Verslas

2019.09.05 22:56

Nausėdos mokestinius pasiūlymus kritikuoja valdantieji: siūlymai keisti ir erzinantys rinkėjus

Finansų ministrui Viliui Šapokai suabejojus dėl prezidento Gitano Nausėdos mokestinių pasiūlymų, šalies vadovas pareiškė, kad V. Šapokai reikės mokytis gerovės valstybės, antraip jis gali būti pakeistas. Tokį Briuselyje viešinčio prezidento komentarą paskelbė agentūra ELTA. Tačiau daugelį G. Nausėdos idėjų kritikuoja ir valdančiosios koalicijos lyderiai.

Diskusijos dėl kitų metų biudžeto skelia žiežirbas politiniame gyvenime.

Dabar neapmokestinamasis pajamų dydis, tai yra algos dalis, nuo kurios neimami mokesčiai yra 300 eurų. Pagal pernai valdančiųjų priimtus įstatymus nuo naujųjų NPD turėtų pakilti iki 400 eurų, tai reikštų, kad daugelio dirbančiųjų alga į rankas juntamai padidėtų.

Tačiau prezidentas siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį kelti tik 30čia eurų. Tai reikštų, kad žymaus algos padidėjimo į rankas dirbantieji nepajustų, o valstybė surinktų daugiau mokesčių. Sutaupytus pinigus Gitanas Nausėda siūlo išleisti senatvės ir šalpos pensijoms kelti.

Briuselyje viešintis prezidentas agentūros ELTA paklaustas, kaip vertina finansų ministro pasisakymus, sureagavo griežtai.

Dėl kitų metų biudžeto susirinkę tartis valdančiųjų partijų lyderiai daugelį prezidento siūlymų dėl mokesčių vertina kritiškai. Tik neapmokestinamų pajamų dydžio lėtesnį didinimą panašu remia „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Panašų siūlymą jau anksčiau yra įregistravę šios didžiausios Seimo frakcijos nariai.

„Frakcijoje buvo apie tai diskutuota, mes to varianto neatmetėm kaip galimo šaltinio pajamoms papildomoms“, – sako jis.

„Socialdarbiečių“ partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas mano, kad šis siūlymas yra keistas.

Valdančiųjų nesužavėjo ir prezidento siūlymas apkarpyti lengvatą ūkininkų naudojamam dyzeliniam kurui. Tai tiesiogiai paliestų ir su ūkininkavimu susijusį R. Karbauskio šeimos verslą, todėl jis klausimo nekomentuoja. tačiau komentuoja partneriai

„Čia yra šioks toks pasiūlymas, kuris gerokai suerzintų mūsų didžiausio koalicijos partnerio elektorato dalį. Nemanau, kad jis yra korektiškas. Manau, jam tikrai nebus pritarta“, – sako G. Kirkilas.

Kritikos sulaukė ir šalies vadovo siūlymas labiau apmokestini individualią veiklą, kad šie dirbantieji mokėtų tiek pat mokesčių, kiek ir dirbantys pagal darbo sutartį.

„Ketvirtadienį, kai teko kalbėti su gerbiamu premjeru, matosi, kad biudžetas surenkamas pagal prognozes ne taip, kaip norisi, todėl šiuo momentu sunki situacija ir sakyčiau taip prievartauti tai, kas neįmanoma, būtų nekorektiška. Bus ko gero biudžete surinkta mažiau nei planuoja, tai faktiškai situacija labai nėra gera“, – tikina Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis sako, kad daugiau pinigų, pavyzdžiui, vaiko pinigams, galima rasti apmokestinant bankų aktyvus, tačiau neatsakė, ar tam pritaria premjeras. Premjeras po susitikimo su koalicijos partneriais komentarų žiniasklaidai neteikė.

Daugiau – Kristinos Jackūnaitės ir Irmos Janauskaitės reportaže (nuo 9.32 min.)

Panorama. Vrublevskių bibliotekos siena ir vėl padabinta: ant jos kabo nauja lenta, skirta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai atminti