Verslas

2019.09.02 18:42

Kitąmet – didesni atlyginimai kai kuriems neįgaliesiems: pritarta siūlymui kelti NPD

atstovai pakeitimus kritikuoja
Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.02 18:42

Kitąmet kai kurie neįgalieji gali gauti didesnes algas – Vyriausybė pritarė įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siūloma riboto darbingumo asmenims, priklausomai nuo darbingumo lygio, kelti neapmokestinamąjį pajamų dydį. Neįgaliųjų atstovai sako, kad papildomi pinigai niekam nepakenks, tačiau pakeitimus kritikuoja, nes šie esą sprendžia tik dirbti galinčių neįgaliųjų problemą.

Negalios kaina daugeliui neįgaliųjų reiškia nedarbą ir iš to kylančias problemas. Prekybos centre kainas tikrinti – vilniečio Kęstučio, kuris yra kainodaros asistentas, darbas. Vyras yra vienas iš penkiasdešimties tūkstančių žmonių Lietuvoje, kuris yra neįgalus ir turi darbą.

„Viskas man yra lengva, lengva bendrauti ir šiaip su kolegom draugiškai sutariame. Jaučiausi vertinamas ir jaučiuosi lygus“, – pasakoja Kęstutis Gumbrys, „Rimi“ kainodaros asistentas.

Neįgaliesiems – mokesčio lengvata

Gali būti, kad nuo rudens dirbantys neįgalieji į kainas parduotuvėse žvelgs lengviau – Vyriausybė pritarė siūlymui padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį riboto darbingumo asmenims. Įstatymo pokytis paveiktų dalį senjorų ir tuos neįgaliuosius, kurių darbingumo lygis yra nuo 30 iki 55 procentų. Pataisas teikiantys politikai teigia, kad naujų didesnių dydžių taikymas padidintų neįgaliojo pajamas „į rankas“ 40–60 eurų per mėnesį.

„Iš esmės mes norime atkreipti į neįgaliųjų situaciją Lietuvoje ir žinome, kad ji patiria didžiausią skurdo riziką – dvigubai didesnę nei tie, kurie neturi negalios. Šiuo įstatymo projektu visų problemų neišspręsime, tas projektas palies tik tuos neįgaliuosius, kurie yra dirbantys, arba tuos, kurie galėtų atsirasti darbo rinkoje“, – aiškina Seimo narė Monika Navickienė.

„Finansų ministerija iš esmės pritaria tiems argumentams, visų pirma, kad tokia priemonė – NPD didinimas – padės tų asmenų pajamas „į rankas“ ir kartu tai papildoma priemonė integruotis tokiems asmenims į darbo rinką“, – sako Evaldas Butrimas, Finansų ministerijos skyriaus vedėjas.

Gali paaštrinti problemas

Neįgaliųjų forumo vadovė sako, kad valdžios sprendimas naudingas tik nedidelei daliai neįgaliųjų – esą tokie veiksmai rodo, kad Vyriausybė neturi pagalbos neįgaliesiems strategijos. Papildomi pinigai, teksiantys dėl padidėjusio neapmokestinamųjų pajamų dydžio, esą nepakenks, bet gali paaštrinti ir taip jau egzistuojančias problemas.

„Jeigu pažiūrėti iš esmės, tai įstatymas nekeičia nieko, jis didina atotrūkį tarp neįgaliųjų, kurie nedirba, kurie gyvena iš pašalpos. Tas atotrūkis dar padidės tarp žmonių su negalia, tarp sunkiausios negalios ir žmonių, kurie dirba“, – įsitikinusi Henrika Varnienė, Neįgaliųjų forumo administracijos direktorė.

Preliminariu skaičiavimu, dėl siūlomų pokyčių valstybės ir savivaldybių biudžetai kitais metais neteks apie 17 milijonų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt