Verslas

2019.09.14 15:28

Lietuva pirmoji kartu su EK ir ERPB pradeda įgyvendinti tvarių finansų projektą

ELTA 2019.09.14 15:28

Helsinkyje Euro grupės bei neformaliame Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdžiuose dalyvavę finansų ministras Vilius Šapoka ir viceministrė Miglė Tuskienė šeštadienį susitiko su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) viceprezidentu Pierre'u Heilbronnu aptarti Lietuvos ir ERPB bendradarbiavimą.

Praėjusiais metais ERPB Lietuvoje investavo rekordiškai daug lėšų – 141 mln. eurų. Nuo 1992 m. Bankas mūsų šalyje yra investavęs į 91 projektą, investicijos iš viso siekia 907 mln. eurų.

„Lietuvos bendradarbiavimas su ERPB – itin produktyvus ir kokybiškas. Vertiname banko kartu su investicijomis teikiamą ekspertinę pagalbą, turėjusią didelę įtaką sėkmingai mūsų šalyje įgyvendintiems dešimtims projektų. Šiuo metu kartu su ERPB pradedame įgyvendinti tvarių finansų projektą, o ateities planuose – ne vienas projektas, padėsiantis stiprinti Lietuvos įmonių konkurencingumą tarptautiniu mastu,“ – Finansų ministerijos pranešime cituojamas ministras Vilius Šapoka.

ERPB per pastaruosius kelis metus Lietuvoje įgyvendino rizikos kapitalo finansines priemones, energijos vartojimo efektyvumo projektus, tokius kaip daugiabučių namų modernizavimas, taip pat investavo į žaliąsias obligacijas, į inovatyvų ir į eksportą orientuotą Lietuvos verslą.

Bankas taip pat investuoja į mūsų šalies finansinių technologijų įmones. 2019 m. vasarą finansinių technologijų centro „Rockit“ pasirašytas susitarimas su ERPB numato, kad ši institucija teiks finansavimą perspektyviems ankstyvos stadijos startuoliams ir leis naudotis išskirtiniu patarėjų tinklu. ERPB taip pat teiks paramą ROCKIT veiklos plėtrai ir iniciatyvoms.

ERPB konsultuoja Lietuvą dėl pakeitimo vertybiniais popieriais ir padengtųjų obligacijų projekto bei prisideda prie vietos kapitalo rinkos plėtros – investuoja į privataus ir rizikos kapitalo fondus bei teikia ekspertinę pagalbą jų reguliavimo aplinkos gerinimui.

Be to, Lietuva pirmoji kartu su Europos Komisija ir ERPB pradeda vykdyti tvarių finansų projektą, kuris suteiks finansinėms institucijoms daugiau galimybių pritraukti lėšų Lietuvos įmonių finansavimui bei sukurs sąlygas ateiti naujiems tarptautiniams investuotojams. Jo metu bus rengiamas Lietuvos veiksmų planas dėl tvarių (žaliųjų) finansų bei Žaliojo finansų instituto įsteigimo Lietuvoje galimybių studija.