Verslas

2019.08.27 21:41

Elektros importas iš Astravo AE: ateityje – galimas Europos Komisijos įsikišimas

Sekmokas kritikuoja dabartinį energetikos ministrą

Lietuva neatmeta galimybės, kad į ginčą su Latvija dėl elektros importo iš Rusijos gali tekti įsikišti ir Europos Komisijai. Elektros perdavimo operatoriaus vadovas sako, kad kol kas nesvarstoma skųsti Latvijos Briuseliui, jei Ryga nuspręs savavališkai pirkti elektrą iš Rusijos ir Baltarusijos. Politinį sprendimą latviai yra priėmę ir dabar laukiama daugiau techninės informacijos, kaip tai bus daroma.

Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas stebisi, kad apie tai kalba ne dabartinis ministras ir sako, kad taip aštrinami santykiai su Latvija.

Pirkti ar nepirkti. Dar neveikianti Baltarusijos Astravo atominė elektrinė skaldo Baltijos šalis. Lietuva artimiausiu metu tikisi iš Latvijos gauti daugiau techninės informacijos apie norą pirkti elektrą iš Rusijos. Mat baiminamasi, kad taip per Rusiją į Lietuvą pateks ir Astravo AE, o tai draudžia įstatymai.

Elektros perdavimo operatoriaus („Litgrid“) vadovo Daivio Virbicko teigimu, Latviai turi gauti viso Baltijos regiono šalių pritarimą, jei norės prekiauti su Rusija.

„Nei viena šalis, ar tai būtų Lietuva, ar Latvija, viena metodikos sau pasirašyti negali, ji turi būti regione suderinta. Natūralu, kad yra požymių, jog lietuvių ir latvių pozicijos gali skirtis dėl trečiųjų šalių elektros importo, normalu, kaip kiekviena Europos Sąjungos narė mato čia Briuselio rolę. Tačiau svarstyti teiginiais, kad skųsim, tai nėra dar ką skųsti“, – teigia D. Virbickas.

Jei šis ginčas pasiektų Briuselį, toks skundas būtų pirmasis. Energetikos ministerija D. Virbicko nuomonės nekomentuoja, nes esą kreipimasis į Europos Komisiją kol kas tik teorinė galimybė ir ji dar nesvarstyta. Tačiau buvęs energetikos ministras A. Sekmokas stebisi, kad apie Briuselio vaidmenį kalba ne dabartinis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, o elektros perdavimo operatoriaus vadovas.

„Atrodo, kad abu pareigūnai tarytum susikeitė vietomis. Pozicijos tarp visų trijų šalių išsiskiria ir tokių projektų įgyvendinimas nevyksta sklandžiai iš vis stringa. Ir aštrinimas situacijos su Latvija D. Virbicko ar ko nors kito žodžiais iš tikro sunkina situaciją“, – tikina A. Sekmokas.

Apie norą pirkti elektrą iš Rusijos latviai paskelbė dėl Lietuvos ketinimų blokuoti elektros importą iš Baltarusijos. Rygos teigimu, tai padėtų išvengti elektros trūkumo. D. Virbicko teigimu, elektros importas iš Baltarusijos ir Rusijos, kur netaikomi griežti taršos reikalavimai, smogtų investicijoms į elektros gamybą Baltijos šalyse.

„Kas norės investuoti į Baltijos šalis, kada 50 metų mes turime politinį dempingą. Niekas nesiryš“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius .

Ir pasak D. Virbicko, tam nepadės Estijos siūlymas apmokestinti elektros importą iš trečiųjų šalių, kuriose netaikomi griežti taršos reikalavimai. Tam pritaria ir ekspertai.

„Toks mokestis, jei jis būtų didelis ir nebūtų pakankamai ekspertų pagrįstas aiškiais skaičiavimais, jis būtų laikomas diskriminaciniu ir Baltarusija, Rusija ar kitos trečiosios šalys galėtų kreiptis į PPO dėl diskriminacijos“, – sako A. Sekmokas.

Baltarusijos atominę ketinama įjungti metų pabaigoje. Lietuvos ir Latvijos ginčo Europos Komisija nekomentuoja, esą tai specifinė situacija ir nagrinės ją, jei bus kreipimasis.

Lietuva svarstys galimybę skųsti Latviją Europos komisijai: buvęs ministras tai vadina „šaudymu sau į kojas“