Verslas

2019.09.15 22:18

Kritikuoja tobulinamą paramos pirmam būstui sistemą: lėšos gali atitekti nebe pirmam būstui

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.15 22:18

Valdžia vėl nori tobulinti dar tik prieš metus pradėtą vykdyti paramos jaunoms šeimoms, norinčioms įsigyti pirmąjį būstą, programą. Jeigu Seimas pritartų politikų siūlymui, paramos galėtų prašyti ir tie, kurie jau turi nekilnojamo turto arba šiuo metu jų būstas neatitinka poreikių. Ekspertai kritikuoja – esą tuomet programos pavadinimas prasilenkia su pačia idėja, nes parama bus skiriama įsigyjant jau nebe pirmą būstą.

Petrauskų šeimai nuosavas būstas buvo svajonė. Sužinojusi apie galimybę gauti valstybės paramą, šeima suskubo įsigyti pirmuosius nuosavus namus Alytuje – gavo beveik 14 tūkst. paramą iš valstybės.

„Didmiesčių, jei taip atvirai, aš nemėgstu, nemėgstu nei Kauno, nei Vilniaus. Alytus yra nedidelis miestas, dvi pagrindinės gatvės, per 20 minučių gali aplink Alytų didžiausiu spinduliu pravažiuoti“, – pasakoja paramos pirmajam būstui gavėjas Dovydas Petrauskas.

Tokioms jaunoms šeimoms kaip Petrauskų politikai nori dar labiau palengvinti sąlygas įsigyti pirmąjį būstą. Pasak vieno iš pataisų autorių, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Valiaus Ąžuolo, iki pilnametystės įgytas turtas neturėtų atimti galimybės jaunai šeimai gauti finansinę paskatą.

Dar viena pataisa – ne didesnis nei 14 kv. metrų būstas nėra kliūtis prašyti paramos erdvesniam būstui. Taip pat siūlomas lengvesnis kelias, turintiems vaikų.

„Šeimos, kurios jau turi teisę įsigyti būstą ir kurioms gimsta vaikas, įstatyme parašyta, kad gimus vaikui gali gauti papildomus 5 proc. Tai pagal dabar galiojančią tvarką, jie turėtų stoti į eilę, sulaukti eilės ir tada gaus tuos 5 proc. Tą pakeitimą ir darome, kad nebereikėtų laukti eilėje“, – supažindina Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Kai kurie ekspertai kritikuoja, kad siūlymai leisti pretenduoti į paramą jau turintiems nekilnojamojo turto iškreipia pačią paramos pirmajam būstui idėją.

„Disonuoja su pačios programos pavadinimu, nes programa iki šiol vadinosi pirmojo būsto programa regionams, dabar gi Seimo nariai siūlo tą būstą duoti ir tiems asmenims, kurie iš esmės jau turi būstą, tik jis jiems galbūt nepatinka, yra per mažas ar kažkoks senesnis“, – aiškina Laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė.

Jaunos šeimos pagal šią programą panaudojo daugiau nei 5 milijonus eurų. Daugiausia paramos suteikta Klaipėdos rajone, Alytuje, Marijampolėje, taip pat Kauno rajono savivaldybėje.

Tačiau ekspertai kritikuoja – pinigai panaudojami neveiksmingai: programa plečia rajonus, papildomos infrastruktūros nėra, todėl šeimos vėl norės grįžti į didmiesčius.

„Mes turime tokių užsisukančių problemų lauką, apie tai nėra pagalvojama, nes valdžia, kaip geroji teta, nori dalinti kažkokius tai būstus, šeimos korteles ir panašiai. O kaip tos priemonės veikia realybėje, yra kaip ir nepažiūrėta“, – mano Laisvosios rinkos instituto ekspertė .

Dvi dukras auginantys Petrauskai sutinka, kad rajone pasitaiko problemų dėl infrastruktūros ar viešųjų paslaugų – nepatogumų kelia registracijos į darželius sistema.

„Manau, kad šiek tiek galbūt trūksta vietų darželiuose. Darželių čia tikrai yra, mokyklų yra taip pat, bet reikia labai anksti užsirašyti, likus 2–3 metams iki viso vadinamojo starto. O tu nežinai, ar vis dar gyvensi čia“, – pasakoja paramos pirmam būstui gavėjas.

Valdžia sako, kad problemų regionuose neliks, jeigu čia gyvens kuo daugiau šeimų. Esą jos skatins verslą investuoti ir kurti paslaugas.

„Žmonės nesikelia, nes nėra paslaugų, bet paslaugos traukiasi dėl to, kad žmonės nesikelia. Ir šitą užburtą ratą reikia pertraukti. Parama būstui būtent ir yra ta paskata, kuri skatins šeimas keltis ir pačioms begyvenant ten sukurti poreikį tokioms paslaugoms. Ir kur yra poreikis, bus ir paslaugos“, – dėsto socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, dėl paramos kreipėsi beveik 5 tūkst. jaunų šeimų, iš jų – kriterijus atitiko daugiau nei tūkstantis. Bankai kreditus suteikė beveik 900 šeimų.

Plačiau – nuo 10.17 min.:

Panorama. Sugrįžimas: po 13 metų pertraukos Ispanijos krepšinio rinktinė ir vėl tapo pasaulio čempione
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.