Verslas

2019.09.04 21:46

Ekonomistai apie prezidento mokesčių reformą: gyvulių ūkio naikinimo pradžia, bet įžvelgiama ir minusų

100 milijonų eurų – pensijoms kelti ir skurdui mažinti. Tiek pinigų jau kitąmet tam skirti siūlo prezidentas ir kartu aiškiai nurodo, kur šią sumą rasti – Gitanas Nausėda siūlo didinti mokesčius daliai gyventojų ir mažinti lengvatų.

Visa tai, anot prezidentūros atstovų, būtų žingsnis gerovės valstybės kūrimo link. Valdančiųjų atstovai idėją mažinti skurdą ir pajamų nelygybę laiko labai gera, bet sako, kad dėl mokesčių tarifų kėlimo reikia išsamių diskusijų.

Ekonomistų teigimu, mokesčių suvienodinimas skirtingoms pajamoms – gyvulių ūkio naikinimo pradžia, bet prezidento siūlymuose įžvelgia ir minusų.

G. Nausėdos žinia

Daugiau bendrystės – ne vien per Baltijos kelio jubiliejų, bet ir mokant mokesčius. Iškart po rinkimų pažadėjęs būti aktyviu, prezidentas nedelsia – parengė keliolika siūlymų, kurie paliestų ir dirbančiuosius, ir pensininkus – turtingesni esą būtų labiau apmokestinti, skurstančiųjų gyvenimas esą pagerėtų.

G. Nausėdos žinia: didesni tarifai platesnei žmonių grupei ir visoms jų pajamoms, ne tik darbo.

„Individuali veikla, jos apmokestinimas yra mažas, kol gaunamos mažos pajamos. Tai mes absoliučiai neliečiame tos srities smulkiųjų verslininkų, žmonių, jiems ir toliau liktų mažas tarifas, kuris proporcingai augtų, didėjant pajamoms. Ir mes galvojam, kad tas augimas neturėtų sustoti ties 15 proc., kaip yra šiuo metu. Jis toliau turėtų augti ir pasiketi GPM tarifus.

Vėlgi, dabar dividendai ir kapitalo prieaugis yra apmokestinimas 15 proc. Mes siūlome judėti link 20 ir pasiekti GPM tarifus, tai nėra ženklus pakeitimas, bet mes galvojame, kad tai yra sąžiningas pakeitimas“, – teigia Simonas Krėpšta, prezidento vyriausiasis patarėjas.

Bet daugiausia pajamų biudžetas esą gautų, sulėtinus neapmokestinamojo pajamų dydžio didinimą. Taip pat siūloma ūkininkams palikti kuklesnę nei dabartinė lengvatą dyzelinui. Anot vyriausiojo prezidento patarėjo, valstybės biudžetas iš viso pasipildytų maždaug 100 mln. eurų, kuriuos išleisti reikėtų senatvės ir šalpos pensijoms kelti. Pensijų indeksavimo, kuris galimas tik, kai ekonomika auga, esą nepakanka.

„Beveik pusė senyvo amžiaus žmonių skursta, tai tam, kas šitą situaciją pakeistume, mes siūlome kiekvienais metais žengti po mažą žingsnelį į priekį ir siekti, kad pensijų augimas būtų šiek teik spartesnis, negu vidutinis atlyginimo augimas“, – sako S. Krėpšta.

Žeria ir kritikos

Valdančiųjų atstovai sako, kad G. Nausėdos siūlymai sutampa su „valstiečių“ tikslais gerinti žmonių gyvenimą, bet esą, prieš didinant mokesčius daliai žmonių, reikia aprėpti visą vaizdą.

„To platesnio vaizdo nepažiūrėjo, nes čia reikia visas pajamų rūšis susidėti į vieną vietą ir tada žiūrėti. Jeigu mes liečiam individualią veiklą, smulkų verslą, tuos mažus, tai mes puikiai suprantam, kad bet koks kėlimas, kažkoks mokesčių didinimas yra labai slidi riba“, – aiškina Valius Ąžuolas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

„Mes turėtume naudotis ir užsienio praktika, ir patys susitarti, kurios grupės dabar turėtų rodyti didesnį solidarumą su mūsų gerovės valstybe. Ar tai būtų prekybos tinklai, ar bankai“, – tvirtina Tomas Tomilinas, Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto narys.

Finansų ekspertas Taurimas Valys sako – mokesčių suvienodinimas yra gerai, bet geriau, kai būna į mažesnę pusę. Mat, pasauliui kalbant apie galimą krizę, kai kurios šalys mokesčių tarifus mažina ir Lietuvai prezidento siūlymai galėtų išeiti ne į naudą.

„Gerais norais kelias į pragarą grįstas. Mes gyvenam globalioj visuomenėj, nepamirškim, kad Europos Sąjungoje galimybė laisvai judėti tiek asmenims, tame tarpe ir juridiniams asmenims. Ir, jeigu mes kažkurioj vietoj perspausim, tai yra rizika, kad turėsime didesnę migraciją iš verslo pusės. Mes turim dabar aibes turtingiausių žmonių, kurie jau nebėra Lietuvos piliečiai“, – sako T. Valys.

R. Kuodis: būtų rimta mokesčių reforma

Ekonomistas Raimondas Kuodis įsitikinęs, kad pagaliau atsirado rimta pagalba vadinamojo gyvulių ūkio naikinimo entuziastams. Anot jo, skirtingi mokesčiai, išimtys ir lengvatos lėmė, kad vieni apvaginėja kitus ir galiausiai nukenčia visi. Žmonės emigruoja, verslui nėra darbuotojų, visuomenė sensta, reikia, kas uždirbtų pensijoms.

„Na, tai džiugu, kad reikalai pajudėjo į priekį, nes iš tikrųjų ignoruoti šitas problemas jau tapo neįmanoma. Šalis gyvena su neadekvačiu biudžetu. Turint omeny esamas funkcijas ir susijusias su būsimas, senėjimu“, – tikina R. Kuodis.

Anot R. Kuodžio, prezidento siūlymai būtų rimta mokesčių reforma, o ne jos imitacija, kokią įgyvendino valdantieji.

„Valstiečių“ lyderis prezidento siūlymų kol kas nevertina. Premjeras vertina atsargiai, sako, idėjas gyvenimas pakoreguoja.

Prezidento patarėjo teigimu, siūlymai pristatyti Vyriausybės ir Seimo nariams. Ir, jeigu niekas jų neregistruos, įstatymų pataisas parengusi pati prezidentūra.

Žiūrėkite reportaže.

Panorama. Pirmas žingsnis gerovės valstybės link: prezidentas pateikė siūlymus skurdui mažinti ir pensijoms didinti