Verslas

2019.09.03 15:24

Veryga apie draudimą pardavinėti alkoholį paplūdimiuose: reikia drausti, nes dauguma skęstančiųjų – neblaivūs

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.09.03 15:24

Po susitikimo Vyriausybėje dėl alkoholio prieinamumo ribojimo priemonių nuo naujų metų sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad kol kas Vyriausybė nėra priėmusi sprendimo, ar atšaukti kai kuriuos alkoholio pardavimo ribojimus, tai paaiškės vėliau. Vis dėlto, kalbėdamas apie alkoholio vartojimą paplūdimiuose, A. Veryga sako, kad to nuo kitų metų neturėtų likti, pabrėždamas, kad šalyje 61 proc. nuskendusių žmonių buvo neblaivūs.

Antradienį ministro pirmininko S. Skvernelio pavedimu Vyriausybės kanceliarijoje tarp ministerijų ir verslo atstovų vyko pasitarimas dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų nuo 2020 metų.

2017 metų gegužę priimtos pataisos numato, kad nuo 2020 metų nebus galima prekyba alkoholiniais gėrimais nestacionariose mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose. Tai reiškia, kad nebus galima prekiauti alkoholiu kurortų lauko kavinėse, poilsio bei turizmo vietose, taip pat paplūdimiuose.

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis teigia, kad Vyriausybė klausosi įvairių interesų grupių argumentų ir kol kas sprendimas, ar atšaukti dalį naujų draudimų, kurie turėtų įsigalioti nuo 2020 metų, nėra priimtas. Jis bus priimtas vėliau, diskutuojant su įvairių interesų grupių atstovais.

„Jokių sprendimų šiandien nežadėjome priiminėti. Yra numatyta, kad nuo sausio 1 dienos įsigalios papildomi prekybos alkoholiu ribojimai, ir mes Kanceliarijoje gauname verslo asociacijų prašymus svarstyti tų ribojimų, kurie galėtų įsigalioti, veiksmingumą ir ar jie visi yra iki galo išdiskutuoti. Svarstome, ar tos taikomos priemonės yra adekvačios rezultatams, kurių tikimasi“, – sako kancleris A. Stončaitis. Jis priduria, kad verslas dėl to nenukentėtų.

Jis mini, kad pirmas klausimas, kuris buvo diskutuotas susitikime, – kokių rezultatų per keletą metų davė alkoholio ribojimo taikymai. Anot jo, taikytos priemonės per keletą metų davė gerų rezultatų.

„Jau 2018 metus palyginę su 2017 metais matome, kad ligotumas alkoholinėmis psichozėmis yra sumažėjęs 10,8 proc., alkoholio toksinio poveikio sumažėjimas siekia 5,4 proc., alkoholio priklausomybė mažėjo – 4 proc.“ – vardija A. Stončaitis.

Jis mini, kad taip pat yra sumažėję ir mirties atvejų dėl alkoholio vartojimo. Tie mažėjimai yra ne tik miesto, tačiau ir kaimo vietovėse.

„Manome, kad tai nėra vien dėl taikomų alkoholio ribojimų, yra ir kitų priemonių. Tačiau ribojimai irgi prie to prisidėjo“, – mano A. Stončaitis.

Nuskęsta dėl alkoholio vartojimo

Antrasis aptartas klausimas Vyriausybėje – dėl draudimų, kurie įsigalios nuo 2020 metų. Bene daugiausiai diskusijų sukėlė siūlymas nuo kitų metų uždrausti alkoholį pardavinėti paplūdimiuose.

„Vanduo, paplūdimys ir alkoholis yra tarsi simbolis, tačiau taip neturėtų būti. Alkoholis ir vanduo neturi būti siejami vienas su kitu“, – sako A. Stončaitis.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigia, kad paplūdimiuose didžioji dalis skęstančiųjų – neblaivūs, todėl privalu drausti alkoholio pardavimą šalia vandens.

„Kiekviena pusė turi savo ir gal kiek kitokią nuomonę. Matymas gal šiek tiek kitoks. (...). Tačiau tai yra priemonė, kuri yra siūlyta, nes turime problemą, kad nuskęsta neblaivūs žmonės. Jų nuskęsta net 61 proc. Tai nėra priemonė, kuri turėtų sumažinti vartojimą. Ji yra orientuota į vieną grupę. O ar tai verta, ar neverta tai daryti... Mano supratimu, verta, bet yra įvairių nuomonių. Jas reikia išgirsti ir išklausyti. Tik noriu priminti, kad tuos sprendimus priiminės Seimas“, – mini A. Veryga.

Nors alkoholio kavinėse išgeriama tik apie 10 proc., tačiau A. Veryga žurnalistams teigė, kad reikia kalbėti ne apie tai, kiek ir kur yra išgeriama, o kokį poveikį tai daro.

„Automobiliuose galbūt išgeriama dar mažiau. Bet jei ten išgeriama, tai yra labai didelė rizika. Net jei yra 1 proc. Šiuo atveju kalbame ne apie kavines, o apie tas vietas, kur jos stovi. (...). Jūs turbūt sutiksite, kad žmogus pirmą kartą išgėręs alkoholio toje kavinėje gali ir nuskęsti būdamas neblaivus. Ir nebūtinai jis turi būti alkoholiku. (...). Paplūdimiai nėra tos vietos, kur mes turėtume skatinti alkoholio pardavimą“, – sako A. Veryga.

Jis teigia, kad kol kas sudėtinga spėlioti, ar Vyriausybė atšauks kai kuriuos sprendimus dėl alkoholio vartojimo ir pardavimo, kurie turėtų įsigalioti nuo 2020 metų.

Bus priversti uždaryti kavines

2017 metų gegužę priimtos pataisos numato, kad nuo 2020 metų nebus galima prekyba alkoholiniais gėrimais nestacionariose mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose. Tai reiškia, kad nebus galima prekiauti alkoholiu kurortų lauko kavinėse, poilsio bei turizmo vietose, taip pat paplūdimiuose.

Vilniuje sezoninių lauko kavinių yra daugiau nei 30, Nidoje ir Neringoje – apie 10, o Palangoje – 22 paplūdimio kavinės, kurios 2020 metų vasarą nebegalėtų veikti.

Draudimas taip pat reiškia, kad nuo kitų metų nebus galima prekiauti karštu vynu Kalėdiniame miestelyje Katedros aikštėje ir kitų miestų aikštėse.

Verslininkai kritikuoja šį sprendimą ir teigia, kad dėl to bus priversti uždaryti dalį kavinių. Taip pat mažinti darbuotojų skaičių.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas teigia, kad šiuos pakeitimus Lietuvos Respublikos Seimas priėmė 2017 metų birželio mėnesį, todėl alkoholio verslas turėjo pakankamai laiko pasiruošti naujiems reikalavimams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt