Verslas

2019.09.12 20:33

Iki šiol iš Rusijos naftą pirkusi Baltarusija ima žvalgytis į Lenkiją ir Baltijos šalis

Emerging Europe, LRT.lt2019.09.12 20:33

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka teigė galintis apsvarstyti galimybę vietoje Rusijos naftą importuoti per Lenkiją ir Baltijos šalis. Apie savo ketinimus jis paskelbė kaip tik prieš pasirodant Rusijos ir Baltarusijos sąjunginės valstybės derybų rezulatatams, dėl ko dviejų valstybių santykiai atsidūrė dėmesio centre.

Šiuo metu šalis žaliavinę naftą savo naftos perdirbimo įmonėms importuoja vien iš Rusijos. Tačiau šiai partnerystei pavojų ėmė kelti Rusijos sustabdytos subsidijos ir anksčiau įvykęs pagrindinio naftotiekio užteršimas, rašo portalas „Emerging Europe“.

A. Lukašenka ir jo kolega Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitarimo dėl tolimesnių naftos mainų dar nepatvirtino, todėl Baltarusija yra priversta ieškoti alternatyvių šaltinių.

„Rengiame šiaurinę trasą. Apie tai tiesiogiai informavau Rusijos valdžią. Per Lenkiją, per Baltijos šalis. Vyksta progresas“, – rugsėjo 9 d. spaudai sakė A. Lukašenka.

Šių metų pradžioje Rusija laipsniškai panaikino subsidijas į Baltarusiją importuojamai naftai, kas sukėlė ekonominį Baltarusijos šoką ir A. Lukašenkos pyktį.

„Jei Rusijos valdžia renkasi tokį kelią ir nori prarasti vienintelį sąjungininką Vakaruose, tai jų pasirinkimas“, – sausį sakė Baltarusijos prezidentas.

Šis žingsnis buvo žengtas po to, kai Baltarusijos ekonomikos ministras Dimitrijus Krutojus paskelbė, kad sąjunginės valstybės derybos, įskaitant ir gilesnę ekonominę integraciją, yra beveik baigtos. Apie susitarimą abiejų šalių prezidentai turėtų pranešti gruodžio 8 d. minint 20-ąsias sąjunginės valstybės metines.

Tačiau paaiškėjo, kad derybos vyksta ne taip sklandžiai, kaip buvo skelbiama, o jų turinys yra gana dviprasmiškas. Spekuliacijos apie šį susitarimą įvairios – nuo glaudesnių ekonominių ryšių iki vienos konfederacinės valstybės, nors A. Lukašenka sausį šią mintį atmetė sakydamas, kad „apie dviejų šalių sujungimą negali būti nė kalbos“, rašo „Emerging Europe“.

Šiuo metu Baltarusija gali pasidžiaugti spartesniu ekonominiu augimu ir glaudesniais ryšiais su ES ir Europos ekonominės erdvės rinka nei Rusija. Šį naratyvą atspindi ir naujausias planas importuoti naftą per Lenkiją ir Baltijos šalis. Maskva turi pranašumą prieš nuo jos naftos priklausantį Minską, tačiau makroekonominis šokas, kurį sukėlė kainų padidėjimas, verčia Baltarusiją atsigręžti į kitas Europos valstybes.

Buvęs JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas Michaelas Carpenteris neseniai „Radio Free Europe“ sakė, kad A. Lukašenka naftą perdirbimo gamykloms ketina pirkti net iš JAV ir taip paskleisti „Rusijai skirtą politinę žinutę“.

Populiariausi