Verslas

2019.09.16 14:36

Povilauskas apie naftos kainų šuolį: nereikia dramatizuoti situacijos

atnaujinta 17.08
Paulius Viluckas, BNS 2019.09.16 14:36

Po Jemeno husių sukilėlių išpuolių prieš Saudo Arabijos naftos objektus sparčiai išaugus žaliavos kainai, SEB banko analitikas sako, kad situacijos dramatizuoti nereikėtų. Pasak Tado Povilausko, trumpalaikis benzino ir dyzelino kainų augimas gali siekti 3–4 centus.

„Reikia nedramatizuoti situacijos. Jis (kainų šuolis – BNS), aišku, persiduos į didmeninę degalų kainą, o galiausiai ir mažmeninę rinką. Žaliavinės naftos pabranginimas 10 proc. per savaitgalį galutinę kainą gali padidinti kokiais 3 proc., tai nuo 1,15 euro dyzelino atveju ar 1,25 euro benzino atveju tai yra 3–4 centai“, – BNS sakė T. Povilauskas.

Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė taip pat prognozuoja, kad mažmeninės degalų kainos gali kilti iki 4 centų.

„Įvykis tikrai yra svarbus. 66 (JAV doleriai už barelį – BNS) nėra taip jau baisu, bet tai yra pretekstas augti kainoms. Dar neaišku, kaip sureaguos ir kaip greitai, tai didmeninė kaina turėtų augti. Jeigu didmeninė kaina augs (...) neišsispręs visos problemos, palaipsniui iki 4 centų per tam tikrą laiko tarpą galėtų kilti (mažmeninė kaina – BNS)“, – BNS sakė D. Jokšienė.

T. Povilausko teigimu, rinka dėl naujienų Saudo Arabijoje buvo sudrebinta ir joje gali likti ilgalaikių pasekmių.

„Vyravo konsensusas, kad naftos kaina kitais metais gali dar sumažėti. Bet manau, kad po šitų įvykių visi pergalvos savo mąstymą ir prognozes. Saudo Arabija yra šalis, kuri yra svarbiausia OPEC. Po to, kai buvo išpuolis į pagrindinę šalies gamyklą, dar kartą paaiškėjo, kad nėra nieko stabilaus, ypač tame regione. Tai ta rizikos premija pridės prie naftos kainos artimiausiu metu, todėl nemanau, kad viskas taip grįš į buvusį lygį“, – sakė T. Povilauskas

„Jeigu naujų antpuolių nebus ir gavyba Saudo Arabijoje grįš į daugmaž normalią padėtį, taia naftos kaina ir laikysis netoli 70 JAV dolerių už barelį“, – teigė jis.

T. Povilauskas akcentavo, kad nepaisant išpuolio, žaliavos kainos vis dar tebėra žemesniame lygyje, nei pernai tuo pat laiku.

„Galiu pasakyti, kad prieš metus „Brent“ nafta kainavo 78 JAV dolerius už barelį, tai čia nėra kažkas dramatiška“, – sakė analitikas.

Pasak jo, įvykiai Saudo Arabijoje yra pamoka visoms šalims, kad strateginis naftos rezervas yra reikalingas.

„Čia yra užtikrinamoji priemonė, visos didžiosios šalys turi savo rezervus. Ta pati Saudo Arabija turi rezervus, kurie tikrai užtikrins stabilų tiekimą. Čia irgi turbūt yra pamoka visoms šalims, kad tą strateginį rezervą reikia turėti ir jis padeda“, – sakė T. Povilauskas.

Jemeno husių sukilėliams užpuolus Saudo Arabijos naftos kompanijos „Aramco“ objektus, didžiausios pasaulio naftos eksportuotojos gavybos apimtys sumažėjo apie 5,7 mln. barelių per dieną – maždaug perpus.

Šis incidentas išprovokavo nuo 1991 metų nematytą naftos kainų augimą – „Brent“ rūšies naftos ateities sandorių kaina pirmadienį buvo šoktelėjusi net 19 proc. iki maždaug 72 JAV dolerių už barelį. Vėliau ji nusileido ir vidurdienį svyravo ties 65-66 JAV dolerių riba.