Verslas

2019.09.16 13:04

Kritikuoja siūlymą griežtinti sankcijas už triukšmavimą: kova su itin triukšmingais klubais, o tokių – mažuma

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.16 13:04

Seime užregistruotas siūlymas nuo kitų metų didinti baudas už pažeidimus, susijusius su triukšmu. Taip pat siūloma leisti savivaldybėms apriboti veiklą tų įmonių, kurios praeityje jau buvo baustos. Tam priešinasi barų ir kavinių savininkai – jų atstovo teigimu, parlamentaro siūlymas skirtas kovai su labai triukšmingais klubais, o tokių yra mažuma.

Savaitgalio naktis sostinės Vilniaus gatvėje, kai stovint gatvėje girdėti žmonių pokalbiai, automobilių garsai ir muzika, sklindanti iš barų. Įspūdis menkai keičiasi, matant tą patį vaizdą per namų, toje pačioje gatvėje, langą. Čia jaučiamas tų pačių automobilių išmetamųjų dujų kvapas, užmigti neduoda žemi muzikos dažniai.

Įdienojus gatvė jau tylesnė. Senamiesčio gyventojai skundžiasi negalintys rasti bendros kalbos nei su verslų savininkais, nei su savivaldybe.

„Gyventojai gyvendami senamiestyje nėra prieš kažkokią sanitarinę zoną, be jokio triukšmo. Tiesiog per didelė koncentracija. Čia ir yra pagrindinė problema, taip pat kompromiso ieškojimas, kad tas laikas nebūtų iki 6 ryto, o iki kokios 1 valandos, toks būtų mūsų pasiūlymas“, – dėsto Vilniaus senamiesčio gyventojas Robertas Retkus.

Konservatorius Mykolas Majauskas siūlo nuo kitų metų didinti baudas įstaigoms, kurios viršija garso lygio ribojimus. Už teisės aktų pažeidimus baudos dvigubėtų ir būtų nuo 100 iki 600 eurų, o už pakartotinius pažeidimus – nuo 500 iki 1000 eurų. Politikas siūlo ne tik didinti baudas, bet barams, kurie pažeidžia taisykles, riboti prekybą alkoholiu.

„Pagrindinis apribojimas ir instrumentas, kurį savivaldybė turi, tai apriboti alkoholio licenciją. Gal ne visą naktį, gal iki 10 val., jei veikla vyksta tvarkingai ir atsakingai, gal gali būti toliau pratęsiama. Bet savivaldybė turi visus įrankius ir instrumentus – pagrindinis yra alkoholio prekybos ribojimas“, – supažindina M. Majauskas.

Savo ruožtu barų atstovai teigia sudarantys didelę miesto ekonomikos dalį, kurią prarasti būtų nenaudinga.

„Mes darome kitus dalykus, kaip mažinti žmonių skaičių, kas eina rūkyti į lauką, ypač siauresnėse gatvelėse. Čia toks berlynietiškas sprendimas, eina apsauga, investuojame pinigus, kad tildytume, pastebėkite – daug tokių ženklų. O šitos baudos daugiau sukoncentruotos į pavienius probleminius barus su kuriais nepavyksta sutarti ir kur vyksta teisminiai procesai“, – mano Barų ir kavinių asociacijos prezidentas Raimondas Pranka.

Visuomenės sveikatos centro atstovė sako dialogo tarp barų savininkų, savivaldybės ir gyventojų nematanti. Centras fiksavęs leistino garso viršijimą, savivaldybei siūlo jį riboti, bet šios iniciatyvos esą pasimeta darbo grupių stalčiuose.

Įstaiga norėtų inicijuoti triukšmo valdymo įstatymo pakeitimus, kurie įgalintų visuomenės sveikatos centrą pačiam riboti triukšmingų įstaigų darbą, o ne tik teikti rekomendacijas savivaldybei.

„Bet su baudomis yra bėda:kiek mūsų išmatuota padidintų triukšmo viršijimų, net nereikia baudos skirti – vien patikrinimo aktus verslininkai skundžia į teismą. Tai trunka iki 3 metų, o kol vyksta teismo procesai, tai reiškia ką, triukšmas gali viršyti?“ – aiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Asta Razmienė.

Seimui priėmus parlamentaro M. Majausko siūlomas pataisas, savivaldybių tarybos turėtų privalomai viešai svarstyti ar riboti tų įstaigų veiklą, kurios viešose vietose viršija, triukšmo normas.

Panorama. Įvykių Saudo Arabijoje atgarsiai palietė ir Lietuvą: ekspertai neabejoja – degalai brangs
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt