Naujienų srautas

Verslas2019.08.28 14:55

Karbauskio planas dėl mokesčių amnestijos emigrantams keičiasi: jų milijoninių skolų valstybei nebenurašys

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.08.28 14:55

Išvykimo į užsienį neregistruojančių lietuvių skolos ir toliau auga. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu emigrantų nesumokėto privalomojo sveikatos draudimo (PSD) suma „Sodrai“ gali siekti apie 50 mln. eurų. „Valstietis“ Ramūnas Karbauskis, anksčiau siūlęs nurašyti skolas automatiškai, nuo tokios pozicijos atsitraukia ir pateikia naują pasiūlymą.

Trečiadienį Seime diskutuota, ką daryti su „Sodrai“ PSD įmokų nemokančiais emigrantais. Tokių žmonių gali būti apie 37 tūkst., o jų skola valstybei gali siekti apie 50 mln. eurų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis atsiraukia nuo pradinio siūlymo automatiškai nurašyti PSD skolas visiems į užsienį emigravusiems asmenims ir tokio siūlymo Seimui nebeteiks. Anot jo, to daryti nebūtina, nes emigrantams, grįžusiems iš ES šalių į Lietuvą, šiuo metu skola ir taip gali būti nurašyta, jei „Sodrai“ bus pateikta darbo pažyma.

Tačiau problemų dėl skolos kils tiems, kurie į Lietuvą grįš ne iš ES šalių, pavyzdžiui, iš Rusijos, JAV, Kanados, Australijos. Net ir pateikus darbo sutartį jų skolos nebus nurašomos, o prieiga prie sveikatos paslaugų bus apribota. Tokiems lietuviams šiuo metu lieka vienintelė galimybė – grįžus į Lietuvą susimokėti PSD skolą.

R. Karbauskis mano, kad taip būti neturėtų, bei pateikia siūlymą, kaip spręsti šią problemą.

„Tiems, kas dirba ES valstybėse ir moka mokesčius, tiems problemos nėra. (...) Jiems tereikia pateikti dokumentus „Sodrai“ ir tos skolos bus nurašytos. Tačiau problema yra ta, ir mes čia tvarkysime įstatymo projektą, kad yra dalis lietuvių, dirbančių ir gyvenančių ne ES šalyse. Šiuo atveju jokios pažymos nepadėtų ir skola vis tiek liktų“, – sako R. Karbauskis.

Jis pastebi, kad skola „Sodrai“ yra skaičiuojama penkerius metus, o vėliau ji nebedidėja. Tačiau skola lieka, o turintis skolą asmuo atvykęs į Lietuvą sveikatos paslaugų šalyje gauti nebegali.

R. Karbauskis taip pat atkreipia dėmesį, kad tikėtina, jog „Brexitas“ įvyks be sutarties, o tai reiškia, kad dalis ten gyvenančių ir PSD įmokų nesumokėjusių gyventojų bus traktuojami kaip skolininkai ir trečiųjų šalių: „Turėsime šimtus tūkstančių piliečių, kurie yra išvykę nebe į ES šalį. Tai reiškia, kad nebegalės veikti sistema, kada tu grįžęs pateiki savo darbo pažymą ir skola yra anuliuojama. Reikia suspėti iki „Brexito“ išspręsti šią problemą“, – mini R. Karbauskis.

Jis siūlo, kad būtų priimtas įstatymas, jog skolos teisėtai bet kurioje užsienio šalyje dirbusiems ir ten mokesčius mokėjusiems lietuviams, grįžusiems į Lietuvą ir pateikusiems reikiamus dokumentus, būtų anuliuotos.

Su R. Karbauskio pasiūlymu sutinka ir Valstybinės ligonių kasos vadovas Gintaras Kacevičius, tačiau jis pastebi ir dar vieną problemą.

G. Kacevičius teigia, kad šiuo metu didžiausia problema, kad PSD skolininkai grįžę iš užsienio gali gauti būtinąją pagalbą, tačiau negali gauti sveikatos paslaugų.

„Tačiau tai nėra problemos sprendimas. Diskutavome ir galvosime apie įstatymo pakeitimą. Dabartinis siūlymas – atsieti teisę į sveikatos priežiūrą, kurią garantuoja draudimas, nuo skolos. Tai reiškia, padaryti taip, kad žmogus, skolingas valstybei, vis tiek galėtų gauti sveikatos paslaugas, tačiau skolą valstybei jis privalėtų grąžinti“, – sako G. Kacevičius.

Papildoma našta sąžiningai mokantiems mokesčius asmenims

Seimo narys Algirdas Sysas prieš susitikimą žurnalistams komentavo, kad negali būti jokių kalbų apie anksčiau R. Karbauskio siūlytą amnestijos planą emigrantų skoloms nurašyti, nes tai yra socialiai neteisinga.

Jis teigia, kad visų pirma reikia ne įstatymus keisti, o šviesti visuomenę, kad prieš išvykdami į užsienį jie pakeistų gyvenamosios vietos deklaraciją ir taip išvengtų skolų.

