnešti didelių nuostolių.

„Bijau, kad kompleksai nepatektų į trečią apsaugos zoną, pagal Europos Komisijos sprendimą. Tuomet jiems bus apribota prekyba – negalės nei produkcija, nei gyvos kiaulės išvažiuoti į Europos Sąjungos šalis. Kitą savaitę mes dėl to derėsimės su Komisija“, – aiškino veterinarų vadovas.

Anot jo, iš viso 10 kilometrų spinduliu gyventojai augina apie 300 kiaulių. J. Milius teigė, kad su Komisija derėsis, kad jų kiaulės būtų sunaikintos, o už tai gautų kompensacijas.

J. Milius aiškino, kad kiaulių maras per ūkius dažniausiai plinta dėl gyventojų kaltės, mat šie nesilaiko visų reikalavimų ir kiaules maitina neapdorotais grūdais.

„Žmonės vis vien neatsakingi, duoda kiaulėms neapdorotą pašarą – nevirintą. Pirminė versija, kad ūkininkas šėrė grūdų mišinį, o tuose grūduose būna [vaikščioję] šernai. Pernai tokiu laiku atvejai pas gyventojus pasitaikė irgi. Pašarai turi būti būtinai termiškai apdoroti, kadangi šernai vaikšto po grūdus“, – teigė Veterinarijos tarnybos vadovas.

Anot jo, šiuo metu užkratų ūkiuose padažnėjo ir Estijoje – ten svarstoma apskritai gyventojams uždrausti auginti kiaules.

„Per dvi savaites Estijoje septyni ūkiai užsikrėtė, apėmė visą Estiją – nuo šiaurės iki pietų. Estai kitą savaitę svarstys visai uždrausti laikyti kiaules be aukščiausio lygio biosaugos priemonių kaip didelėse fermose“, – teigė J. Milius.

Šiemet Jonavos rajone buvo paimti 367 šernų mėginiai, iš kurių 10 – iš gaišusių šernų, tačiau maras jiems nenustatytas. Liga diagnozuota vienam Dumsių seniūnijoje sumedžiotam šernui. Iš kiaulių laikymo vietų šiame rajone 2015 metais paimti 814 mėginiai.

Pernai liepą maras nustatytas „Idavang“ priklausančiame Rupinskų komplekse, ir tai buvo didžiausias kiaulių kompleksas, nukentėjęs nuo mirtino užkrato. Jame teko sunaikinti 19 tūkst. kiaulių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi