Verslas

2019.09.14 20:40

Žada pigesnį šildymą, bet ne mažesnes sąskaitas: už ką daugiau mokėsime šiemet?

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.14 20:40

Termometro stulpeliui po truputį leidžiantis žemyn ir artėjant šildymo sezonui, šilumininkai ramina, kad sąskaitos turėtų būti mažesnės nei pernai. Esą biokuras, kuris lemia daugiau nei pusę galutinės šildymo kainos, atpigo. Vis dėlto šilumos tiekimo įmonės, patyrusios nuostolių dėl praėjusių šiltų žiemų, šiemet gali bandyti atsigriebti.

Šilumininkai sako, kad žmonės netrukus galės gauti kompensacijas už vamzdyno, karšto vandens sistemų atnaujinimą ir taip patys prisidėti prie sąskaitų sumažinimo. Pavyzdzžiui, daugiabučio Antakalnyje gyventojai įsirengė saulės kolektorius, už kuriuos sumokėjo apie 50 tūkst. eurų, tačiau dabar už vadinamąjį gyvatuką gyventojai moka kelis kartus mažiau nei įprasta.

„Yra projektiniai paskaičiavimai, mes faktinių nesam darę, bet pagal projektinius – taupymas siekia 44 proc. Ir dar nauda iš asmeninės pozicijos. Pavyzdžiui, kai sustabdomas tiekimas per hidraulinius bandymus, kai negauname karšto vandens iš centrinės sistemos, saulė įkaitina kolektorius ir mes galime naudotis karštu vandeniu“, – pasakoja daugiabučio, ant kurio sumontuoti saulės kolektoriai, bendrijos pirmininkas Mantvydas Varnas.

Kiti – patys bando sugerti saulės spindulius paplūdimiuose ir šiltą rudenį galvos apie artėjančius šalčius nesuka. Ekspertai sako, kad šiemet žiemą po pernai žadėtų rekordinių kainų bus galima kiek lengviau atsikvėpti.

Biokuro biržos „Baltpool“ vadovas sako, kad žvelgiant į biokuro tendencijas gyventojų sąskaitos už šildymą turėtų būti dešimtadaliu mažesnės nei pastaraisiais metais.

„Šilumos tiekimo įmonės suskubo įsigyti biokuro ir šiai dienai jau įsigiję apie 50 proc. riekiamo biokuro ir jis 25 proc. pigesnis nei pernai. Žinoma, tai netiesiogiai lemia vidutinę kainą gyventojams, bet žiūrint į tendenciją galima sakyti, kas tos kainos grįš ar bus vienos mažiausių palyginus su praėjusiais sezonais“, – sako „Baltpool“ generalinis direktorius Andrius Maliukas.

Vis dėlto biokuras lemia kiek daugiau nei pusę galutinės šildymo kainos, o likusi kainos dalis kaip tik, anot šilumininkų, šoks į viršų, todėl koks bus realus sąskaitų mažėjimas prognozuoti sudėtinga.

„Mes turime pastoviąsias išlaidas, bet paskutinės dvi žiemos buvo šiltos, o tai reiškia, kad įmonės negavo reguliuojamų pajamų ir dabar jas turės pridėti prie šilumos kainos šiam sezonui ir tai sumažins tą efektą, kurį galėtų duoti biokuras“, – prognozuoja Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

Labiausiai sąskaitomis esą galės džiaugtis tų miestų gyventojai, kur naudojama daugiausiai biokuro – Šiauliai, Utena, Mažeikiai. Šilumininkai sako, kad kainų skirtumai tarp regionų nėra tokie dideli, labiausiai skiriasi namų energijos suvartojimas. Tarp kai kurių net iki 10 kartų. Todėl netrukus gyventojai galės atlikti vadinamąją mažąją renovaciją ir taip patiems sumažinti šildymo kainas.

„Vamzdyno atnaujinimas, karšto vandens sistemų atnaujinimas, netgi individualaus šilumos reguliavimo įrengimas su apskaita bus finansuojamas reikšmingai per klimato kaitos programą, jei tik gyventojai susitars ir norės inžinerinės, mažosios renovacijos“, – paaiškina V. Lukoševičius.

Ateityje Vilniuje įtaką kainoms gali daryti ir netrukus padėsianti veikti kogeneracinė elektrinė, kuri degins ir biokurą, todėl jo poreikis išaugs, o tai esą gali padidinti ir biokuro kainą.

Plačiau – vaizdo įraše.

Šąlant orams – pirmosios mintys apie šildymo kainas: biokuras atpigo, bet šilumininkai gali bandyti atsigriebti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.