„Nežinojimas neatleidžia nuo įstatymo nesilaikymo. Įmokas reikia mokėti, o PSD fondas nėra toks didelis, kad visiems sumokėtų. Tai dabar paimti ir lengva ranka nurašyti tą 100 mln. eurų ir sudaryti prielaidą kitiems nemokėti... Kiti pagalvos, o kam mokėti, jeigu galiu išvažiuoti ir nemokėti. Ten būna, dirba nelegaliai, o tada atvažiavę susimoka už vieną mėnesį ir gauna medicinos paslaugas“, – sako A. Sysas.

Jis mini, kad turime skatinti, jog kiekvienas šalyje mokėtų mokesčius: „Turime skatinti, kad kiekvienas Lietuvos pilietis mylėtų savo šalį ir mokėtų mokesčius. Kitaip mes niekada nepasieksime tokio lygio, apie kurį kalba šalies prezidentas“, – mano A. Sysas.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė taip pat pažymi, kad nereikia kalbėti apie tai, jog galėtų būti automatiškai nurašomos emigravusių žmonių PSD skolos.

„Sveikatos draudimo mokestis yra solidarumo mokestis. Jį turi mokėti visi dirbantieji arba tie, kuriems tai numatyta daryti pagal įstatymą. Tai nėra privatus ar individualus draudimas. Tai yra mūsų, visų Lietuvoje gyvenančių žmonių, solidarumo mokestis. Pasakyti, kad kažkuriai grupei mes nurašysime skolas, yra tikrai netikslinga“, – teigia K. Garuolienė.

Skolingi apie 50 mln. eurų

Skolos „Sodrai“ susidaro tada, kai lietuviai išvyksta dirbti į užsienį, tačiau nepakeičia gyvenamosios vietos deklaracijos.

„Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis portalui LRT.lt teigė, kad šiuo metu nėra žinoma, kiek tiksliai pinigų valstybei yra skolingi emigrantai, tačiau ilgalaikių skolininkų yra 36,7 tūkst., o jie „Sodrai“ skolingi apie 50 mln. eurų

„Kiek tiksliai, tikrai nėra žinoma, tačiau kadangi ilgalaikių skolininkų (tie, kurie nuo 2016 metų, kada „Sodra“ perėmė PSD administravimą iš VMI, nemoka PSD įmokų – LRT) yra apie 37 tūkst. eurų, mes darome tokią prielaidą, kad tie žmonės Lietuvoje nedirbo jokio samdomo darbo, nedeklaravo jokių pajamų, nebuvo draudžiami valstybės lėšomis“, – sako S. Jarmalis.

Jis primena, kad šiuo metu vieno ilgalaikio skolininko skola „Sodrai“ siekia 1,430 tūkst. eurų, o visa ilgalaikių skolininkų sumą į „Sodros“ biudžetą siekia apie 50 mln. eurų ir kiekvienais metais didėja. 2019 metų bendra PSD įsiskolinimų suma „Sodrai“ buvo 125 mln. eurų (2018 – 100 mln. eurų).

Jis primena, kad minimali PSD įmoka sudaro 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). Šiuo metu – tai 38,74 euro per mėnesį. Būtent tokią sumą į „Sodros“ sąskaitą turi mokėti užsienyje gyvenantys, tačiau savo gyvenamosios vietos nepakeitę lietuviai. Kitais metais įsigaliojus naujam MMA, PSD įmoka sieks 42,37 eurus per mėnesį.

Skolos gali būti nurašomos

S. Jarmalis pastebi, kas skolos gali būti nurašomos, jeigu iš užsienio grįžęs lietuvis pateikia dokumentus, kad atitinkamu laikotarpiu dirbo užsienyje.

Jis taip pat teigia, kad skolininkams „Sodra“ kiekvieną mėnesį teikia nurodymus ir primena apie susikaupusią skolą. „Sodra“ taip pat bando skolas išieškoti, tačiau tai nėra lengva, nes dalis gyventojų tiesiog neturi banko sąskaitų Lietuvoje.

„Sodros“ atstovas spaudai S. Jarmalis pastebi, kad įsiskolinimai atsiranda, nes žmonės išvažiuoja dirbti į užsienį, tačiau nepakeičia gyvenamosios vietos deklaracijos. Likusieji skolininkai – asmenys, gyvenantys Lietuvoje, tačiau neturintys samdomo darbo bei neužsiregistravę Užimtumo tarnyboje. Taip pat nestudijuojantys asmenys, kurie nėra draudžiami valstybės lėšomis.

LRT primena, kad dar praėjusiais metais „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis įregistravo įstatymo pataisą, emigrantams žadėdamas amnestiją nuo PSD įmokų. Jis siūlė, kad asmenys, kurie PSD įmokas moka Europos Sąjungos šalyse, galėtų būti atleisti nuo PSD įmokų Lietuvoje net ir tuo atveju, jei nebūtų deklaravę savo išvykimo, tačiau Seimas bei Vyriausybė tokiam siūlymui tuo metu nepritarė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi