Verslas

2019.08.30 19:20

Prekybininkai gali pasirinkti, ar riboti prekybą alkoholiu rugsėjo 2-ąją

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.30 19:20

Valdžios sumanymas drausti prekybą alkoholiu rugsėjo 1-ąją jau antrus metus iš eilės sutampa su savaitgaliu, kai mokslo metų pradžią švenčia vos keletas mokyklų. Prekybininkai gali laisvai pasirinkti, ar prekybą alkoholiu riboti ir pirmadienį, tačiau sako, kad Lietuvoje ir taip taikoma per daug draudimų prekiauti svaigiaisiais gėrimais. Valdininkai pastebi, kad tokie draudimai iš tiesų veikia.

Mokyklose – paskutiniai pasirengimai prieš naujus mokslo metus. Pedagogai puošia klases, laukia grįžtančių vaikų. Vilniuje tik penkios mokyklos mokslo ir žinių dieną švęs sekmadienį. Visos kitos ją nukėlė į rugsėjo 2-ąją – pirmadienį. Tačiau prekybininkams draudimas prekiauti alkoholiu – nepersikelia. Jie laisvi pasirinkti: ar pirmadienį, kai daugelis mokyklų skelbia mokslo metų pradžią, pardavinėti svaigiuosius gėrimus, ar pratęsti sekmadienį taikomą prekybos draudimą.

„Maxima“, „Rimi“, „Iki“, „Norfa“ alkoholiu prekiaus, o dvi dienas iš eilės svaigiųjų gėrimų nepardavinės prekybos tinklas „Lidl“.

„Sprendimas nebuvo sudėtingas, nes tokį patį sprendimą priėmėme jau antrus metus iš eilės. Mūsų įsitikinimu, tai yra kvietimas šeimoms sutikti mokslo ir žinių šventę blaiviai“, – prekybos centro sprendimą aiškina Valdas Lopeta, „Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovas.

Savivaldybės gali pačios nuspręsti

Savivaldybių tarybos pačios gali nuspręsti, ar papildomai riboti prekybą alkoholiu. Pavyzdžiui, Kupiškio rajono savivaldybė uždraudė prekiauti svaigalais rugsėjo 2-ąją, o Vilniaus rajono savivaldybė tik nerekomenduoja.

„Kas nori , tai nusiperka – anksčiau priperka ir po to geria, o kam nereikia, tas neperka“, – įsitikinusi viena pašnekovė.

„Jeigu rugsėjo 1 – sekmadienis – tai visa šventė prasideda pirmadienį, todėl reikėtų irgi padaryti, kad nepardavinėtų gėrimų“, – įsitikinusi kita LRT TELEVIZIJOS kalbinta moteris.

„Būtent šioje srityje ir akcizai buvo didinti, ir darbo laikas sutrumpintas prekybos, ir amžius pailgintas. Reikėtų šiame kontekste iš naujo įvertinti reikalavimą ir dar reikėtų įvertinti, kad mes nesame uždaras pasaulis ir yra pasieniai, yra Lenkija, yra Latvija“, – primena Rūta Vainienė, Prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė.

Valdininkai: draudimai – veiksmingi

Valdininkų teigimu, toks draudimų rinkinys – veiksmingas. 2007-aisiais apsinuodijimo alkoholiu atvejų rugsėjo 1-ąją užfiksuota 18. Praėjus daugiau nei dešimčiai metų, toks skaičius sumažėjo iki trijų.

„Tie visi draudimai yra nuo 2018 metų įsigaliojęs kompleksas ir tikrai mes pastebime pakankamai didelę naudą tų visų draudimų įgyvendinimo, iš tiesų statistika apie suvartojimą yra mažėjanti. Reikia vertinti visą visumą, įstatymo poveikį“, – teigia tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Juozas Abramavičius.

Draudimas prekiauti alkoholiu rugsėjo pirmąją negalioja viešojo maitinimo vietose.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Žinios. Antri metai iš eilės draudimai pardavinėti alkoholį rugsėjo 1-ąją nėra veiksmingi, nors valdininkai ir teigia priešingai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt