Naujienų srautas

Verslas2019.08.27 07:51

Virbickas: Lietuvos ir Latvijos ginčą dėl Astravo AE gali tekti spręsti Briuseliui

BNS 2019.08.27 07:51

Lietuvos ir Latvijos ginčą dėl galimo Astravo atominės jėgainės elektros importo per Rusiją gali tekti spręsti Europos Komisijai, sako Lietuvos elektros perdavimo operatoriaus „Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas.

Antradienį paskelbtame interviu jis pripažino, kad baltarusiška elektra gali patekti į Lietuvą per Rusiją ir Latviją.

„Tokiu atveju baltarusiai elektrą parduos Rusijai, o rusai – latviams. Toks scenarijus įmanomas“, – naujienų portalui 15min.lt sakė D. Virbickas.

„Į Rusiją elektra gali patekti iš bet kur – Baltarusijos, Ukrainos. Bet tai nebūtų baltarusiškos elektros patekimas į Baltijos šalis. Tai būtų rusiškos elektros importas. Iš Latvijos elektra parduodama per biržą, ir čia jau nėra kilmės garantijų“, – pridūrė jis.

Latvijos vyriausybė šį mėnesį paskelbė, kad Lietuvai pradėjus blokuoti elektros importą iš Baltarusijos, ji gali pradėti importuoti elektrą tiesiogiai iš Rusijos.

D. Virbicko teigimu, norėdami perkelti prekybą Latvija turėtų gauti pritarimą iš visų Baltijos šalių elektros sistemų operatorių.

,„Yra pasirašytas kodeksas, kurio visi turi laikytis. Jei latviai sukuria savo prekybą, tai būtų kodekso pažeidimas. Šiandien Latvijai reikia mūsų parašo“, – sakė D. Virbickas.

Paklaustas, kas būtų, jei Latvija pažeistų kodeksą ir prekiautų elektra, D. Virbickas atsakė: „Tada arbitras būtų Briuselis, Europos Komisija. Ir tada jau ten būtų sprendžiamas šis ginčas. Į ją kreiptis galime ir mes“.

Lietuvos valdžia tikėjosi, kad elektros importo boikotas gali sustabdyti Astravo jėgainės projektą, tačiau kitos regiono šalys ir Europos Sąjungos (ES) institucijos neparėmė iniciatyvos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi