Naujienų srautas

Verslas2019.09.04 17:17

Karšta vasara kirto per pinigines: bulvės pabrango net du kartus

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.09.04 17:17

Europoje vyravę karščiai pakoregavo bulvių kainas. Antrąjį šių metų ketvirtį jos buvo daugiau nei du kartus didesnės nei praėjusiais metais. Bulvių augintojai teigia, kad situacija greitai keisis.

Į portalo LRT.lt redakciją kreipėsi pasipiktinusi skaitytoja, ji klausė, kodėl bulvių kainos pastaruoju metu buvusios tokios didelės. Ji teigia, kad dar praėjusiais metais panašiu metu už bulvių kilogramą mokėjo apie 0,3 euro, o dabar jos yra pabrangusios kone perpus.

„Nuėjau į vieną maisto prekių parduotuvę, o ten bulvių kilogramas – 0,79 euro. Buvo bent 3 rūšių bulvių, bet visos kainavo 0,69 arba daugiau. Prieš keletą savaičių jos iš viso kainavo kone 0,99 euro“, – atsiųstame laiške piktinosi vilnietė Rima.

LRT.lt žurnalistai nusprendė pasidomėti, ar tikrai bulvių kainos šiais metais yra didesnės nei praėjusiais.

Bulvės pabrango net 125 proc.

Remiantis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, bulvių mažmeninė pardavimo kaina 2019 metų II ketvirtį Lietuvos didžiuosiuose prekybos tinkluose siekė 0,54 Eur/kg ir buvo net 125 proc. didesnė nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais bei 42,11 proc. didesnė nei 2019 metų I ketvirtį.

Bulvių supirkimo (augintojų) kaina šiuo laikotarpiu sudarė 0,41 Eur/kg bei buvo 51,85 proc. didesnė nei 2019 m. I ketvirtį ir 95,24 proc. didesnė nei 2018 m. II ketvirtį.

Tačiau liepos mėnesį rekordus mušusios bulvių kainos po truputį išsisėmė ir ėmė stabilizuotis. Oficialios vidutinės rugpjūčio mėnesio bulvių kainos dar nėra skelbiamos, tačiau galima pastebėti, kad prekybos tinkluose jos jau šiek tiek mažesnės. Prekybos tinklų atstovai pateikė skaičius, kad rugpjūčio 30 dieną pigiausių bulvių kaina „Maximoje“ siekė 0,49 euro, „Rimi“ – 0,69 euro, „Norfoje“ – 0,39 euro, o prekybos tinkle „LIDL“ – 0,37 euro.

Pasižvalgius po internetinių skelbimų portalus, taip pat galima pastebėti, kad bulvių kaina yra sumažėjusi, tačiau jos nėra mažesnės nei prekybos tinkluose. Kaina svyruoja vidutiniškai nuo 0,3 iki 0,4 euro už kilogramą.

Kainai įtakos turėjo užsienio rinkos

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro specialistė Daiva Reipienė pastebi, kad naujo derliaus bulvių kainos Europos ir kaimyninėse šalyse yra daug didesnės nei praėjusiais metais.

Šį pokytį pajautėme ir mes, o didžiausią įtaką bulvių kainos didėjimui Lietuvoje turėjo jų kainos didėjimas kaimyninių ir kitų Europos šalių augintojų ūkiuose.

„Pavyzdžiui, 2019 metų II ketvirtį, palyginti su 2018 metų II ketvirčiu, bulvių kainos augintojų ūkiuose Lietuvoje padidėjo 95,24 proc. (0,20 Eur/kg), Latvijoje šis augimas siekė 112,5 proc. (0,18 Eur/kg), Lenkijoje net 3,36 karto (0,27 Eur/kg), o Vokietijoje – 3 kartus (0,32 Eur/kg)“, – teigia D. Reipienė.

Ji taip pat pastebi, kad Lietuvoje šiemet anksčiau pasibaigė bulvių atsargos ir seno derliaus bulvių supirkimas gegužės ir birželio mėnesį buvo labai mažas. Naujo derliaus bulvių birželio mėnesį taip pat buvo supirkta mažiau, o tai lėmė tokią didelę bulvių supirkimo kainą.

Kaltina šaltą pavasarį

Ūkininkas Rimantas Žebarauskas, kuris turi net 145,17 hektaro bulvių laukų, sutinka, kad šiais metais bulvės yra brangesnės, ir nurodo dar vieną bulvių brangimo priežastį – labai šaltą pavasarį.

„Tokios brangios bulvės buvo todėl, kad jos buvo labai prastai užmegztos. Pavasaris buvo labai šaltas ir tai turėjo įtakos bulvių derlingumui. Dėl to jų bus mažiau“, – sako R. Žebarauskas bei priduria, kad derlius šiais metais bus apie 20 proc. mažesnis nei praėjusiais metais.

Kai kur šis skaičius bus netgi didesnis. „Ne visi turėjo galimybę palaistyti laukus. Ir aš ne visur suspėjau, ne visur galimybės ir vandens telkinių buvo. Metai nebus stebuklingi“, – sako R. Žebarauskas.

Vis dėlto ūkininkas pastebi, kad kainos jau stabilizuojasi, o rugsėjo gale bulvių kaina turėtų būti labai panaši į praėjusių metų. „Net jei pas mus bulvių derlius bus prastesnis, kaina vis tiek bus mažesnė, nes užsienyje bulvių užauginta daugiau. Jei mūsų kaina bus per didelė, tai bulvės į Lietuvą bus vežamos iš Prancūzijos, Belgijos, Olandijos“, – prognozuoja ūkininkas.

Paklaustas, kokių bulvių laukti šiais metais, ūkininkas teigė, kad reikia tikėtis didelių bulvių. „Kadangi užmegzta mažiau bulvių, jos turėtų užaugti didesnės“, – sako ūkininkas.

Sausra padidino kainas

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė įvardija dar vieną priežastį, kodėl šiais metais bulvių kainos šoko į viršų, – labai sausa vasara.

„Visi žino, kokia buvo vasara. Buvo sausra. Jei norėjai turėti didesnį derlių, reikėjo nuolatos laistyti. Iš sėklos išaugo mažesnės bulvės. O visa tai padidino auginimo savikainą“, – sako Z. Cironkienė.

Ji pastebi, kad su sausros problema susidūrė visa Europa. Nuo to nukentėjo ir mūsų kaimynai lenkai, siekdami patenkinti bulvių poreikį, jie perka jas iš Lietuvos. „Seniai taip nėra buvę“, – teigia Z. Cironkienė.

Kai kuriose Europos šalyse derlingumas gali būti mažesnis už vidutinį. Pavyzdžiui, pagrindinės bulvių eksportuotojos, Prancūzija, Nyderlandai, Vokietija, taip pat susidūrė su sausra, todėl jų eksportas sumažėjo, taip sumažindamas ir bulvių pasiūlą.

Didžiausia bulvių paklausa numatoma pietinėse ir rytinėse Europos šalyse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi