Naujienų srautas

Verslas2019.08.25 17:27

Mokinio krepšelis šiemet: išleisti vos keliasdešimt eurų – misija įmanoma?

Artėjantis rugsėjo 1-osios skambutis kasmet tuština tėvų pinigines. Prekybininkai sako, kad pagrindinių prekių krepšelis šiemet atsieina vos apie 30 eurų. Tėvai ir finansininkai kritikuoja, esą minimalus krepšelis kainuoja gerokai daugiau – apie 60 eurų, neįtraukiant mokyklinės uniformos, sportinės aprangos ar pratybų sąsiuvinių.

Penkių vaikų mama Staselė Charisovienė mokyklai ruošiasi iš anksto – iki naujų mokslo metų likus daugiau nei savaitei turi pilną komplektą būtiniausių prekių: nuo sąsiuvinių iki uniformos. Panevežietė sako, kad pigiausios prekės tenka paieškoti ne vienoje parduotuvėje. Pavyzdžiui, norimą kuprinę internete rado 2 eurų pigiau – už 36 eurus. O kai kuriuos reikmenis siunčiasi iš užsienio, esą Jungtinėje Karalystėje galima rasti pirkinių tris kartus pigiau.

Mokyklinių prekių mugėms startą jau davę prekybininkai pripažįsta, kad vis dėlto dauguma tėvų perka paskutinę minutę. O reikalingo krepšelio dydis priklauso nuo to, ar vaikas į mokyklą eis pirmą kartą, nuo prekių kokybės ir kitų veiksnių.

„Mokyklinių prekių kainos išliko panašios į praeitų metų, juo labiau, kad tiek rugpjūčio, tiek rugsėjo mėnesiais vyks įvairios akcijos, kurių metu prekių kaina gali sumažėti per pusę ir vadinamasis krepšelis, priklausomai nuo mokinių poreikių ir tėvelių galimybių, gali kainuoti nuo keliasdešimties eurų iki 100 eurų ir daugiau“, – sako „Norfos“ atstovas Darius Ryliškis.

Pasak prekybininkų, populiariausios prekės išlieka sąsiuviniai, rašikliai, piešimo priemonės. O viena brangiausiai atsieinančių mokyklinio krepšelio dalių – kuprinė.

„Vėlgi labai priklauso nuo to, ar formuojame krepšelį mokiniui, kuris pirmą kartą žygiuos į mokyklą, toks krepšelis yra gerokai didesnis, ir manome, kad jį turėtų sudaryti apie 30 prekių, kainuoja jis tiek pat, kiek ir praėjusiais metais – apie 31 eurą“, – teigia „Maxima LT“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Tačiau finansininkai sako, kad už tiek išleisti vaiko į mokyklą – neįmanoma. Pasak jų, minimalus mokyklinių prekių krepšelis kainuoja apie 60 eurų. Be to, pratybos, uniforma ar sportinė apranga papildomai gali atsieiti mažiausiai 200 eurų. Taigi, visas krepšelis – ne pigesnis nei pustrečio šimto.

„Prekybos tinklai sako, kad ir už 30 eurų galima išleisti vaiką, jeigu neina į pirmą klasę. Na, man atrodo, kad tai gerokai daugiau ir kad bent šimto eurų tėvams tikrai prireiks atnaujinant susiruošimą į mokyklą“, – mano „Swedbanko“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Palengvinti naštą tėvams gali padėti parama mokinio reikmenims įsigyti. Vilniaus savivaldybės duomenimis, dėl jos pateikta daugiau nei pusantro tūkstančio prašymų – jau pusė tiek, kiek pernai.

„Tikriausiai efektyvi, nes žmonės tikrai kreipiasi. Gali kreiptis gyventojai, kurių pajamos neviršija 183 eurų vienam gyventojui, čia būtų bendra tvarka. Dar gali kreiptis šeimos, jeigu patikrinę jų gyvenimo sąlygas nustatome, kad teisę turi, jeigu jų pajamos neviršija 244 eurų“, – sako Vilniaus savivaldybės atstovė Janina Girucka.

Šiemet tokia parama padidėjo 20 eurų – siekia 76 eurus. Šeimos taip pat gali kreiptis dėl nemokamo maitinimo.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Rugsėjo 1-oji – tėvų piniginių „tuštėjimo“ metas: mažinant išlaidas prekes siunčiasi ir iš užsienio (su vertimu į gestų k.)
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi