Verslas

2019.09.01 22:15

Slapti pirkėjai pavojingų prekių ir apgaulingų akcijų ieškos ir internete

prekybininkams neramu dėl asmens duomenų
LRT Televizijos laida „Panorama“2019.09.01 22:15

Nuo rugsėjo vartotojų teisių apsaugos tarnyba į parduotuves turės teisę siųsti slaptus pirkėjus, taip pat kontrolinius pirkimus galės atlikti ir elektroninėse parduotuvėse. Tarnyba slaptus pirkėjus siųs gavusi skundų dėl pavyzdžiui, nepritaikomų akcijų, iš prekybos neišimtų pavojingų prekių. Prekybininkai teigia nesantys prieš slaptus pirkėjus, tačiau jiems neramu, ar kontroliniai pirkimai bus atliekami korektiškai, nepažeidžiant asmens duomenų apsaugos

Nuo rugsėjo į bet kurią prekybos vietą galės užsukti ir slapti pirkėjai iš Vartotojų teisių tarnybos.

Specialistai tikrins ir interneto erdvę. Lygiai taip pat kaip bet kuris vartotojas užsisakys prekę, stebės per kiek laiko ji pristatoma, ar grąžinami pinigai . Pasak tarnybos vadovės, svetainė blokuojama būtų tik kraštutiniu atveju. Ir interneto erdvę, ir bet kurią parduotuvę slapti pirkėjai aplankys gavę skundų, taip pat ir anoniminių.

Panorama. Vartotojų teisių apsaugos tarnyba nuo šiol į parduotuves siųs slaptus pirkėjus

„Mūsų specialistas, nuvykęs į prekybos centrą, galėtų įsigyti prekę. Ypač tai būtų tie atvejai, kai prekės siūlomos su nuolaidomis, skelbiamos akcijos ir tiesiog būna atvejų, kai nepritaikoma nuolaida. Su tokiais pažeidimas vartotojai irgi susiduria. Tai tokiu atveju specialistas pasiimtų tą prekę su nuolaida ir pažiūrėtų, ar kasoje nuolaida yra pritaikoma“, - teigė Neringa Ulbaitė,
Vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė.

Šiemet per pusmetį į vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi 15 tūkstančių gyventojų, pernai per metus tai padarė 27 tūkstančiai, iš jų rimtų ginčų buvo puspenkto tūkstančio.

Prekybininkams slaptas pirkėjas nėra baubas. Prekybos įmonių asociacijos vadovės teigimu, tokie pirkėjai yra europinė praktika. Lietuvoje nerimą kelia tik pats naujos tvarkos įgyvendinimas.

„Turbūt visa sėkmė to slapto pirkėjo kontrolinio pirkimo įgyvendinimo priklausys nuo to, kiek korektiškai jie bus atliekami, prisilaikant nustatytų procedūrų, kad nebūtų pažeisti ir duomenų apsaugos reikalvimai“, - sakė Rūta Vainienė, prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė.

Slapti pirkėjai Lietuvoje jau metus lankosi vaistinėse. Sveikatos apsaugos ministro teigimu, tokie vizitai pasiteisino.

„Jie pasiteisino net neatėję. Jūs puikiai atsimenate, kas per ažiotažas buvo kilęs tuo metu, kai apskritai kalbama arba įteisinta galimybė ateiti pasižiūrėti, ar iš tikrųjų yra laikomasi reikalavimų. Vaistinės masiškai pradėjo laikytis reikalavimų ir receptinisu vaistus išdavinėti su receptu. Buvo šešis kartus tas slaptas pirkėjas siųstas ir vienu atveju buvo nustatytas pažeidimas“, - aiškino Aurelijus Veryga.

Prekybos vietose nuo rugsėjo ne tik lankysis slapti pirkėjai, bet didėja ir baudos už vartotojų apsaugos pažeidimus. Dabar jos sieks nuo 500 iki penkių tūkstančių eurų, buvo nuo 144-ių iki 1448-ių eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.