Verslas

2019.08.29 11:37

Sostinės taryba ragina Seimą atšaukti naujus alkoholio prekybos ribojimus

LRT.lt 2019.08.29 11:37

Sostinės tarybos nariai priėmė rezoliuciją, kuria kreipiasi į Seimą ragindami atšaukti perteklinius ir visiškai neproporcingus ribojimus dėl alkoholio vartojimo dalyje lauko kavinių bei paplūdimiuose. Kaip rašoma Vilniaus miesto savivaldybės išplatintame pranešime žiniasklaidai, jei Seimas neatšauks Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo, bus galima pamiršti apie lauko kavines ir karštą vyną Kalėdiniuose miesteliuose.

2020 metais įsigalios draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais lauko kavinėse, neturinčiose stacionarios prekybos vietos, bei paplūdimiuose. Mėginama apriboti galimybę prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose bei paplūdimiuose. Vilniuje tokių kavinių daugiau nei 30. Dalis lauko kavinių dėl to ketina užsidaryti, kitos mažins darbuotojų skaičių.

„Kaip didžiausias miestas Lietuvoje, šiandien mes vieningai siunčiame signalą nacionalinei valdžiai ir kviečiam Seimą atšaukti šį perteklinį įstatymą, tam, kad nuo 2020 m. turėsią įsigalioti draudimai būtų sustabdyti. Šis klausimas aktualus ne tik Vilniui, bet ir visai Lietuvai. Šia rezoliucija mes siekiam atkreipti dėmesį į sudaromas nelygias galimybes smulkiajam verslui“, – per posėdį kalbėjo vienas rezoliucijos iniciatorių, ,,Laisvės partijos“ frakcijos narys Vincas Jurgutis.

Tarybos narys pastebėjo, kad vis griežtėjanti alkoholio kontrolė daro žalą verslo plėtrai ir visiškai nesprendžia esminių socialinių problemų, kurios susijusios su besaikiu alkoholio vartojimu buityje.

Pristatydamas rezoliuciją, V. Jurgutis rėmėsi Vilniaus universiteto 2019 m. liepos 26 d. paskelbtu tyrimu apie alkoholinių gėrimų vartojimo įpročius, kuris atskleidė, kad girtaujančių asmenų Lietuvoje yra 5 proc. (nuo visų gyventojų skaičiaus) ir šie asmenys išgeria net 35 proc. viso alkoholio kiekio.

Dažniausiai šie asmenys alkoholinius gėrimus vartoja namuose, atvirose viešose vietose (parkuose, kiemuose ir pan.), kitaip tariant – buityje. O kavinėse, restoranuose ir baruose alkoholį dažniausiai vartoja proginiai vartotojai, kurių skaičiuojama 50 proc. nuo visų gyventojų.

VU mokslininkų tyrimas pagrindžia išvadą, jog girtaujantys daug rečiau alkoholį vartoja baruose ir restoranuose, tai nėra probleminio alkoholio vartojimo vietos. Būtent šis smulkus verslas prisideda prie kultūrinio gyvenimo įvairovės mieste, organizuoja koncertus bei kitus renginius.

Savivaldybės administracija jau dabar pastebi, kaip neproporcinga alkoholio kontrolė mažina verslo susidomėjimą savivaldybės skelbiamais lauko kavinių konkursais.

Pasirašydami rezoliuciją, Vilniaus tarybos nariai kreipėsi į Seimo narius dar šį rudenį priimti įstatymo pakeitimus nuo 2020 m. sausio 1 d. nedrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose bei paplūdimiuose.