Naujienų srautas

Verslas2019.08.30 17:48

Daržovių augintojai beda pirštu į valdžią: paramos mažai, o konkuruoti su Lenkija sunku

Žemės ūkio ministerija daržininkystę yra paskelbusi prioritetiniu žemės ūkio sektoriumi, tačiau daržovių augintojai teigia reikiamos paramos iš valstybės nesulaukiantys.

Trūksta lėšų vandens gręžiniams gręžti, sandėliams statyti ir ūkiams modernizuoti. Daržovių augintojai sako sunkiai konkuruojantys su Lenkijos ūkiais – ten taikomas mažesnis pridėtinės vertės mokestis.

Šakių rajono ūkininkas Linas Pukelis augina bulves ir burokėlius.

Išaugintas daržoves jis parduoda kooperatyvui ir dėl produkcijos sako galvos nesukąs - Lietuvoje jų lieka apie trečdalį, kitos iškeliauja į užsienio rinką. Ir sako, kad tik kooperacija gali padėti daržininkams išgyventi.

„Tu esi matomas, žinomas, visi pirkėjai nori su tavim kalbėtis, tu įdomus su savo kiekiais, aišku, būtina kokybė ir būtina sąlyga kiekis. Mums labai palengvėja gyvenimas, jeigu atsiranda eksportas į kitas šalis“, – sako ūkininkas.

Jungtis į kooperatyvus - jų šalyje veikia vos trys, ūkininkus ragina ir žemės ūkio rūmai. Tačiau pripažįsta, kad kooperacijai sąlygos prastos.

Šiemet daržovių augintojai deklaravo daugiau nei 10 tūkstančių hektarų bulvių ir dvylika procentų daugiau nei pernai - beveik šešis tūkstančius hektarų lauko daržovių pasėlių.

„Gal ne, nes žemės nebėra aplinkui, o investicijos, keičiasi technologijos, genda įranga, ją visą laiką turi atnaujinti, turi viskuo domėtis, jeigu tu nori būti, čia yra procesas, investicijų visada reikia“, – sako daržovių augintoja iš Šiaulių.

Šiemet daržininkystei, kuri įvardijama kaip prioritetinis sektorius, lėšų skirta vos pusei teiktų investicinių projektų. Daržovių prekiniai ūkiai, skirtingai nei gyvulinkystės, nesurenka papildomų balų už ekonominį dydį ar už ūkininkavimą nepalankiose žemėse.

Šešėlinė produkcija iš Lenkijos mūsų daržovių augintojus taip varo į neviltį. Bet vis dar tikimasi šviežioms daržovėms mažesnio pridėtinės vertės mokesčio.

Daržovių augintojai priekaištų turi ne tik žemės ūkio, ir aplinkos ministerijai. Kreipėsi raštu, kad nuolat stringa leidimų laistyti iš vandens telkinių išdavimas. Atsakymo iš aplinkos ministerijos kol kas negauta.

Žinios. Dešimt eurų per mėnesį už vaiką gali sukelti trintį tarp Vyriausybės ir Seimo daugumos
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi