Naujienų srautas

Verslas2019.08.29 10:47

Jakeliūnas dėl Vasiliausko žada kreiptis į Europos Centrinį Banką

kreipsis ir į Nausėdą; atnaujinta 11.57

Europarlamentas Stasys Jakeliūnas tikisi, kad Seime bus patvirtintos jo inicijuoto finansinės krizės priežasčių tyrimo išvados. Politikas neslepia manantis, kad šio tyrimo medžiaga turėtų atsidurti ir Europos Parlamento (EP) dėmesio centre. S. Jakeliūnas teigia planuojantis kreiptis į Europos Centrinį Banką dėl Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko veiksmų.

Ketvirtadienį spaudos konferenciją surengęs buvęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, europarlamentaras S. Jakeliūnas aptarė prioritetinius darbus EP.

Vienu iš savo svarbiausių darbų jis įvardijo ir finansinės krizės priežasčių tyrimo, atlikto Seime, aktualizavimą EP. Jis teigė manantis, kad šis tyrimas, nors, politiko manymu, atliktas profesionaliai, parlamente „politizavosi“. Vis dėlto S. Jakeliūnas teigė tikintis, kad tyrimo išvados, kurios dar nėra patvirtintos, sulauks dėmesio ir EP.

„Tai politizavosi. Patys, matote, kokie dalykai vyko. Nepaisant to, tyrimas, aš manau, buvo pakankamai profesionalus ir gilus, kadangi remiasi ir tarptautine patirtimi, kitais tyrimais. Tikiuosi, kad tas procesas bus užbaigtas čia, Seime, ir persikels į Europos Parlamentą“, – tvirtino S. Jakeliūnas.

Europarlamentaras tvirtino, kad galbūt sieks inicijuoti publicistinių leidinių apie tyrimą leidybą, taip siekdamas šviesti visuomenę.

S. Jakeliūno manymu, „vienokie ar kitokie teisiniai procesai“ po tyrimo apie krizę turėtų vykti. Savo ruožtu jis teigia dėl Lietuvos banko vadovo V. Vasiliausko kreipsis į Europos centrinį banką.

„Bus grįžtama prie Lietuvos banko vadovo veiksmų, vertinama tiek europiniame kontekste, tiek čia, Lietuvoje. Tikslas – konsultacijos ir analizė. [...] Pats procesas rugsėjo-spalio mėnesį tikrai įvyks. Su Europos centrinio banko, tikėtina, būsimąja vadove pone Christine Lagarde taip pat apie tai bus progos padiskutuoti. Kreipsiuosi į ją ir jos instituciją. Kol kas to nebuvo, bet tikėtina, kad tai įvyks“, – tikino S. Jakeliūnas.

Kreipsis ir į G. Nausėdą

Europarlamentaras S. Jakeliūnas, iki šių metų vasaros vadovavęs Seimo Biudžeto ir finansų komitetui (BFK), prašys prezidento Gitano Nausėdos įvertinti Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko elgesį parlamente tiriant prieš dešimtmetį vykusios krizės aplinkybes.

„(Kreipsiuos) kaip buvęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas. Kad Vasiliauskas akivaizdžiai trukdė tyrimui. Ir kitas dalykas, kad leido sau išsireiškimus, kurie nedera centrinio banko ir valstybės pareigūnui“, – BNS ketvirtadienį sakė S. Jakeliūnas.

Jis pabrėžė, kad neprašys prezidento apsispręsti, ar V. Vasiliauskas gali toliau dirbti Lietuvos banko vadovu.

„Prezidentas (...) turėtų išreikšti poziciją, nebūtinai atstatydinimo. Bet kažkokią, tikiuosi, išreikš“, – teigė S. Jakeliūnas.

Jis tikisi, kad G. Nausėda paragins Lietuvos banko vadovą viešojoje erdvėje elgtis korektiškiau.

„Prezidentas galėtų pasiūlyti korektiškai komunikuoti viešojoje erdvėje ir elgtis atsakingai visoms šalims. Toks galėtų būti jo žodis. Kad atkreiptų dėmesį“, – vylėsi europarlamentaras.

Biudžeto ir finansų komitetas atliko tyrimą, kuriuo buvo siekiama ištirti, kokią įtaką Lietuvos viešųjų finansų būklei 2009-2010 metais ir vėliau turėjo 2005-2008 metais vykdyta prociklinė biudžeto politika. Tyrimo metu aiškintasi, ar krizės metu Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009-2012 metais. BFK taip pat tirta, kokią įtaką 2009-2010 metų krizei Lietuvoje turėjo šalyje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai.

S. Jakeliūnas anksčiau teigė, kad Lietuvos banko (LB) vadovas V. Vasiliauskas visam LB kolektyvui menkinamai atsiliepė apie parlamentinį tyrimą, taip nuteikdamas prieš jį. Be to, S. Jakeliūnas tvirtino, kad LB, prižiūrėdamas finansų sektorių, per krizę esą neužtikrino, kad skolinęsi žmonės nepermokėtų dėl manipuliacijų VILIBOR indeksu, keičiant paskolų sutartis iš litų į eurus.

Europarlamentaras tikino EP taip pat sieksiantis rūpintis finansų vartotojų teisių apsauga, aptarti aktualius pensijų reformų, pensijų kaupimo, kredito unijų, finansinių technologijų klausimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi