Verslas

2019.09.06 14:26

Nausėda: mokesčių pakeitimai negali būti priimti kaip „peiliu per sviestą“

atnaujinta 15.06
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.06 14:26

Jau kitą savaitę prasideda naujas politinis sezonas – Seimas rinksis į rudens sesiją. Tiesa, prieš tai parlamento valdybai dar teko susitikti su prezidentu Gitanu Nausėda. Po susitikimo šalies vadovas sakė sieksiantis, kad Seime būtų priimti jo pateikti mokestiniai pasiūlymai.

Prezidento ir Seimo valdybos susitikimai yra tradiciniai ir vyksta prieš kiekvienos parlamentinės sesijos pradžią. Jie rengiami tiek prezidentūroje, tiek Seime.

„Turėjome vaisingą pokalbį apie artėjančią rudens sesiją. <...> Man tai pirmasis susitikimas su Seimo vadovybe. Mes pateikėme pluoštą ambicingų teisės aktų pakeitimų, kuriuos norėtume inicijuoti šioje Seimo sesijoje. Jie susiję su mūsų siekiu įgyvendinti gerovės valstybę“, – po susitikimo kalbėjo prezidentas.

Kaip kalbėjo G. Nausėda, svarbu apsvarstyti ne tik populiarius ir visiems priimtinus pasiūlymus. Šalies vadovas siūlo suteikti tėvadienį ir vieną vaiką auginantiems vaikams, taip pat leisti 5 dienas per metus nedirbti žmonėms, slaugantiems senus tėvus.

„Taip pat ir mokestinius pakeitimus, kurie numato šaltinius šių sprendimų išlaidų finansavimo. Savaime suprantama, kad bet kokios mokesčių politikos priemonės, kurios arba naikina lengvatas, arba kažkurioje vietoje padidina patį tarifą, jos visada susidurs su visuomenės dalies pasipriešinimu. Tačiau tai kaina, kurią mes galime ir privalome mokėti savo silpniesiems, senyviems ar skurdžiau besiverčiantiems žmonėms“, – komentavo G. Nausėda.

Pasak jo, gaila, kad pirminėje diskusijoje dėl pasiūlymo buvo pamiršti klausimai dėl naujos korupcijos prevencijos įstatymo redakcijos, viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo, numatančio daugiau teisių tarnybai, biudžeto sandaros įstatymo, dėl plynų kirtimų bendros apimties sumažinimo nuo 8 iki 4 ha, taip pat statistikos įstatymo pakeitimas.

„Konkretūs įstatymo projektai bus Seimui pateikti, mes tai tikrai padarysime. Mes taip pat remiame kai kurias iniciatyvas, kurios jau yra užregistruotos Seime“, – teigė prezidentas. Jis pabrėžė, kad remia ir Seime jau registruotas įstatymo iniciatyvas. Anot G. Nausėdos, svarbu ne tik kurti gerovės valstybę, bet ir laikytis finansinės disciplinos.

Valdančiosios daugumos lyderiai suabejojo prezidento iniciatyvomis. Pats šalies vadovas sakė, kad jokie mokesčių pakeitimai negali būti priimti, kaip „pjaunant peiliu per sviestą“. Anot jo, priimant mokestinius pakeitimus natūralu, kad dalis visuomenės nebus patenkinta. Tačiau jis teigė, kad reikia rasti būdų finansuoti siūlymus, padėsiančius socialiai jautrioms visuomenės grupėms.

„Mokesčių pakeitimai visada susiję su tam tikrų visuomenės grupių galimu pasipriešinimu. Priminsiu, kad ir dyzelino akcizo lengvata buvo mažinama praeityje ir sukėlė didelių kontraversijų. Sutikime, kad skirtumas dėl lengvatinio akcizo ir normalaus akcizo yra labai didelis. Jis sudaro prielaidas šešėlinei prekybai.

Kalbama ne apie atskiros lengvatos visišką panaikinimą, kalbama apie tam tikrus sprendimus, kurie lengvatos dudį sumažintų ir padarytų priimtinesniu“, – dėstė prezidentas.

Kalbėdamas apie NPD jis sakė, kad šiandien vyrauja platus sutarimas, kad NPD turėtų būti didinamas lėčiau. Tačiau jis tikino, kad nesiūloma NPD įšaldyti, o siūloma jį didinti 10 proc.

„Mes negalime kurti socialinių sprendimų vakuume. Kiekvienam sprendimui, jeigu nenorime turėti biudžeto deficito, turime pasiūlyti pajamų šaltinį. Tai, ką mes siūlome šiandien, yra sprendimai, kurie radikaliai nekeičia mokestinės aplinkos, pakankamai prognozuojami ir juos realu įgyvendinti. Nebent kas nors norėtų specialiai trukdyti“, – teigė šalies vadovas.

Jis pabrėžė, kad visuomenė turi žinoti, kas ir kodėl nepriėmė reikalingų sprendimų, kokios to priežastys. Anot jo, tokia informacija bus naudinga prieš kitų metų rudenį vyksiančius Seimo rinkimus.

Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis teigė, kad sesijos prioritetai išdėstyti, tarp jų – 2020 metų biudžeto svarstymas, korupcijos, socialinės atskirties mažinimas, reformų tęstinumas. Sesijoje iš viso pateikti 507 teisės aktai.

„Džiugu, kad gerovės valstybės idėja sutampa su Vyriausybės programos „Darni Lietuva“ idėja ir tai yra žmonių interesų tenkinimas, siekimas, kad jie būtų atliepti“, – sakė V. Pranckietis.

Seimo pirmininko, paklausus, kaip atrodys jo darbas, kuomet jis nebėra „valstiečių“ narys, parlamento vadovas teigė, kad jo darbas vyks taip pat, kaip iki šiol: „Atstovaujant ne vienai frakcijai, o visam Seimui.“

Šiuo metu Seimo valdybai priklauso Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, „valstiečiai“ Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius, konservatorė Irena Degutienė, liberalai Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Jonas Liesys, „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis ir „socialdarbiečiai“ Irena Šiaulienė bei Gediminas Kirkilas. Parlamentinė rudens sesija prasidėjos rugsėjo 10-ąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.