Verslas

2019.09.06 16:56

ESO: išmanieji skaitikliai kels tarifą, bet mažins galutinę sąskaitą

BNS 2019.09.06 16:56

Diegiant išmaniuosius elektros skaitiklius, vartotojams didės skirstymo tarifas, tačiau mokėti už skaitiklius jiems nereikės, o galutinės sąskaitos bus mažesnės dėl sutaupytos elektros, teigia „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

„Sąskaitai įtaka dėl išmaniųjų apskaitų bus 0,05 cento už kilovatvalandę per 18 metų, bet taupymas padarys sąskaitą mažesnę, nes mažės suvartojamos elektros kiekis“, – penktadienį Valstybinėje energetikos reguliavimo taryboje (VERT) sakė ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris.

Pasak ESO, gyventojai 2017 metais per bandomąjį projektą sunaudojo vidutiniškai iki 6 proc. mažiau elektros. Diskusijoje penktadienį pristatytas ir nuosaikesnis variantas – 5 proc. mažėjimas.

„Diegimo pradžia numatyta 2020 metų pačioje pabaigoje. Tai bus galima laikyti ir masinio diegimo pradžia (...). Kiekvienas vartotojas bus individualiai informuotas, kad jam bus diegiamas ir kada bus diegiamas išmanusis skaitiklis. Jokio atskiro mokėjimo individualiam vartotojui nereikės atlikti“, – kalbėjo M. Keizeris.

VERT pirmininkė Inga Žilienė teigė, kad dėl projekto reguliuotoja planuoja apsispręsti dar šį mėnesį.

„Planuojame sprendimą priimti rugsėjo 18 dieną, turės tarybos nariai apsispręsti, ar tvirtiname šį projektą, ar ne“, – diskusijoje kalbėjo I. Žilienė.

Anksčiau skelbta, kad viso projekto, per kurį norima įsigyti ir įrengti apie 1,76 mln. skaitiklių, vertė yra apie 219 mln. eurų, tačiau birželį ESO paskelbė, kad pirmajame etape numatoma įsigyti apie 0,5 mln. skaitiklių mažiau, o investicijos bus apie 50-70 mln. eurų mažesnės.

Pirmuoju etapu (iki 2023 metų pabaigos) bus diegiami skaitikliai suvartojantiems daugiau
nei 1000 kWh per metus klientams, o suvartojantiesiems mažiau – nuo 2024 metų.

„Planuojami programos kaštai ketverių metų iki 2023 metų sudarys apie 150 mln. eurų, o visos kaštų analizės rezultatas yra plius apie 50 mln. eurų, įvertinant finansines, ekonomines ir socialines naudas. Nuo 2024 metų skaitikliai bus eksploatuojami (...) diegimas bus daromas ir visiems likusiems elektros energijos vartotojams“, – sakė M. Keizeris.

Pasak operatorės, įdiegus išmaniąją, ypač – nuotolinę apskaitą, turėtų mažėti elektros vartojimas, nes klientai galės geriau suprasti savo įpročius, priimti racionalius taupymo sprendimus, sistema leis sukurti rinkos dereguliavimo (liberalizavimo) sąlygas privatiems klientams.