Verslas

2019.08.28 13:45

Sysas: emigrantų PSD skolų nurašymas būtų neteisingas Lietuvos gyventojų atžvilgiu

Dainora Karklytė, ELTA 2019.08.28 13:45

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas kritikuoja „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio įregistruotas įstatymo pataisas, kurios suteiktų mokestinę „amnestiją“ emigrantams, turintiems privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skolų. Tai būtų neteisinga Lietuvos gyventojų atžvilgiu, o emigrantai privalo žinoti apie būtinybę deklaruoti išvykimą, sako A. Sysas.

„Kai įsigilini ir pasižiūri, kokios pasekmės gali būti ir ar tai atitinka Konstitucijos principus – lygiateisiškumo, gyvenančių Lietuvoje ir gyvenančių užsienyje, mokančių ir nemokančių, tai atsiranda labai daug priešpriešos,“ – Seime trečiadienį žurnalistams sakė A. Sysas. Jis pridūrė, kad jo atstovaujamas komitetas nepritaria tokioms įstatymo pataisoms.

Emigrantams, pasak parlamentaro, reikia suteikti daugiau informacijos apie prievolę deklaruoti savo išvykimą.

„Daugiau reikia dirbti organizacine prasme: aiškinti, šviesti tuos žmones, kad kiekvienas turime deklaruoti išvažiuojant, įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo jų vykdymo, kad įmokas reikia mokėti. Juo labiau, kad PSD fondas nėra toks didelis ir skalsus, kad visiems užtektų,“ – sakė A. Sysas.

Jo teigimu, toks emigrantų, turinčių PSD skolų, atleidimas būtų neteisingas Lietuvos piliečių atžvilgiu, kurie čia gyvena ir moka visas įmokas bei mokesčius.

„Geriau tegul kaba ta skola. Vieną dieną jis atvažiuos ir galima jo paklausti, kodėl jis nesumokėjęs. Jeigu jis sumokėjęs, nėra jokios problemos: jis pristato visas pažymas, kad mokėjo kitoje šalyje ES, kad yra draustas ir, vadinasi, susirgus jis bus apdraustas ir gaus paslaugą. Kad tai nebūtų kitų mokesčių mokėtojų našta,“ – kalbėjo socialdemokratas.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu yra 36,7 tūkst. ilgalaikių skolininkų, kurių nėra Lietuvoje, o vienas jų vidutiniškai skolingas apie 1,5 tūkst. eurų PSD mokesčio. „Sodra“ ilgalaikiais skolininkais pripažįsta skolininkus, kurių ketvirtus metus neberanda Lietuvoje, tad laiko emigravusiais. Tačiau, jeigu jie savo išvykimo nėra deklaravę, atitinkamai, nėra atleisti nuo privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Todėl skola didėja ir šiuo metu kas mėnesį prisideda po 39 eurus. PSD įmoka nuo 2020 m. sausio 1 d. dar labiau padidės dėl didinamos minimalios mėnesio algos – kitais metais PSD įmoka sieks net 42 eurus per mėnesį.